14:42:12 - سه‌شنبه 11 آگوست 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

تیغ لودر به جان محوطه تاریخی «شیوشگان» کرمان

تیغ لودر به جان محوطه تاریخی «شیوشگان» کرمان

پروژه “بام کرمان” بر فراز کوه‌های صاحب الزمان شهر کرمان که از دو بخش تله کابین و هتل تشکیل شده، سال‌هاست که محل مناقشه است. از سال ۹۴ تاکنون هر روز صحبت یا حرف تازه‌ای از ادامه یا توقف این پروژه به گوش می‌رسد. پروژه‌ای که به موسسه ملل داده شد و واگذاری آن پر از شک و شبه است. بام کرمان بر فراز کوه‌های صاحب‌الزمان و محوطه تاریخی و قلعه شیوشگان قرار دارد. شیوشگان محوطه‌ای است که از غرب به “قلعه دختر” و “قلعه اردشیر” و از شرق به کوه‌های منطقه و از جنوب به “تخت دریاقلی بیگ” و “باغ بیرم آباد” و از شمال به “گنبد جبلیه” و “چشمه شیردوش” می‌رسد. این منطقه چون آب و هوای خوبی دارد ساکنان اولیه کرمان آن را برای زندگی انتخاب کردند و اولین سکونت گاه کرمان بوده است که حامیان محیط زیست و میراث فرهنگی بارها داد خرابی این محوطه تاریخی را زده‌اند و کمپین‌های متعدد در فضای مجازی تشکیل شده است. مدیر کل میراث فرهنگی کرمان درباره این پروژه گفته است: «این پروژه خارج از حریم آثار میراثی است». معاون میراث‌فرهنگی نیز گفته که «در بالای کوه، بلند مرتبه‌سازی و برج‌سازی نباید وجود داشته باشد و باید طرحی همگن و متناسب با طبیعت اجرا شود.» با همه اظهار نظرهای متناقض مسولین و فریادهای حامیان میراث اما هر روز صدای لودرها از کوه شنیده می‌شود و زخم‌هایی که بر کوه برای جاده سازی زده شده از کیلومترها دورتر دیده می‌شود. بعضی‌ها رانت و روابط و تخلفات اداری و قضایی را باعث متوقف نشدن پروژه می‌دانند. پروژه‌ای که با نام هتل و تله کابین شروع و اکنون گسترده‌تر شده و به ساخت مجتمع‌های تفریحی در بام کرمان رسیده است. یک ماه پیش شهردار کرمان گفته بود: «هتل بام‌کرمان در مرحله‌ی تایید نقشه‌ها از سوی میراث‌فرهنگی کشور است اما عملیات محوطه‌سازی و کاشت درخت در بالای کوه در حال انجام است.» این در حالی است که مسولین تاکنون به فریاد اعتراض‌ها بی‌توجه بوده‌اند و بهانه گردشگری را برای توجیه آورده‌اند. با این وصف باید دید علی‌رغم مخالفت‌های وزارت که فقط در حد حرف است پروژه ادامه می‌یابد و یا ادعای حامیان میراث و محیط زیست برای کوه‌خواری و رانت‌های متعدد اداری اثبات می‌شود.

خبر جدید  زمان اجرای «سفر قسطی» اعلام شد

 

 

قلعه شیوشگان متعلق به دوره ساسانیان و بلندترین قلعه شهر کرمان است. در گذشته یک راه آبی در زیر قلعه وجود داشته که آب قلعه را تامین می‌کرده است. موقعیت استراتژیک قلعه دیده‌بانی کامل بر دشت جوپار , ماهان , شهر کرمان فراهم می‌آورده است که طی سال‌های اخیر بدلیل انفجار و حرکات ماشین آلات سنگین آسیب‌های زیادی به آن وارد شده است. این قلعه ثبت ملی شده است.
نمایی از جاده سازی در دامنه کوه صاحب الزمان که برای رفت و آمد به محوطه‌ی ساخت هتل در بام کرمان ساخته شده است.
نمایی از جاده سازی در دامنه کوه صاحب الزمان که برای رفت و آمد به محوطه‌ی ساخت هتل در بام کرمان زده شده است.
ساخت و سازهایی که در دامنه کوه برای تله کابین زده شده به تخریب کوه و بریده شدن درختانی با قدمت چند صد ساله منجر شده است.
کوه صاحب الزمان (عج)، مهمترین بنای با قدمت استان کرمان است و به بام کرمان شهرت دارد.
نمای ورودی جاده‌ای که برای رفتن به بام کرمان ساخته شده که اطراف آن با حصار پوشانده شده است.
خاطر انفجار برای جاده کشی در کوه، حدود 600 درخت با قدمت حدود 40 سال که خود میراث طبیعی شهر کرمان بودند قطع شده‌اند. تعداد دیگری هم بعلت ساخت پایه‌ها و وسایل تله کابین در بلواری که به گنبد جبلیه مسیر تله کابین منتهی می‌شود، قطع شده‌اند.
ساخت پایه‌های تله‌کابین که به تخریب درختان چند صد ساله منجر شده است. پایه‌ها اکنون  بالا رفته‌اند و از درختان کهنسال خبری نیست.
ساخت و سازهای صورت گرفته در بام کرمان بیشتر از توافقات اولیه برای احداث تله کابین و هتل است. بیشتر محوطه بالای بام کرمان تخریب شده و ساخت و ساز در حال انجام است.

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

 

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد