۱:۰۴:۵۵ - شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دستورالعمل گردشگری بیابان لوت تدوین شد
بیرجند- ایرنا- مدیر پایگاه های جهانی بیابان لوت با بیات اینکه دستورالعمل گردشگری بیابان لوت تدوین شد، گفت: تاکنون سه نوع گردشگری انبوه، ماجراجویانه و گردشگری علمی برای این اثر جهانی تعریف شده است.

مهران مقصودی روز جمعه در حاشیه بازدید از بیابان لوت در نهبندان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از نیازهای مهم بعد از ثبت جهانی بیابان لوت، پژوهش در حوزه ها مختلف است.
وی ادامه داد: بیابان لوت در ابتدا به خاطر ویژگی های زمین شناختی ثبت شده و اکنون نیز پژوهش های جدید، تنوع فرهنگی در جوامع اطراف و کشف شهاب سنگ ها در عرصه بیابان روز به روز بر ارزش آن می افزاید.
مدیر پایگاه های جهانی بیابان لوت افزود: یکی از این حوزه که نیاز به پژوهش دارد اقلیم گرم بیابان با بیش از ۷۰ درجه گرما است چرا که تاکنون آنچه به ثبت رسیده از طریق تصاویر ماهواره بوده و ایستگاه زمینی برای ثبت این میزان گرما نداشته ایم.
وی یادآور شد: تحقیقات در خصوص پوشش گیاهی، جانوری، زمین شناسی، فرهنگ لوت و گردشگری نیز در سایر بخش ها دنبال می شود.
مقصودی یکی از اولویت های پژوهش در بیابان لوت را پوشش گیاهی آن عنوان کرد و گفت: تاکنون اطلس پوشش گیاهی در استان های خراسان جنوبی و کرمان تهیه و برای سیستان و بلوچستان نیز قرارداد تحقیقات بسته شده است.
وی با اشاره به فرهنگ های مختلف در اطراف بیابان لوت اظهار داشت: شاعر بودن بیش از ۶۰ درصد مردم دِهسلم نهبندان و فرهنگ های چند هزار ساله اطراف شهداد از جمله مواردی است که جزو ارزش های ویژه بیابان لوت محسوب می شود و باید در خصوص آن پژوهش و تحقیق بیشتری انجام شود.
وی کشف ۲۱۴ شهاب سنگ در عرصه و حریم بیابان را یکی دیگر از مواردی دانست که بر ارزش بیابان لوت افزوده است و ادامه داد: ۲۵۰ شهاب سنگ از ۲۹۹ شهاب سنگ ثبت شده در بولتن جهانی مربوط به بیابان لوت بوده که نشان از ارزشمندی این بیابان دارد.
مدیر پایگاه های جهانی بیابان لوت یکی دیگر از اولویت های مدیریت پایگاه های جهانی بیابان لوت را تعیین ظرفیت گردشگری این محل عنوان کرد و گفت: مکانی که ثبت میراث جهانی شود را نمی توان بدون مدیریت برای گردشگری رها کرد بلکه باید ظرفیت آن در ایام مشخص سال تعیین شود.
وی یادآور شد: اقدامات مدیریتی و محدودیت ها به نفع جامعه محلی استان های مشرف به بیابان لوت بوده و از تخریب این میراث جهانی پیشگیری کرده گرچه باید در کنار آن به توسعه پایدار نیز اندیشید.
مقصودی در بخشی دیگری با تاکید بر اهمیت نگهداری و حفظ بیابان لوت در فهرست آثار جهانی گفت: تعیین مسیرهای گردشگری در بیابان لوت، تعریف پلان مدیریت و منطقه بندی از جمله اقداماتی بوده که توسط مدیریت پایگاه های جهانی لوت دنبال می شود.
وی با بیان اینکه آموزش، پژوهش و فراهم کردن زیرساخت ها نسبت به توسعه گردشگری اهمیت بیشتری دارد افزود: در حوزه آموزش نیز فعالیت هایی برای جوامع محلی، دانش آموزان، تورگردانان و غیره انجام شده است.
مدیر پایگاه های جهانی بیابان لوت با اشاره به تعریف مسیرهای گردشگری برای بیابان لوت بیان کرد: سه مسیر در خراسان جنوبی، چهار مسیر در کرمان، چهار مسیر در سیستان و بلوچستان و دو مسیر برای محققانی که وارد بیان لوت می شوند تعریف شده که نیاز به تصویب در شورای راهبردی بیابان لوت دارد.
مقصودی با ابراز امیدواری از بهتر شدن مدیریت بیابان لوت تصریح کرد: به منظور شناسایی و معرفی این میراث جهانی علاوه بر چاپ و توزیع کتابچه، اطلاعات ارزشمندی نیز در صفحه های مجازی و سایت بیابان لوت بارگذاری شده است.
مدیر پایگاه های جهانی بیابان لوت با اشاره به مشخص شدن مسیرهای امن برای ورود به بیابان لوت نیز اظهار داشت: این مسیرها با هماهنگی معاونت های امنیتی استانداری های همجوار بیابان لوت مشخص شده تا گردشگران از امنیت بیشتری برخوردار باشند.
وی برگزاری نخستین همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت را نقطه آغازی برای اقدامات موثر دانست و افزود: برگزاری چنین همایش هایی در شرایط فعلی کشور و منطقه کار دشواری است اما امیدواریم که در سال های آینده با شرکت متخصصان بیشتر در حوزه های مختلف بتوان بر کیفیت این همایش افزود.
بیابان لوت به عنوان اولین اثر طبیعی ایران سال ۱۳۹۵ در چهلمین اجلاس میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و بین استان های خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان مشترک است.
نخستین همایش بین المللی گردشگری بیابان لوت با همکاری میراث فرهنگی، دانشگاه بیرجند و اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی بیرجند ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت ماه جاری در خراسان جنوبی برگزار شد.
این همایش دو روزه که از روز چهارشنبه در دانشگاه بیرجند آغاز شد، بخش دوم آن پس از ارایه مقالات علمی، بازدید از عرصه بیابان جهانی لوت در شهرستان نهبندان بود.
این بازدید صبح پنجشنبه با حضور ۷۰ میهمان داخلی و خارجی از کشورهای ایتالیا، مالزی ، افغانستان و اساتید دانشگاه های فردوسی مشهد، تهران، اصفهان، سیستان و بلوچستان و … آغاز شد که تا ساعت سه بامداد امروز( جمعه) داشت.
۹۸۹۳ * ۶۰۵۴


منبع :: http://www.irna.ir

تبليغات
بانک پاسارگاد