11:09:46 - دوشنبه 21 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ساخت و ساز در اطراف مسجد جامع ورامین تا متروکه شدن برج علاءالدوله و آب‌انبار قلعه بلند

ساخت و ساز در اطراف مسجد جامع ورامین تا متروکه شدن برج علاءالدوله و آب‌انبار قلعه بلند
ایلنا: آثار فرهنگی ورامین این روزها حال و روز خوبی را ندارند از یک سو شاهد ساخت و ساز‌های پیاپی در اطراف مسجد جامع ورامین هستیم و از دیگر سو با نقل مکان موزه…

آثار فرهنگی ورامین این روزها حال و روز خوبی را ندارند از یک سو شاهد ساخت و ساز‌های پیاپی در اطراف مسجد جامع ورامین هستیم و از دیگر سو با نقل مکان موزه مردمشناسی، برج علاء‌الدوله متروک شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شهرستان ورامین بیش از ۹۰ اثر ثبتی دارد که در این میان فقط مسجد جامع ورامین عرصه و حریم مصوب دارد. با این وجود شاهد ساخت و سازهای متعدد در اطراف این بنای ثبتی هستیم چنانکه به گفته محمدرضا تاجیک (کارشناس ارشد تاریخ ایران و مسئول مرکز ورامین شناسی)، در کنار این مسجد جامع شاهد ساخت آپارتمانهای دو و سه طبقه هستیم که قد علم کردهاند. البته شناسنامه ثبت شماره ۱۷۶ بنای تاریخی مسجد جامع ورامین در فهرست میراث ملی کشور توسط وزارت معارف، اوقاف و صنایع مستظرفه در مورخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ نوشته شده اما کسی به آن توجه ندارد.

تاجیک با اشاره به ترکیدگی لوله آب که چند وقت پیش اتفاق افتاده بود، گفت: به دلیل شکستگی لوله آب شرب شهری، دیواره ضلع شمالی محوطه مسجد که یک دهه است ساخته شده، تخریب شد و اکنون شهرداری مشغول محدودهسازی است. اکنون ساخت و سازهایی که در حریم مسجد جامع ورامین انجام میشود، مشکلساز شده است.

تقریبا میتوان گفت بیشتر آثار تاریخی ورامین متعلق به قرن هفتم هستند و بهطور مثال امامزاده یحیی دارای تاریخی ۷۰۰ ساله است. البته تا چندی پیش نیز این بنای تاریخی با ساخت پلهای سنگی که هیچ سنخیتی با سازه و ساختار موادی سازهای این بنا نداشت جلوی در ورودی ساخته شده بود. از آنجا که بنای امامزاده یحیی آجری است قرار گرفتن پلهای سنگی که با ضایعات سنگهای مرمر در جلوی ورودی، مرمتی غیراصولی به شمار میرفت.

خبر جدید  ضرورت تغییر در رویکرد حوزه آموزش گردشگری

768789789089069

در نهایت نیز، همراهی و پیگیری فعالان رسانهای دوستدار میراث فرهنگی نتیجه داد. اداره اوقاف و دفتر میراث فرهنگی اشتباه خود را اصلاح کردند. پله سنگ مرمر بنای ۷۰۰ ساله آجری و ثبت ملی امامزاده یحیی کهنه گل ورامین برداشته شد.

این درحالی است که به گفته تاجیک، طی چند سال گذشته چندین امامزاده تاریخی ورامین تخریب شدهاند و بنای جدید به جای آنها ساخته شده. امامزاده سیدابوالحسن از آن نمونه است. امامزاده طاهر مطهر نیز نیمه تخریب و با الحاقات جدید همراه شد.

موزه مردمشناسی ورامین

او درخصوص آخرین وضعیت موزه مردمشناسی ورامین نیز گفت: مرکز گردشگری و شهرداری ورامین، اسفند ماه سال گذشته تفاهم نامهای با مسئول وقت دفتر میراث فرهنگی ورامین امضا کرد و قرار شد، موزه مردمشناسی ورامین را به مدت یک سال در برج علاءالدوله راهاندازی کنیم. این بنا ثبت ملی شده و برآن شدیم تا از این ملک در راستای اهداف میراث فرهنگی استفاده کنیم. اما با تغییر مدیریت میراث فرهنگی، بنای ناسازگاری گذاشته و عنوان شد؛ ۱۸ ویترینی که در برج علاءالدوله برای نمایش آثار گذاشته شده، برای این بنا مشکل ایجاد میکند.

خبر جدید  تدوین نخستین اساسنامه حفاظت از میراث معماری در برابر زلزله

ofoghi-750

تاجیک ادامه داد: ما هنوز نمیدانیم این ویترینها چه مشکلاتی ممکن است برای بنا ایجاد کند. اما ناچار شدیم آنها را جمعآوری کنیم و با وجود ۴ ماه رای زنی به جایی نرسیدیم و مهرماه سال جاری این مکان را تخلیه کردیم و اکنون نیز این بنای تاریخی درهایش به روی بازدیدکنندگان بسته و به نوعی متروکه شده است. البته اداره میراث برای آنکه بتواند درآمدزایی داشته باشد، حیاط این مجموعه را کرایه داده است.

666666

آب انبار روستای قلعه بلند

چندی پیش بود که خبرها از ثبت ملی آب انبار قدیمی روستای قلعه بلند از توابع بخش جوادآباد ورامین حکایت داشتند. بنایی که یکی از مهترین آثار به جای مانده از اواخر دوران قاجاریه است که در تأمین آب اهالی این روستا که در آن زمان از رونق بسیاری برخوردار بود، نقش به سزایی ایفا میکرد.

البته به گفته مسئولان، این بنای مهم تاریخی طی سالهای گذشته با اعتبارات تخصیص یافته از سوی میراث فرهنگی استان تهران، مرمت و بازسازی شد و با فراهم شدن شرایط و زیرساختها، پیشنهاد ثبت آن در آثار ملی به سازمان میراث فرهنگی ارائه شد.

7890---

ناودان شکسته، نفوذ آب و رطوبت ، ریزش کاهگل دیوار و … وضعیت بد دیواره غربی آب انبار

تمام این صحبتها درحالی مطرح میشود که با وجود مرمت انجام شده، حال و روز این بنای تاریخی خوب نیست. سه هفته از ثبت ملی بنای تاریخی و آجری آب انبار روستای قلعه بلند ورامین نمیگذرد و شاهد آسیبهای فراوانی هستیم که به این بنا وارد شده است.

خبر جدید  معرفی چهره واقعی ایران اسلامی و مقابله با پروژه ایران‌هراسی از طریق گردشگری/ ارسال پرونده ثبت جهانی مراسم راهپیمایی اربعین به یونسکو

از یکسو ناودان شکسته، شاهد نفوذ آب و رطوبت، کاهگل دیوار ریزش کرده وضعیت دیواره غربی آب انبار مناسب نیست. همچنین شاهد ترکهای عمیق بر بدنه و پایه بادگیر آب انبار هستیم.

45345665

ترکهای عمیق بر بدنه و پایه بادگیر آب انبار

4444

نفوذ رطوبت ناشی از بارندگیهای اخیر بر آجرهای سقف ورودی آب انبار

درعین حال شاهد نخالههایی هستیم که همینطور به حال خود در پلکان ورودی آب انبار رها شده و تردد گردشگران را دشوار ساخته.

9999999

زبالههای رها شده در پاشیر آب انبار

787978089-90-

به گفته تاجیک، در بخشهایی از این بنای تاریخی نیز شاهد دپوی ده ساله مصالح اضافه پیمانکار مرمت آب انبار هستیم. درعین حال رطوبت ناشی از بارندگیهای اخیر بر آجرهای سقف ورودی آب انبار نفوذ کرده و به دلیل نبود نگهبان و محافظ از این بنا شاهد به غارت رفتن و دزدیده شدن آجرهای پشت بام و گنبدهای مخزن آب انبار هستیم.

222

44444444

با ثبت این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی، تعداد آثار تاریخی شهرستان که در سیاهه آثار ملی کشور به ثبت رسیدهاند، به ۷۸ اثر رسید این درحالی است که تعداد آثار و محوطههای تاریخی شهرستان ورامین بیش از ۴۰۰ اثر اعلام شده است.


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد