به گزارش خبرگزاری برنا در کردستان؛ پویا طالب نیا در اولین نشست کارگروه منطقه ای ثبت جهانی هورامان که در روستا پالنگان برگزار شد، گفت: ثبت جهانی هورامان نیازمند نگاه جامع و همراهی مدیران ارشد کردستان است و پیشبرد این مسیر نیازمند تداوم جلسات این کارگروه است.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان عنوان کرد: همراهی بخشداران بخش ها و به طبع آن دهیاران در روستا های دارای بافت با ارزش در راستای حفاظت از این آثار ارزشمند مهم است.

خبر جدید  گردشگری پایدار شهری بخش ارزشمندی از صنعت گردشگری است

او افزود: در اولین فرصت دستورالعمل حفاظت از بافت های با ارزش از طریق بخشداری های منطقه هورامان به دهیاران ابلاغ می شود.

وی گفت: مطالعات منطقه هورامان در قالب مطالعات مردم شناسی، باستان شناسی و علوم طبیعی، معماری، اسناد تاریخی، هوار نشینی انجام شده است.

طالب نیا با بیان اینکه جغرافیای فرهنگی منطقه هورامان وسیع است، اظهار داشت: تیم های تحقیقاتی و اجرایی پایگاه هورامان در دو سال اخیر اقدامات ارزشمندی در جهت تکمیل مطالعات مقدماتی پرونده ثبت جهانی انجام داده اند.

خبر جدید  توقیف دو کشتی از هفت کشتی ترال مستقر در سواحل مکران/ کشتی های ترال ایرانی نباید به ۱۰ مایلی سواحل نزدیک شوند

مدیر پایگاه منظر فرهنگی، تاریخی هورامان افزود: ثبت جهانی هورامان مزیتی برای توسعه کردستان است و انجام این مهم هورامان را از حمایت های سازمان جهانی یونسکو بهره مند می کند.

او با اشاره به نقش ثبت جهانی این منطقه در تامین امنیت نوار مرزی کردستان، گفت: دهیاران و بخشداران منطقه در مذاکره با سرمایه گذاران به نگاه جهانی به مناطق ثبت جهانی و حمایت های سازمان های بین المللی از بافتهای ثبت جهانی شده اشاره کنند و به آنان اطمینان دهند سرمایه گذاری در هورامان با استقبال گردشگران مواجه میشود.

خبر جدید  آب آلوده روزانه جان ۸۰۰ کودک را می‌گیرد