22:00:00 - دوشنبه 19 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

حفاران قاچاق در محوطه باستانی کوده شهرستان رشتخوار دستگیرشدند

حفاران قاچاق در محوطه باستانی کوده شهرستان رشتخوار دستگیرشدند
کد خبر: ۸۲۸۳۷۷۰۷ (۶۳۹۷۸۶۳) تاریخ خبر: ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ ساعت: ۱۸:۳۰ ‘; $.ajax({ type: “Post”, url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”, data: “{data:’” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:’” + captcha + “‘ }”, contentType: “application/json; charset=utf-8”, dataType: “json”, success: function (msg) { if (msg.d == “”) { //alert(‘با موفقیت ارسال شد’); ResultText.innerHTML = “ […]

کد خبر:


‘;

$.ajax({
type: “Post”,
url: “/NetServices/Ajax.aspx/SendToFriend”,
data: “{data:'” + data + “‘, enterd: ‘” + enterd + “‘ , captcha:'” + captcha + “‘ }”,
contentType: “application/json; charset=utf-8”,
dataType: “json”,
success: function (msg) {

if (msg.d == “”) {
//alert(‘با موفقیت ارسال شد’);
ResultText.innerHTML = “

با موفقیت ارسال شد

“+ divbody;
} else {
alert(msg.d);
ResultText.innerHTML = oldhtml;

}
ctl00_ctl00_ContentPlaceHolder_ContentPlaceHolder_NewsContent4_Ajaxsendfriend_uc1_Captcha_US1_chanagesecurecode();

},
error: function () {
ResultText.innerHTML = “error”;
}
});

}

function ShowPopup(layer, obj) {

$(“.popup”).colorbox({ width: “350px”, inline: true, href: “#ResultText” });
//var objLayer = document.getElementById(layer);
//doPopup(objLayer,obj)
}

کاظم کامیاب دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: نیروی انتظامی و یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان رشتخوار چهار حفار قاچاق را همراه با تجهیزات حفاری در محوطه باستانی کوده مشاهده کردند که ۳ نفر در حین کاوش دستگیر و یک نفر از حفاران قاچاق متواری شد که پس از صورتجلسه جهت سیر مراحل قضایی تحویل مقامات قضایی شدند.
وی تصریح کرد: فرد فراری این باند حفاران قاچاقی اثار باستانی هم اکنون شناسایی شده و به زودی تحویل مقامات قضایی می شود.
به گفته وی، از این حفاران یک دستگاه وانت پیکان و تعدادی ادوات حفاری از جمله بیل، کلنگ، کپسول هوا، موتور برق و… کشف و ضبط و تحویل مقامات قضایی شده است.
کامیاب افزود: با توجه به سرکشی های مستمر از محوطه های تاریخی شهرستان، در راستای حفاظت از محوطه ها و بناهای تاریخی و جلوگیری از کاوش حفاران قاچاق، از ابتدای سال تاکنون ۸ نفر از حفاران قاچاقچی دستگیر شده اند که برای دو نفر از متهمین سه سال حبس تعزیری همراه با جریمه نقدی، صادر شده است و پرونده های دیگر در حال بررسی، صدور و اجرای حکم هستند.
به گفته وی حفاران این باند چهارنفره از اهالی شهر جنگل و از روستاه های خواف و تربت جام می باشند .
وی با اشاره به این اینکه قدمت ۵۰۰۰ساله تپه های کوده، گفت: این تپه ها که در ۱۰۶ کیلومتری جنوب غرب رشتخوار و حدود ۶ کیلومتری غرب جنگل و در اطراف روستای کوده واقع شده اند، شامل ۸ تپه می باشند که با توجه به داده های سطحی تپه ها که شامل سفال های چرخ ساز و برخی دست ساز نخودی هستند.
وی تصریح کرد: کوده در زبان محلی به معنای توده های بلندخاک یا هر انباشت دیگری می باشد. سفال های جمع اوری شده از سطح و دامنه های تپه نشانگر استقرارهای متعدد در دوران مختلف تاریخی و پیش از تاریخ می باشد، این محل در سال ۱۳۷۶ توسط اقای رجبعلی لباف مدیرکل وقت میراث فرهنگی استان خراسان مورد بررسی و شناسایی قرارگرفته است.
به گفته مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رشتخوار این تپه ها با ابعاد ۱۸×۱۴ متر و ارتفاع حدود چهارمتر ازسه جهت در محدوده زمین های کشاورزی و از جهت جنوب غرب نیز به یک جاده خاکی منتهی می شود که می توان سکونت در این تپه ها را مربوط به ۵۰۰۰ سال پیش دانست.
کامیاب اظهار کرد: شهرستان رشتخوار با بیش از ۲۸۰ اثر تاریخی و تفرجگاه طبیعی دارای ۲۵اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی است.
وی افزود: با توجه به مطالعات، پژوهش ها و بررسی های باستان شناسی آثاری مبنی بر سکونت انسان از اواسط دوره نوسنگی (هزاره ششم و پنجم قبل از میلاد) در این شهرستان به دست آمده است.
وی اظهار کرد: جاذبه های این شهرستان منحصر به آثار تاریخی نمی باشد و با توجه به اینکه رشتخوار از شمال و شرق به ارتفاعات گرمو، سرچل، سربیشه و کوهسنگ محدود است می توان آبشارها، تنگل ها و تفرجگاههای بسیار زیبا و بکری را در این منطقه مشاهده کرد که در فصل بهار با توجه به رودخانه های فصلی، فضای بسیار زیبا و متنوعی را برای گردشگران مهیا می کند.
۷۴۹۳ / ۱۷۴۴

خبر جدید  راه اندازی نمایشگاه صنایع دستی در عراق پیگیری می شود

انتهای پیام /*

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد