به گزارش خبرگزاری برنا تهران، جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان، صبح امروز(شنبه) با حضور محسنیبندپی، استاندار، پورسیدآقایی، معاونشهردار تهران، تواهن، معاون عمرانی استاندار، فرهادی، فرماندار تهران و اعضای کارگروه کاهش آلودگی هوای استان در محل استانداری تهران، برگزار شد.

کیومرث کلانتری، مدیرکل محیط زیست استان تهران، در این جلسه، ضمن اشاره به رویکرد کارگروه در بحث مقابله با آلودگی هوای استان، اظهار داشت: جلسات کارگروه در دو سطح، عادی و ویژه به فراخور وضعیت هوای استان برگزار میشود که سال گذشته، به واسطه وجود آلایندهها در هوای تهران، ۱۰ جلسه در این خصوص داشتیم. البته امسال نیز، خوشبختانه با توجه به وضعیت نسبتا مناسب هوای پایتخت، تنها یک جلسه به شکل ویژه برگزار شده است.

خبر جدید  هوای پایتخت سالم است

وی افزود: یک اتاق فکر هم در کنار کارگروه با حضور فرهیختگان دانشگاهی وجود دارد که به شکل هوشمند و تخصصی، نقش تصمیمسازی را در آن ایفا میکند.

کلانتری یادآور شد: در سنوات گذشته، قوانینی نظیر قانون آلودگی هوا و طرح جامع کاهش آلودگیهوا را داشتیم که در دولت تدبیر و امید نیز دو مصوبه نیز در همین باره مورد تصمیمگیری و ابلاغ قرار گرفته است. همچنین، با اهتمام ویژه دولت یازدهم و مجلس محترم، از سال ۹۶ صاحب قانون مدرن هوای پاک شدیم.

خبر جدید  ممنوعیت برداشت برنج از مزارع آلوده به آب فاضلاب

وی خاطرنشان کرد: در این قانون که از سال ۲۰۱۷ به تصویب رسیده، جرمانگاری و مجازات لازم تعریف شده و ۲۶ دستگاه اجرایی در راستای نظارت و اقدامات مربوط به آن، مسئول هستند.

مدیرکل محیط زیست استان تهران، ضمن اشاره به آلودگی هوای پایتخت، تصریح کرد: آلودگی هوای استان تهران، عموما انسانساز بوده و ذرات معلق کمتر از ۲ و نیم میکرونی که امروز در هوای شهر شاهدهستیم، به آلودگیهای تولید شده از سوی وسایل نقلیه، کارخانجات و امثال آن بازمیگردد. به اعتقاد ما، تنها راه کاهش آلودگی هوا، کاهش ترافیک است که باید مناسبات لازم در این خصوص را به کار بگیریم.

خبر جدید  جزایر با رویکرد گردشگری توسعه می یابند

وی اشاره داشت: بر اساس آمار، در سال ۹۶، ۱۰۰روز هوای ناسالم در تهران داشتیم و ۱۸ روز هوای پاک نیز در شهر ثبت شده است. امسال نیز با لطف خدا و اقدامات دستگاهها، ۳۳روز به تعداد ایام هوای پاک شهر افزوده شده است.

وی در پایان نیز تاکید داشت: بار آلایندگی و غلظت آلایندهها در هوای تهران کاهش داشته و این مهم، مرهون اقدامات همافزای بخشهای مختلف است.