22:50:00 - پنج‌شنبه 22 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

حل مشکل ۸۴ ساله بازگشت الواح هخامنشی و ابلاغ قانون حمایت از فعالان صنایع دستی

حل مشکل ۸۴ ساله بازگشت الواح هخامنشی و ابلاغ قانون حمایت از فعالان صنایع دستی
کد خبر: ۸۲۸۴۰۵۹۱ (۶۴۰۰۱۵۰) تاریخ خبر: ۱۳۹۶/۱۲/۰۳ ساعت: ۱۹:۲۰ ‘; $.ajax({ type: “Post”, url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”, data: “{data:’” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:’” + captcha + “‘ }”, contentType: “application/json; charset=utf-8”, dataType: “json”, success: function (msg) { if (msg.d == “”) { //alert(‘با موفقیت ارسال شد’); ResultText.innerHTML = “ […]

کد خبر:


‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}

به گزارش خبرنگار ایرنا، هفته آخر بهمن برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با سفر علی اصغر مونسان رییس این سازمان به کمربند سبز شمالی کشور رقم خورد تا پس از مدتها یک بازنگری اساسی در گردشگری این منطقه انجام شود و این هفته با صدور رأی مثبت دیوان عالی آمریکا مبنی بر مصادره نشدن الواح هخامنشی ایران، پایانی خوش برای ایرانیان رقم زد.

** مبارک باد برای میزبان ۵۰ میلیونی
افتتاح فاز نخست یک مجموعه پذیرایی شامل دو تالار رستوران سنتی و رستوران کلاسیک در زمینی به مساحت ۱۰هزارمترمربع و با زیربنای چهار هزار و ۶۵۰ متر مربع ساخته شده و در مجموع با احتساب خرید زمین و ساخت و تجهیز آن بیش از ۱۹میلیارد تومان هزینه شده روز شنبه صورت گرفت.
مونسان روز شنبه هتل کیمیا، هتل ترنج رامسر، هتل وستای تنکابن و اقامتگاه بوم گردی «ننه گل آبرو» چالوس را نیز افتتاح کرد و این برای استانی مثل مازندران که سالانه میزبان حدود ۵۰ میلیون نفر شب گردشگر داخلی و خارجی است یک اغتنام بود.

** جلوه گری چهارسوق بعد از ۴۰ سال برای سفیر آلمان
یکی از سیاست های پژوهشکده ابنیه و بافت های فرهنگی – تاریخی برای همکاری های بین المللی تعریف طرح های مشترک با هیأت های خارجی برای آشنایی با روش های مستند سازی و فرآیند مرمت است.
مرمت «چهار سوق بزرگ تهران» به یک سال پیش از انقلاب اسلامی یعنی حدود ۴۰سال پیش باز می گردد که این عملیات با همکاری شهرداری منطقه ۱۲تهران، اداره میراث فرهنگی تهران، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و یک گروه مرمت گر آلمانی انجام شد.
میکائیل کلور برشتولد سفیر آلمان در مراسم رونمایی از پروژه مستندسازی و مرمت چهارسوق بزرگ بازار تهران گفت: این بازار سفره رنگارنگی از بازرگانی و تجارت، سنت و فرهنگ است و به راستی که قلب این شهر بزرگ محسوب می شود و بسیار باشکوه است.
او گفت: در اینجا تفاوت نمی کند به کدام گروه تعلق داشته باشید، چه خریدار و چه فروشنده، از این بازار متاثر هستید.
نکته جالب اینکه پروژه مستندسازی و مرمت چهارسوق بزرگ تنها ۱۵ دقیقه با سفارت آلمان فاصله پیاده دارد.

** دود از کنده بلند شد
روز شنبه بالاخره رالی گردشگری خودروهای تاریخی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران، که از ۲۶ آغاز شده بود پایان یافت.
جریان از این قرار بود که تعدادی از خودروهای قدیمی با ارزش به‌دلیل قانون خروج خودروهای فرسوده از چرخه حمل و نقل کشور، در معرض نابودی قرار دارند یعنی خودروهای با عمر بیش از ۲۵ سال با ویژگی‌های فنی و ظاهری در این رقابت حاضر بودند.
کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی که از ابتدای راه‌اندازی در سال ۱۳۱۴، برگزاری رالی‌های مختلف را با هدف ترویج فرهنگ اتومبیل‌رانی ایمن و عبور از سایت‌های گردشگری در دستور کار خود قرار داده است، این بار هم با تعیین مسیر کاخ نیاوران تا روستای ابیانه اجازه داد تا قدیمی ها گرد و خاکی در جاده به پا کنند.

خبر جدید  قلعه تاریخی بسطام در مسیر ثبت جهانی قرار گرفت

** دو روی یک سکه / قدمت و اصالت یا تقلب و ثروت
پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با حضور کارشناسان علمی، «نخستین همایش و کارگاه تعیین اصالت اشیای تاریخی، فرهنگی و هنری» را برگزار کرد و خروجی این همایش این بود که در طول نیم قرن اخیر این اثر بسیار مهم و سند مطمئن باستان شناختی (سکه ها) تبدیل به بازیچه ای در بازارهای سود و سودای قاچاقچیان و سوداگران آثار تاریخی شده است.
اینکه سکه های جعلی به شیوه های مختلفی از قبیل داد و ستد در بازارهای محلی و پنهان، خرید و فروش بین مجموعه داران، توقیف و ضبط آثار قاچاق توسط نهادهای دولتی و دیگر روش ها به مجموعه ها و موزه های خصوصی و موزه های دولتی وارد می شود.
ورود سکه های جعلی به موزه ها و مراکز پژوهشی بی شک تأثیرات ناگوار و مأیوس کننده ای را در پژوهش های سکه شناسی بر جای خواهد گذاشت و حتی ممکن است سبب توقف برخی از حوزه های سکه شناسی آینده شود.

** باز هم قدیمی ها / متوسط سن ایرانگردان خارجی ۶۵ تا ۷۰ سال است
رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان روز یکشنبه علاوه بر حرف های مرسوم و متناسب با روز جهانی راهنمایان که هر ساله گفته می شود از نکته جالبی پرده برداری کرد؛ اینکه متوسط سن ایرانگردان خارجی ۶۵ تا ۷۰ سال است و اغلب این گردشگران که از حرفه ای ترین گردشگران دنیا هستند، براساس تبلیغات کلامی به ایران می آیند.
او علت این امر را اینطور بیان کرد که تنوع شهرها، طولانی بودن مسافرت بین شهرها و هزینه بالا شرایط خاص تری نسبت به سایر تورهای بین المللی دارد، اغلب گردشگران که به ایران سفر می کنند توریست های حرفه ای با سن وسال بالا هستند که هر یک به حدود ۴۰ کشور یا بیشتر مسافرت داشته اند.
شاید بهتر بود درباره ۱۰ برابر شدن دستمزد راهنمایان (تورلیدرهای) توریست های خارجی در ایران هم صحبت می کردند و اینکه با سیل تقاضای ایجاد شده در سالهای اخیر برای این شغل، چه باید کرد تا از نظر ضعف استراتژیک سنتی ما در آموزش استاندارد و ساماندهی این افراد استفاده ببریم نه اینکه با بی توجهی به آسیب هایی که هر بازار سوداگرانه ای می تواند داشته باشد این اتفاق مثبت بشود یک قوزی بالای قوزهای قبلی مان.
دوشنبه گذشته، سید محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی به رسم مالوف خود، همایشی را که می رفت با انتقاد از شکستهای تاریخی ایرانیان و تقدیس دفاع ۸ ساله و توصیف پلیدی دشمنان، به یکی از کسل کننده ترین همایش ها تبدیل شود با طرح یک نگاه نو و جملات بدیع نجات داد.
او تاکید کرد که ما ایرانیان در «ترکمانچای» «چالدران» و «گنجه» شکست نخوردیم؛ نقاشی های جنگ چالدران بر دیوارهای چهل ستون اصفهان نشان می دهد که ما با تصویر کردن افتخارآمیز این جنگ نه تنها می اندیشیم که شکست نخورده ایم بلکه فکر می کنیم که در انجام وظیفه دفاع و شجاعت و جوانمردی پیروز شدیم زیرا شکست زمانی است که بترسیم.«هنر ما در طول تاریخ این بود که برای صلح بجنگیم در صورتی که برخی کشورها همواره برای سطله جنگیده اند.»
در دفاع مقدس ۸ ساله هم ما پیروز شدیم چون مسئولانه و صادقانه از سرزمین مان دفاع کرده ایم.
این صحبت ها در همایش علمی واکاوی فکری، فرهنگی و تمدنی تاریخ دفاع ایران مطرح شد.

خبر جدید  تبدیل دارالخلافه به کافه کتاب اقدام موثری است

** تولد دوباره در ۸۰ سالگی/ باز هم همت قدیمی ترین
هر قدر نرسیدن هواپیمای مسافربری آسمان از تهران به مقصد یاسوج، ایرانیان را روز یکشنبه داغدار کرد، فردای آن روز رسیدن هواپیمای حامل ۵۴ اثر باستانی از تمدن های بزرگ جهان که از موزه لوور پاریس به ایران می رسید، مسرت بخش بود.
ثمره برجام، تعامل با اروپا، اعتقاد به امنیت کامل ایران برای حضور این آثار و بده بستان در بازی بزرگان جهان از امتیازات این رویداد است که از چشم ما نباید پنهان بماند.
اینکه در طول ۸۰ سال عمر موزه ملی ایران به عنوان موزه مادر کشور و تجمیع بخش اعظم هویت ایرانیان این اتفاق نیفتاده بود که بتوانیم به عنوان میراث دار یکی از سه تمدن بزرگ جهان با دیگرموزه های مطرح دنیا تعامل موزه ای و تبادل اشیای نمایشگاهی داشته باشیم و در ۸۰ سالگی با درایت مدیر متخصص و کاربلد این مجموعه میزبان آثاری از تمدن سیلای کره جنوبی و اورارتور ارمنستان و مصر و یونان و اروپا از لوور فرانسه باشیم تولد شیرین دوباره است؛ یک خون تازه.

** باز شدن قفل آرزوهای قدیمی با کلید روحانی
اگر چه در آخرین روز اداری هفته خبرهای مهمی نظیر سفر وزیر گردشگری عمان و تعدیل قیمت هتل ها در نوروز به گوش ما رسید اما کار کارستان را رئیس جمهوری کرد و چند صد هزار فعال صنایع دستی و چند ده میلیون ایرانی را با خبر تصویب و ابلاغ «قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی» خوشحال کرد.
و اما در باب فایده این قانون که شاید برخی بدون اطلاع از اهمیت و بزرگی آن برایشان این اندازه اظهار خشنودی مبهم و مورد سوال باشد همین بس که با ابلاغ این قانون که در آن آرزوهای چندین ساله هنرمندان صنایع دستی به صورت طرحی از طرف معاونت صنایع دستی به روند پر فراز و نشیب مجلس و شورای نگهبان و دولت رفته بود، محقق شد.
فواید این تحول فقط به سود فعالان صنایع دستی محدود نمی شود و برای عموم مردم برای اشتغالزایی اساسی سالانه ۱۵۰ هزارنفره بلکه بیشتر در این زمینه و پایین آمدن قیمت صنایع دستی برای خانواده های ایرانی قابل توجه است.
از تاثیرات و برکات این طرح ۱۴ ماده ای در آینده بسیار خواهیم شنید طوری که شاید تاریخ معاصر صنایع دستی ایران به قبل و بعد تصویب این طرح تقسیم شود.

خبر جدید  دعایی: مردم با برگزاری چهارشنبه سوری سالم مانع سوءاستفاده فرصت طلبان شوند

** پایان خوش هفته با صدور رای دادگاه عالی آمریکا درخصوص مصادره نشدن الواح هخامنشی ایران
دادگاه عالی آمریکا شامگاه چهارشنبه به وقت ایران، با صدور حکمی، با توقیف آثار باستانی ایران برای پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان ادعای تروریسم، مخالفت کرد.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در واکنش به این رویداد گفت: این اقدام، یک پیروزی بزرگ و نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک و حقوقی جمهوری اسلامی ایران و دولت تدبیر و امید است که بعد از سال‌ها تلاش با سرپنجه تدبیر مشکل ۸۴ ساله استرداد الواح هخامنشی ایران را حل کرد.
علی‌اصغر مونسان تاکید کرد: با صدور این رأی که در پی تلاش‌های دیپلماتیک و حقوقی جمهوری اسلامی ایران رخ داد، اقدام عملی برای بازگرداندن الواح هخامنشی از آمریکا آغاز می‌شود.
موضوع الواح هخامنشی ایران به ۸۴ سال پیش بازمی‌گردد زمانی که در سال ۱۳۱۲ متخصصانی از ایران و آمریکا در یک حفاری مشترک در مجموعه تخت جمشید اموال فرهنگی ارزشمندی را به دست آوردند که بر اساس قانون مصوب سال ۱۳۰۹ این اموال باید بین ایران و آمریکا تقسیم می‌شد.
در میان این اموال، الواح هخامنشی نیز بخش مهمی از اموالی بود که در تقسیم‌بندی‌های صورت‌گرفته سهم ایران شد؛ اما در همان زمان مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو از ایران خواست که این الواح به‌منظور پژوهش و تحقیق هر چه بیشتر برای مدت سه سال به‌ صورت امانت به این مؤسسه واگذار شود و این اتفاق افتاد و الواح هخامنشی به‌ صورت امانت به موسسه شرق‌شناسی شیکاگو منتقل شد تا پس از گذشت سه سال از این انتقال و انجام پژوهش‌های گسترده اموال به ایران بازگردانده شود اما استرداد این الواح دچار فراز و فرودهایی شد.
و تلاش ایران برای بازپس گیری الواح هخامنشی از آمریکا طی دهه های اخیر بی نتیجه مانده بود.
فراهنگ**۳۰۷۹**۱۰۵۵

انتهای پیام /*

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد