3:14:55 - سه‌شنبه 12 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

سایه‌گرانی بر‌سر سفرهای نوروزی

سایه‌گرانی بر‌سر سفرهای نوروزی
در بهار امسال تعداد سفرها ۹٫۳‌درصد نسبت به سال قبل رشد داشته و بر همین اساس متولیان حوزه راهداری و سفرهای نوروزی خود را برای تکرار همین رشد در بهار سال ۹۸ آماده کرده‌اند؛ اما آیا گرانی‌ها اجازه می‌دهد این پیش‌بینی‌ها محقق شود؟

شعارسال: آمارها می‌گویند در بهار ۹۶که هنوز تنور گرانی داغ نشده بود و قیمت دلار داشت بالای ۶هزار تومان تثبیت می‌شد، نزدیک به ۱۱۳میلیون سفر در کشور انجام شده که ۹٫۳درصد نسبت به بهار سال قبل از آن افزایش داشته و البته ۵۵درصد از آنها بدون اقامت شبانه بوده است. نکته قابل تأمل اینکه سهم هتل‌ها و دیگر اقامتگاه‌های عمومی از ۴۵درصد سفر با اقامت شبانه، فقط ۳درصد بوده است و این یعنی در بخش عمده سفرها، مسافران ترجیح داده‌اند با صرف کمترین هزینه، محلی برای اقامت پیدا کنند.

براساس اطلاعات منتشر شده مرکز آمار ایران از وضع گردشگری داخلی در بهار ۹۷، در این فصل تعداد سفرها ۹٫۳درصد نسبت به بهار سال قبل افزایش یافته که کمتر از یک درصد آن خارجی بوده است.

آمارها نشان می‌دهد در فصل بهار امسال، تعداد خانوارهایی که حداقل یک‌بار سفر رفته‌اند ۱٫۱درصد رشد کرده به‌گونه‌ای که ۶۹ درصد از ۲۵میلیون خانوار کشور حداقل یک سفر را تجربه کرده‌اند؛ هرچند ۵۵درصد این سفرها بدون اقامت بوده و کمتر از یک روز یا حتی چند ساعت به طول انجامیده است.

البته ۵۹درصد سفرهایی که با اقامت شبانه همراه بوده است نیز با هدف دیدار دوستان و بستگان انجام شده و در بخش عمده آنها، محل اقامت همان خانه اقوام بوده است. در این فصل، ۲۳درصد سفرهای با اقامت شبانه برای گردش و تفریح، ۸درصد برای درمان و ۷درصد برای زیارت انجام شده ضمن اینکه هدف حدود ۳ درصد از سفرها نیز آموزش، خرید یا کسب‌وکار بوده است.

گرانی با سفرهای بهاری چه می‌کند؟

در بهار امسال تعداد سفرها ۹٫۳‌درصد نسبت به سال قبل رشد داشته و بر همین اساس متولیان حوزه راهداری و سفرهای نوروزی خود را برای تکرار همین رشد در بهار سال ۹۸ آماده کرده‌اند؛ اما آیا گرانی‌ها اجازه می‌دهد این پیش‌بینی‌ها محقق شود؟ فعلاً عبدالهاشم حسن‌نیا، رئیس سازمان راهداری، افزایش ۱۰درصدی را برای سفرهای نوروزی آینده پیش‌بینی کرده و گفته است: در این ایام ۱۴‌هزار راهدار در ۶۵۰ راهدارخانه سراسر کشور به‌صورت شبانه‌روز فعال خواهند بود. البته پیش‌بینی سازمان راهداری با دید حداکثری انجام شده که آمادگی کامل در راهدارخانه‌ها فراهم باشد اما آمارها احتمال تحقق این پیش‌بینی را زیر سؤال می‌برند که دلیل اصلی آن می‌تواند گرانی افسارگسیخته و کاهش شدید قدرت خرید عامه مردم باشد. براساس آمارهای مرکز آمار ایران، در ۷۲درصد سفرهای با اقامت شبانه، اقامتگاه اصلی مورد استفاده، خانه بستگان و آشنایان بوده و ۸درصد مسافران نیز ترجیح داده‌اند با صرف هزینه‌ای معقول، ویلا یا آپارتمان اجاره کنند. در این میان ۸درصد از مسافران نیز ویلا و آپارتمان شخصی داشته‌اند اما ۴درصد از مسافران در چادر و کمپ شخصی اقامت کرده‌اند؛ ضمن اینکه ۳درصد از مسافران نیز اقامتگاه‌های سازمانی را برای انتخاب برگزیده‌اند که ظاهرا بخش عمده آنها کارمند دولت یا بخش‌های عمومی و خصوصی بوده‌اند. در این ‌بین فقط ۳درصد مسافران بهاری در هتل، مسافرخانه و سایر اقامت‌های عمومی اقامت کرده‌اند که طبیعتا هزینه به‌مراتب بالاتری نسبت به دیگر مسافران متقبل شده‌اند.

شهرهای پرطرفدار

در بهار امسال، بیشترین سفرهای با اقامت شبانه به ۱۰ استان خراسان رضوی، مازندران، تهران، فارس، اصفهان، گیلان، هرمزگان، خوزستان، کرمانشاه و آذربایجان شرقی اختصاص داشته‌اند اما در سفرهای بدون اقامت شبانه به‌ترتیب ۱۰استان مازندران، گیلان، کرمانشاه، فارس، خوزستان، تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان و خراسان رضوی مقصد بیشترین سفرها بوده‌اند. در بهار امسال، ۳۴ درصد از سفرهای بدون اقامت شبانه با هدف گردش و تفریح، ۲۹ درصد با هدف دیدار دوستان و بستگان، ۱۹ درصد با هدف درمان و ۱۰ درصد با هدف خرید انجام شده و ۸ درصد سفرهای بدون اقامت شبانه نیز با اهدافی نظیر آموزش، زیارت و کسب‌وکار انجام شده است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه همشهری، تاریخ انتشار:۲۰اسفند۱۳۹۷ ، کدخبر: ۵۰۴۹۰: www.newspaper.hamshahri.org


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  شما «توریست» هستید یا «مسافر»؟
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد