9:57:00 - یکشنبه 31 دسامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

روند بررسی آثار کاخ گلستان بعد از زلزله

روند بررسی آثار کاخ گلستان بعد از زلزله
مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان اعلام کرد: تعدادی از آثار موزه‌ای کاخ جهانی گلستان که احتمال خطر برای آنها در هنگام وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله وجود دارد، به مخازن امن منتقل می‌شوند. شعار سال: مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان اعلام کرد: تعدادی از آثار موزه‌ای کاخ جهانی گلستان که احتمال خطر برای آنها در هنگام […]

مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان اعلام کرد: تعدادی از آثار موزه‌ای کاخ جهانی گلستان که احتمال خطر برای آنها در هنگام وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله وجود دارد، به مخازن امن منتقل می‌شوند.

شعار سالمدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان اعلام کرد: تعدادی از آثار موزه‌ای کاخ جهانی گلستان که احتمال خطر برای آنها در هنگام وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله وجود دارد، به مخازن امن منتقل می‌شوند.

به دنبال وقوع زلزله ۵.۲ ریشتری ۳۰ آذر در تهران، کمیته پدافند غیرعامل میراث تهران تشکیل جلسه داد تا «آسیب‌های احتمالی به اشیای موزه‌ای بررسی شوند و از سوی دیگر پیشنهاد برگزاری دوره‌ی آموزشی توانمندسازی مدیریت بحران و برگزاری مانور زلزله به دستگاه‌های ملی و استانی، در صورت موافقت آن‌ها توسط این کمیته اجرایی شوند.» هرچند هنوز هیچ موافقت رسمی در این زمینه صورت نگرفته است، اما با بروز پس‌لرزه‌ی سه‌شنبه ۵ دی در تهران، به نظر می‌رسد باید هرچه زودتر نسبت به این اتفاق یک برنامه‌ریزی شود، هرچند برخی از موزه‌های قرار گرفته در سطح تهران برنامه‌ریزی‌های اولیه برای حفاظت از آثار تاریخی خود را در دستور کار قرار داده‌اند.

خبر جدید  کاهش مالیات بر ارزش افزوده هتل‌ها به ۳درصد

مسعود نصرتی، مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستاناعلام کرد:تعدادی از آثار موزه‌ای کاخ جهانی گلستان که احتمال خطر برای آنها در هنگام وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله وجود دارد، برای جلوگیری از آسیب دیدن، در مکان‌های مناسب جانمایی، مستحکم شده یا در صورت لزوم پس از بررسی کارشناسی و در صورت نیاز به مخازن امن منتقل می‌شوند.

او با اشاره به قرار گرفتن تعداد زیادی از آثار تاریخی کشور روی کمربند زلزله، بیان کرد: نگهداری و مستندسازی آثار در برابر وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله ضروری است.

به گفته‌ی وی، به نقل از روابط عمومی مجموعه جهانی کاخ گلستان، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان برای احتمال وقوع حوادث طبیعی مانند زلزله از یک ماه گذشته نشست‌های تخصصی با موضوع «مدیریت بحران و آسیب شناسی زلزله» با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت میراث فرهنگی هر هفته به مدت دو ساعت در این مجموعه برگزار می‌کند تا اقدامات پیشگیرانه در این زمینه انجام شود.

خبر جدید  لغو روادید ایران و روسیه

مصوبه برای حفظ آثار تاریخی در برابر حوادث طبیعی

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان بیان کرد: بعد از وقوع زلزله تهران در هفته گذشته همه‌ی آثار و اشیای تاریخی کاخ گلستان بررسی شدند که خوشبختانه هیچ یک از این آثار آسیبی ندیده بودند، همچنین دو کارگروه تخصصی در بخش کالبدی بنا و اموال فرهنگی و تاریخی برای حفاظت پیشگیرانه از وقوع حوادث احتمالی در این مجموعه فرهنگی و تاریخی تشکیل شده و هر دوهفته یک بار با برگزاری نشست‌های تخصصی، تعدادی مصوبه برای حفظ این آثار تصویب می‌شود، که بخشی از این مصوبات اگر نیاز به بودجه نداشته باشد به سرعت عملی و سایر مصوبات نیز بعد از تأمین اعتبار اجرایی می‌شوند.

خبر جدید  صعود به کوه نور برای حجاج ممنوع شد

او با تاکید بر لزوم مستندسازی همه‌ی‌ آثار بیان کرد: تا کنون بخشی از این مستندسازی تخصصی انجام شده و اکنون نیز این اقدامِ تخصصی ادامه دارد.

انتقال آثار آلبوم‌خانه کاخ گلستان به مکان‌های امن

نصرتی تاکید کرد:بخشی از آلبوم خانه کاخ گلستان که یکی از مهمترین بخش‌های کاخ بوده و شکنندگی آثار در آن زیاد است و از سوی دیگر کپی این آثار نیز در همان مکان نگهداری می‌شود، ضروری است کپی آثار به مکان‌های امن منتقل شوند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری دانشجویان ایران ، تاریخ انتشار ۶دی ۹۶، کدمطلب:۹۶۱۰۰۶۰۳۲۹۶، www.isna.ir

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد