18:38:22 - سه‌شنبه 2 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سبزه‌ها را گره بزنید اما در طبیعت رها نکنید+ عکس

سبزه‌ها را گره بزنید اما در طبیعت رها نکنید+ عکس
رهاسازی سبزه‌ها و ماهی قرمزها در نهرها مخاطرات بسیاری به دنبال دارد و می‌تواند تهدید جدی برای زیست گونه‌های بومی تلقی شود.

به گزارش خبرنگار گروه محیط زیست خبرگزاری فارس، مردم ایران در آغاز سال نو، پس از ۱۲ روز جشن و عیددیدنی به یاد ۱۲ ماه سال، در روز سیزدهم فروردین ماه با خانواده خود به دامن طبیعت و دشت و کوه و صحرا پناه برده و با شاد سپری کردن این روز، به اصطلاح سیزده را به‌ در می‌کنند و به این ترتیب دوره رسمی نوروز به پایان می‌رسد.

چند سالی است که رسم دیرینه سیزده به در، در تقویم شمسی هم به نام روز آشتی یا انس با طبیعت نامگذاری شده است، تا فرصت حضور در طبیعت به نزدیکی بیشترمان با محیط زیست و طبیعت تبدیل شود.

بسیاری از رسومات روز سیزدهم  فروردین هم بر مبنای نزدیکی جان آدمی با طبیعت بناشده است مثل رسم گره زدن سبزه‌ها که به با این نماد ما در واقع گره‌های زندگی خود را به طبیعت منتقل می‌کنیم و از خالق طبیعت می‌خواهیم که گره زندگی‌مان را باز کند.

خبر جدید  بازنشستگي پايان فعاليت نيست/بايد از تجربه همكاران در ساير بخش ها استفاده كنيم

درباره این رسم قدیمی در کتب تاریخی بسیاری صحبت شده است، از جمله کتاب «آثار الباقیه» ابوریحان بیرونی، وی در کتاب خود نوشته است: مشیه و مشیانه روز سیزده فروردین با هم ازدواج می‌کنند و به وسیله گره زدن دو شاخه پایه ازدواج خود را بنا می‌گذارند.

این مراسم را به ویژه دختران و پسران دم بخت انجام می‌دادند و امروز هم دختران و پسران برای بستن پیمان زناشویی نیت می‌کنند و سبزه گره می‌زنند.

حضور در طبیعت برای خود قواعد و اصولی دارد که اگر از این اصول چشم‌پوشی شده و سهل‌انگاری مانع از انجام دقیق آنها شود، به ضرر طبیعت و در نهایت به ضرر خود مردم خواهد بود.

با توسعه فرهنگ شهرنشینی و دوری از طبیعت  باعث شده ما  بسیاری از قوانین طبیعت را فراموش کنیم و رفتارهایمان در طبیعت مشکل‌ساز شود که این رفتارهای آسیب زننده در روزی که به نام آشتی با طبیعت است نمود بیشتری پیدا می‌کند.

خبر جدید  ادامه ساخت و ساز در مجاورت کاخ گلستان/شناسایی 2 هزار و 400 بنای واجد ارزش

 بسیاری از دیگر آیین‌های ایرانی، از شیوه اصیل و باستانی خود دور شده و به شکل فعلی آن، دارای سابقه تاریخی در ایران نیست.

در گذشته مادران و پدرانمان، سبزه‌های نوروزی خود را به صحرا می‎بردند و برای احترام به زمین و گیاه، آن را در خاک می‌کاشتند اما امروزه سبزه‌ها در طبیعت و خیابان‌ها رها شده است و یا با برافروختن آتش برای طبخ غذا، رها کردن فیلترهای سیگار در طبیعت، شکستن شاخه درختان برای برپایی آتش در سال‌های اخیر باعث بروز آتش سوزی‌های بسیاری شده که روز آشتی با طبیعت را تبدیل روز ستیز با طبیعت کرده است.

رها کردن سبزه‌های سفره هفت سین در نهرها  آلودگی‌های بسیاری به وجود می آورد و رهاسازی ماهی قرمز‌ها در نهرها علاوه بر اینکه ایجاد آلودگی می‌کند، جان آنها را هم به خطر می‌اندازد.

خبر جدید  درخواست محیط زیست برای حفاظت از حیات وحش در مناطق سیل‌زده

جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست درباره آتش سوزی‌های در این ایام هشدار داده و ابراز داشت: اگر برای سپری کردن روز طبیعت دشت‌ها و مراتع کشور را برگزید و یا در هر قسمتی از مناطق چهار گانه تحت حفاظت سازمان محیط زیست حضور پیدا کردید،قبل از ترک محل  حتما از خاموش شدن آتش مطمئن بشوید تا مانند سال گذشته شاهد آتش سوزی نباشم (بیشترین آتش سوزی در سال گذشته مربوط به استان های شمالی کشور بوده است).

به گفته وی در سال ۹۷ دلیل بسیاری از آتش سوزی ها  در مناطق چهارگانه «فیلتر سیگار» بوده است، از مردم خواست که از انداختن فیلتر سیگار خودداری کنند.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.farsnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد