19:55:35 - شنبه 8 ژوئن 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ساخت لوح مینای نقاشی گل و مرغ به سبک قاجار

ساخت لوح مینای نقاشی گل و مرغ به سبک قاجار
در راستای حفظ احیا و اشاعه هنرهای سنتی ایران، لوح مینای نقاشی طرح گل و مرغ به سبک قاجار توسط مریم مسگریان هنرمند کارگاه مینای گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید عبدالمجید شریف زاده رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه با اعلام این خبر گفت: نقاشی گل و مرغ از جمله نقوش بکار رفته در هنر مینای نقاشی است که نمونه‌های ارزنده‌ای از آن در گنجینه‌هایی چون کاخ گلستان، موزه جواهرات ملی ایران و مجموعه‌های خصوصی ایران موجود است.

او با بیان اینکه در عصر قاجار مینای نقاشی، هنری مورد توجه دربار و ارزنده بوده است افزود: اما در دوره کنونی، معدود هنرمندانی به این تکنیک آشنا بوده و به آن می‌پردازند. عدم دسترسی به منابع مکتوب که به ویژگی‌ها و دانش فنی این هنر پرداخته باشد، اهمیت تحقیق و مطالعه در این هنر فاخر را نشان می‌دهد.

وی بررسی نقوش بکار گرفته شده در مینا کاری آن دوران، نحوه اجرای اثر و در نهایت ثبت دستاوردها در احیا، حفظ و اشاعه این هنر را هدف این طرح عنوان کرد.

او گفت: در اجرای این اثر، شناخت اصول طرحی گل و مرغ، رنگ شناسی و اجرای صحیح تکنیک پرداز در نقاشی مینایی به شیوه قاجار، تثبیت رنگ‌ها در دمای پخت مناسب و تلفیق دو سبک از شیوه‌های مینا کاری (مینای نقاشی و خانه بندی) مد نظر بوده است.

رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه افزود: در این اثر، پلاک بیضی شکل مسی به ابعاد ۸ در ۱۰ سانتی متر با تکنیک پرداز به شیوه نقاشی مینایی دوره قاجار با طرح گل و مرغ در مرکز اثر و روش مینای خانه بندی جهت ساخت شش قطع در حاشیه لوح بکار برده شده است.

خبر جدید  مجوز کاوش در غار «کلدر» خرم‌آباد تمدید شد

او افزود: در طراحی این قطعات نیز از نقوش رایج دوران قاجار نظیر اسلیمی و ختایی استفاد و پس از مراحل نهایی اجرای آن، بر روی قطعه چوبی با حاشیه منبت به ابعاد ۳۰ در ۳۷ سانتی متر نصب شد.


منبع :: ساخت لوح مینای نقاشی گل و مرغ به سبک قاجار

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد