11:22:40 - شنبه 27 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

توجیهات معاون میراث فرهنگی در مقابل گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی

توجیهات معاون میراث فرهنگی در مقابل گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی
ایلنا: معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: موضوعات مطرح شده در گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در حوزه میراث فرهنگی، دغدغه و…

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: موضوعات مطرح شده در گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در حوزه میراث فرهنگی، دغدغه و تقاضای متولیان و فعالان حوزه میراث فرهنگی است و از اینکه نمایندگان مردم موضوعات مرتبط با حوزه میراث فرهنگی را در قالب مطالبه پیگیری می‌کنند، خوشحالیم.

به گزارش ایلنا، محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی کشور) با اشاره بهموضوعات مطرح شده در گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در حوزه میراث فرهنگی، گفت: بند بند موارد مطرح شده در گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در خصوص حوزه میراث فرهنگی را مطالعه کردم و آنها را مطالبات به حقی میدانم که ما نیز در پی تحقق آن هستیم.

او کلیات گزارش را مثبت دانست و خاطرنشان کرد: به عنون مثال در بند اول گزارش کمیسیون اصل ۹۰ که آمده است "عدم تناسب تشکیلات سازمانی با نیازهای حداقلی و ضعف در جذب افراد متخصص" باید بگوییم این سازمان با در نظر گرفتن حجم وسیع حوزه فعالیتی اجازه جذب افراد متخصص را ندارد درحالیکه در حوزههای مختلف ازجمله در پایگاههای میراث فرهنگی به حضور افراد متخصص نیاز مبرم داریم.

این مقام مسئول اضافه کرد: بند بعدی نیز به موضوع آموزش اشاره دارد که در این خصوص اعتقاد داریم که آموزش نخستین اولویت است و باید اعتباراتی در این خصوص تخصیص یابد تا در حوزه آموزش هزینه شود، اگرچه که در همین زمینه نیز کارگاههای آموزشی تخصصی به صورت مستمر برگزار میشود.

طالبیان تصریح کرد: با توجه به گستره فعالیت و اهمیت میراث فرهنگی، آموزش دقیق و وسیع و تبادل علمی-عملی اطلاعات با سایتهای مختلف داخلی و خارجی از رهگذر تشکیل کارگاههای آموزشی متعدد از ضرورتهای این حوزه است و زمانی که اعتبارات مناسبتری در اختیار داشتیم کارگاههای آموزشی به مراتب بیشتر از تعداد کنونی برگزار میکردیم.

خبر جدید  سلادون های موزه ملی ایران وارد کاخ موزه پکن شد

طالبیان به یکی دیگر از بندهای این گزارش با موضوع پاداش کشف کنندگان اشاره کرد و گفت: اگر فردی عمدی و به منظور به دست آوردن اشیاء تاریخی، حفاری غیرمجاز کند قطعا مجرم است، اما اگر فردی شیء یا اشیایی را اتفاقی کشف کند و آنها را تحویل دهد تشویق میشود که برای این مشوق نیز البته به تامین اعتبار نیاز داریم.

طالبیان در خصوص ایرادی که در بند "تدوین قراردادهای بهسازی و بازسازی برای ممانعت از تخلف و سوء استفادههای احتمالی و نظارت دقیق بر نحوه اجرای قراردادها" در گزارش یاد شده آمده است گفت: در این خصوص تفاهمنامهای با موضوع نظام فنی و اجرایی با سازمان برنامه و بودجه امضا شده و فهرست بها آن نیز در حال نهایی شدن است که این تفاهم کمک میکند بتوانیم در این باره کنترل بیشتری اعمال کنیم.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به بند دیگر این گزارش در خصوص "عدم تأمین مالی برای اقدامات اولیه و کندی ثبت جهانی آثار" اشاره کرد و گفت: فعالیتها در حوزه ثبت جهانی آثار، جزو اقدامات ممتاز سازمان به شمار میآید و از نظر یونسکو، ایران به لحاظ ثبتهای جهانی در حوزههای ملموس و ناملموس از حداکثر ظرفیت خود بهره گرفته است، اما این که اعتبارات ما برای ساماندهی محوطههای میراث جهانی اندک است کاملا درست است و در این باره هم به اعتبارات ویژهای نیاز داریم.

مشکلات مرتبط با "وظایف سایر دستگاهها و سازمانها و قوا در حوزه میراث فرهنگی" نیز یکی دیگر از بندهای گزارش کمیسیون اصل ۹۰ است که معاون میراث فرهنگی در این خصوص گفت: این نیز یکی از مطالبات سازمان میراث فرهنگی است و دستگاهها و نهادهایی که اموال فرهنگی یا اماکن تاریخی در اختیار دارند مانند شهرداریها باید در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی مشارکت جدی داشته باشند.

خبر جدید  بوم گردی، فرصتی برای رشد اقتصادی روستاها

او در ادامه با اشاره به "تخریب بافتهای تاریخی به بهانههای مختلف توسط دستگاههای اجرایی" به عنوان یکی دیگر از بندهای گزارش کمیسیون اصل ۹۰، از نمایندگان مجلس برای توجه به این موضوع تشکر و خاطرنشان کرد: این موضوع در سازمان میراث فرهنگی با جدیت پیگیری میشود و حتی در برخی موارد که متخلفان موجب تخریب بافتهای تاریخی شدهاند مانند تخریب بافت تاریخی شیراز، سازمان میراث ورود و متعرضان را محکوم کرده است.

طالبیان در بخش دیگری از صحبتهای خود یکی دیگر از بندهای گزارش کمیسیون اصل ۹۰ در خصوص "عدم رعایت حریم در اعطاء مجوز صنایع" را یادآور شد و گفت: این موضوع را در دولت مطرح و اعلام کردیم هر نقطهای که قرار است صنایع مختلف مجوز دریافت کنند باید ابتدا استعلامهای لازم را از میراث فرهنگی اخذ کنند تا حریم منظری و حریم زیست محیطی آنها رعایت شود.

معاون میراث فرهنگی کشور به بند دیگر گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: در خصوص بند "عدم هزینه درآمد مجموعههای تاریخی برای همان مجموعه"، این موضوع یکی از مطالبات و درخواستهای جدی سازمان است، چرا که در حال حاضر درآمد اماکن فرهنگی – تاریخی را به خزانه واریز میکنیم که مقدار کمی از این درآمد بازگردد در حالی که در صورت برآورده شدن این تقاضا، مجموعههای تاریخی دیگر برای اقدامات مرمت و نگهداری از تنگناهای بودجهای در مضیقه نخواهند بود.

خبر جدید  دستگیری 14 حفار غیرمجاز در یک منطقه تاریخی شهرکرد

مشکلات مرتبط با "حوزه قوانین، مقررات، آیین نامهها و اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی و نیز به روز نبودن قوانین مربوط به میراث فرهنگی" از دیگر بندهای گزارش کمیسیون اصل ۹۰ بود که طالبیان در این خصوص گفت: در این خصوص قوانین بسیاری از سال ۱۳۰۹ تاکنون مصوب و کتاب قوانین میراث فرهنگی قطورتر شده است. از سال گذشته معاونت حقوقی سازمان میراث اقدامات مختلفی برای یکپارچه سازی قوانین در هر سه حوزه آغاز کرده و این درحالی است که طرح "حمایت از احیا و مرمت بافتهای فرهنگی تاریخی" نیز قرار است به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

"عدم کفایت بودجه تخصیص یافته برای حفظ و نگهداری میراث فرهنگی"، از دیگر بندهای گزارش کمیسیون اصل ۹۰ است که معاون میراث فرهنگی کشور در این باره اظهار داشت: اعتبارات ما به هیچ عنوان پاسخگوی نیازها نیست، به عنوان مثال در زمینه جبران خسارات سیل، مبالغ زیادی برای مرمتهای اضطراری آثار نیاز است که بودجه ما کفایت نمیکند.

او در پایان صحبتهای خود خاطر نشان کرد: موارد مطرح شده در گزارش کمیسیون اصل ۹۰ را از سالها پیش در سازمان میراث فرهنگی دنبال میکنیم و برای رسیدن به نقطه مطلوب در تلاشیم اما بدیهی است که با توجه به اهمیت حوزه میراث فرهنگی و گستردگی آن به همکاری قوا و دستگاههای مختلف نیاز و امید داریم با توجه به گزارش کمیسیون اصل ۹۰، همگی در بهبود شرایط و رسیدن به نقطه ایده آل در حوزه میراث فرهنگی بیشتر همکاری کنند.


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد