به گزارش گروه خبر برنا، چندی است بازار متخلفان حیات وحش در کارگاههای زیرزمینی تاکسیدرمی حیوانات رواج گرفته و در فضای مجازی به آنها چوب حراج میزنند. به عنوان مثال: گرگ تاکسیدرمی شده ۶۵۰ هزار تومان، فلامینگو تاکسیدرمی شده ۹۰۰ هزار تومان، گربه جنگلی تاکسیدرمی شده یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، روباه خاکستری تاکسیدرمی شده یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، سر بز کوهی تاکسیدرمی شده ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، سمور تاکسیدرمی شده ۶۰۰ هزار تومان، شنگ (نوعی سمور آبی) تاکسیدرمی شده ۵۰۰ هزار تومان، سر گراز تاکسیدرمی شده یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، سر تاکسیدرمی شده قوچ اوریال بین یک تا ۲ میلیون تومان و اگر غیر قانونی شکار شده باشد بین ۵ تا ۶ میلیون تومان به فروش میرسد.

سازمان محیط زیست به تعدادی کارگاههای تاکسیدرمی مجوز در کشور اعطا میکند

حمید ظهرابی،معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست درباره افزیش روند تاکسیدرمی حیوانات در کارگاههای زیر زمینی و فروش آنها به قیمت بالایی گفت: سازمان محیط زیست به تعدادی کارگاههای تاکسیدرمی مجوز در کشور اعطا میکند که بر اساس دستور العملی که سازمان حفاظت محیط زیست تهیه کرده و تحت نظارت سازمان محیط زیست فعالیتهای مربوط به تاکسیدرمی را انجام میدهند و طبیعتا با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست میتوانند آنها را به اشخاثص واگذار کنند.

خبر جدید  فعالیت 9 شعبه ویژه محیط زیست در دادگستری های سطح استان/افزایش ضریب حفاظتی مناطق تحت مدیریت و آزاد استان با ساخت 11 پاسگاه محیط بانی

گونهای که قرار است تاکسیدرمی شود باید منشا قانونی داشته باشد

وی در ادامه درباره ضوابط و مقررات آن بیان کرد: تاکسیدرمی حیوانات شرایط خاص خودش را دارد. کارگاههای دارای مجوز باید ضوابط و مقررات محیط زیستی را رعایت کنند و هم اینکه نمونهای که قرار است تاکسیدرمی شود باید منشا قانونی داشته باشد و مشخص باشد از کجا تامین شده یعنی مشخص شود محل تامین اینها پروانههای شکار صادره است و یا تلفات حیات وحش و یا تصادفات جادهای همه اینا باید مشخص شود.

وی در ادامه بیان کرد: بعد از آن در طی مراحل فرایند تکثیر باید ضوابط و مقررات مربوط به مسائل بهداشتی، ضوابط و مقررات و استانداردهای محیط زیستی رعایت شود.

خبر جدید  هوا گرم‌تر می‌شود

وی در ادامه درباره مرحله واگذاری حیوانات تاکسیدرمی شده گفت: در مرحله واگذاری هم باید شخص خریدار به سازمان مراجعه کند و با ارائه مستنداتی که نشان میدهد این حیوان از یک فرایند قانونی کسب شده و بعد از آن در یک محیط دارای مجوز تاکسیدرمی شده مجوز نگهداری را دریافت میکند و این شخص میتواند این حیوان تاکسیدمری شده را در کلکسیون خود و یا موزه نگهداری کند. فرآیند قانونی این کار به این شکل است.

ظهرابی گفت: طبیعتا نمیتوان انکار کرد که بعضا افرادی هم هستند که به صورت غیر قانونی این اقدام را انجام میدهند و وظیفه سازمان محیط زیست است که با اطلاع از وجود این چنین مراکزی با آنها برخورد قانونی کند.

وی اضافه کرد: در سطح کشور همواره با نمونههای تاکسیدرمی غیر قانونی مواجهه هستیم. ولی در یک تا دو سال اخیر از وجود کارگاه غیر قانونی گزارشی نداشته ایم که برخوردی با آنها شده باشد.

خبر جدید  صنعت موتورسیکلت کشور، ارزشی برای سلامت مردم قائل نیست

متخلفین به دستگاه قضایی معرفی میشود

ظهرابی در ادامه درباره شیوه برخورد سازمان با این کارگاههای غیر قانونی گفت: اگر از شخصی حیوان تاکسیدرمی شده ضبط شود که مجوز نداشته باشد به دستگاه قضایی معرفی میشود و از این فرد متخلف درخواست ضرر و زیان میشود به استناد ضرر و زیانی که شورای عالی محیط زیست به استناد قانون شکار صید برای گونههای وحشی تعیین میکند.

وی در ادامه درباره میزان جریمه افراد متخلف گفت: برای حیواناتی، چون قوچ و میش و کله بز ۱۰ تا ۱۲ میلیون و برای حیواناتی که ارزش بیشتری دارد مثل یوزپلنگ ۱۰۰ میلیون جریمه تعیین شده است./ میزان