11:13:58 - پنج‌شنبه 31 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

جزئیات کشف کتیبه سه زبانه در نقش رستم

جزئیات کشف کتیبه سه زبانه در نقش رستم
پژوهشگر مستقل حوزه فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران گفت: کتیبه‌ای جدید و سه زبانه که تاکنون از دیدگان مخفی بوده است، در آثار تاریخی نقش رستم کشف شد که به یک شخصیت هخامنشی ثبت نشده در تاریخ اشاره دارد.

شعارسال: مجتبی درودی، پژوهشگر مستقل حوزه فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران افزود: این کتیبه در دامنه کوه و در اطراف مقبره داریوش در نقش رستم قرار دارد و به دلیل پنهان ماندن در بین رسوبات و پوشش‌هایی که در طی دو هزار سال گذشته در این محل ایجاد شده، تاکنون از دیده‌ها مخفی مانده بود.

کاشف این کتیبه باستانی ادامه داد: این کشف در حوزه زبان‌شناسی، ایران شناسی و تاریخ از دستاوردهای تاریخی نیم قرن اخیر محسوب می‌شود.

درودی با بیان این‌که این کتیبه سه زبانه با همراهی سهیل دلشاد، دانشجو دکترا دانشگاه برلین به طور کامل خوانده و ترجمه شده است، گفت: این کتیبه هخامنشی به سه زبان شامل دو خط به زبان فارسی باستان، یک خط عیلامی و یک خط بابلی نوشته شده است.

این پژوهشگر مستقل حوزه فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران افزود: کتیبههای نقش رستم پیش از این حدود ۷۰ تا ۸۰ سال قبل توسط اشمیت کشف و خوانده شده بود.

وی ادامه داد: این کتیبه تاکنون دیده نشده و به طور اتفاقی زمانی که در حال عکسبرداری از این محوطه بودم آن را مشاهده کردم.

درودی گفت: متن این کتیبه در خصوص یکی از شخصیت‌های بلندپایه دربار هخامنشی و ایران باستان است که تاکنون هیچ اشاره‌ای در تاریخ به آن نشده بود.

درودی با بیان این‌که این کشف بزرگ در نشستی به همت بنیاد ایران شناسی شاپور شهبازی، دانشگاه شیراز، مجموعه ایران‌گردی سرو شیراز و انجمن صنفی راهنمایان ایران‌گردی و جهانگردی فارس رونمایی می‌شود، گفت: در این مراسم عکس و جزئیات بیشتری درباره این کتیبه منتشر می‌شود.

نقش رستم نام مجموعه‌ای باستانی در روستا زنگی‌آباد واقع در شمال شهرستان مرودشت استان فارس است که در فاصله حدود ۶ کیلومتری تخت جمشید قرار دارد.

این محوطه باستانی یادمان‌هایی از عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را در خود جا داده‌است و از حدود سال ۱۲۰۰ پیش از میلاد تا ۶۲۵ میلادی همواره مورد توجه بوده‌است. آرامگاه چهار تن از پادشاهان هخامنشی، نقش برجسته‌های متعددی از وقایع مهم دوران ساسانیان، بنای کعبه زرتشت و نقش‌برجسته ویران‌ شده‌ای از دوران عیلامیان در این مکان قرار دارند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت اسکان نیوز، تاریخ انتشار:۹بهمن۱۳۹۷ ، کدخبر: ۱۷۳۱۶: www.eskannews.com


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  سه اولویت اول سرمایه‌گذاری در صنعت اقامت
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد