به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر گفت: پرونده ثبت جهانی منبت ملایر هم اکنون توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان آماده شده و پیگیری های لازم در دست انجام است.

ابراهیم جلیلی با بیان اینکه در حال ارتقای شاخص ها برای دستیابی به شهر جهانی منبت هستیم، راه اندازی و تقویت بازارچه های دایمی فروش صنایع دستی، ایجاد موزه یا گالری دایمی، ارتقای کیفیت در تولیدات، تمرکز بر کار دست، نامگذاری خیابان، معابر و میدان به نام مبل منبت، ثبت نشان جغرافیایی، نوآوری و خلاقیت و سیما و منظر شهری را از جمله این شاخص ها برشمرد.

وی ادامه داد: در همین راستا ستادی با محوریت فرمانداری ویژه ملایر و دبیری میراث فرهنگی تشکیل و پنج کمیته شکل گرفت که نیازمند مساعدت نمایندگان مردم ملایر در مجلس، مدیران دستگاه های اجرایی و فعالان صنعت مبل و منبت هستیم.

جلیلی نقش فعالان این صنعت در تقویت و تمرکز بر کار دست، نوآوری و خلاقیت در تولیدات و طرح های منبت و استفاده از طرح های بومی برای ثبت جهانی این هنر صنعت را ضروری و حائز اهمیت دانست.

وی یادآور شد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران با ثبت هشت شهر و ۲ روستا در ثبت جهانی هنرهای دستی رتبه نخست دنیا را دارد که امیدواریم منبت ملایر به عنوان نهمین شهر جهانی در حوزه صنایع دستی ثبت شود.

اردیبهشت سال ۱۳۹۶ ملایر به عنوان شهر ملی منبت ایران ثبت شد و در حال حاضر پرونده ثبت جهانی این هنر صنعت در حال پیگیری است.