۵:۱۲:۵۸ - پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

درخواست سردار مالکی از مدیرکل سازمان میراث فرهنگی کردستان

درخواست سردار مالکی از مدیرکل سازمان میراث فرهنگی کردستان
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کردستان گفت:در سطح استان کردستان ۲۵۰۰ نقطه یادمانی شناسایی و ثبت شده و همچنین ۹۰۰ نقطه نیز به عنوان مدخل دانشنامه استان به تهران ارسال شده تا در دایره المعارف ثبت شود.

به گزارش ایسنا، سردار ذبیح‌الله مالکی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کردستان در دیدار با مدیر کل میراث فرهنگی استان کردستان بیان کرد: گردشگری دفاع مقدس، گردشگری حماسه‌ها است چرا که می‌توان گردشگران را با تاریخ حماسه‌ها و رشادت‌های مردم دیارمان آشنا کرد و فرهنگ شهادت و ایثار را به گردشگران معرفی کرد.

وی افزود: با گردشگری دفاع مقدس می‌توان گردشگران را با تاریخ حماسه‌ها و رشادت‌های مردم دیارمان آشنا کرد و فرهنگ شهادت و ایثار را به گردشگران معرفی کرد. استان کردستان از جمله استان‌های درگیر در هشت سال دفاع مقدس ایران و عراق بودند، به همین دلیل مناطق جنگی و آثار زیادی از رشادت‌های رزمندگان، ایثارگران و شهیدان در این استان‌ها به یادگار مانده است.

سردار مالکی افزود: میراث فرهنگی در بازسازی آثار به جا مانده از دوران دفاع مقدس همواره همکاری لازم را در این خصوص با ما داشته‌اند. در سطح استان کردستان ۲۵۰۰ نقطه یادمانی شناسایی و ثبت شده و همچنین ۹۰۰ نقطه نیز به عنوان مدخل دانشنامه استان به تهران ارسال شده تا در دایره المعارف ثبت شود در حالی که مردم از این نقاط یادمانی زیاد آگاه نیستند و لازم است که میراث فرهنگی تابلوهایی را برای توضیح مردم در این نقاط یادمانی دایر کند تا مسافران و گردشگران از آن آگاه یابند.

وی در پایان گفت: ۱۵ یادمان در سطح استان وجود دارد، اما هفت یادمان در سطح کشور جهت بازدید گردشگران و راهیان نور مورد تایید قرار گرفته است.

در بخش دیگر این دیدار سید احسن علوی مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری کردستان ن خاطرنشان کرد: گردشگری جنگ حوزه جدیدی است که بعد از جنگ جهانی دوم وارد صنعت گردشگری شد و در واقع شامل بازدید از مناطق عملیاتی، موزه‌ها، یادمان‌ها و مکان‌هایی که درگیر جنگ‌های داخلی و یا خارجی بوده اند می‌شود. استان‌های مرزی به واسطه حضور مستقیم در منازعات بین‌المللی و جنگ‌های بین‌المللی، قابلیت تبدیل شدن به مناطق جذاب برای گردشگران را دارا می‌باشند.

وی با بیان اینکه مردم کردستان در دو جبهه علیه دشمنان این آب و خاک مقاومت کردند، بیان کرد: جبهه مقابله با ارتش حزب بعث و جبهه ناامنی گروهک‌ها که قبل از جنگ تحمیلی آغاز شد و تاکنون هم ادامه دارد دو جبهه‌ای است که مردم کردستان در برابر آن مقاومت کرده و می‌کنند. وظیفه همه ماست که برای حفظ و حراست از ارزش‌ها تلاش کنیم و ارزش‌هایی که داریم را نشر دهیم.

علوی خاطرنشان کرد: طرح جامع گردشگری دفاع مقدس را باید در دستور کار قرار دهیم چرا که کمتر جایی در استان وجود دارد که شهید نداده باشیم و یکی از این روستاها پایگلان با ۷۰ شهید در سطح کشور بی‌نظیر است.

انتهای پیام


منبع :: https://www.isna.ir

تبليغات
بانک پاسارگاد