12:21:30 - یکشنبه 11 اکتبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی بیگوش تپه چالدران

تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی بیگوش تپه چالدران
به گزارش خبرنگار حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گروه علمی و فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما، سفال‌های بدست آمده از گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی بیگوش تپه شهرستان چالدران آذربایجان غربی نشان می‌دهد که این محوطه در دوره مفرغ جدید و هزاره اول که در منطقه شمال غرب معرف […]

به گزارش خبرنگار حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گروه علمی و فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما، سفال‌های بدست آمده از گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی بیگوش تپه شهرستان چالدران آذربایجان غربی نشان می‌دهد که این محوطه در دوره مفرغ جدید و هزاره اول که در منطقه شمال غرب معرف اورارتو ست، مورد استفاده و سکونت قرار گرفته است.
آقای عباس باورسائی سرپرست هیأت باستان شناسی امروز «شنبه» با اعلام این خبر گفت: بیگوش تپه در قسمت شمالی شهرستان چالدران در قسمت ورودی شهری آواجیق (ضلع جنوبی شهر آواجیق) در فاصله چند متری جاده ارتباطی آواجیق به چالدران واقع شده است.
او با بیان اینکه مردم منطقه به تپه باستانی مورد پژوهش در زبان محلی خود (زبان آذری) بیگوش تپه می‌گویند افزود: بیگوش (bayquş) در زبان محلی به جغد اطلاق می‌شود، از این رو معادل فارسی این تپه باستانی جغد تپه است.
این باستان شناس گفت: بیگوش تپه‌ای باستانی است که برروی بستر سنگی طبیعی منطقه شکل گرفته و از ضلع شمال به شهر آواجیق و از سمت شرق به جاده ارتباطی آواجیق به چالدران محدود می‌شود.
سرپرست هیأت باستان شناسی با بیان اینکه بیگوش تپه در ضلع غرب به سمت دامنه کوه گرگ پیشروی کرده و آثار و شواهد معماری سنگی آن در دامنه‌های این کوه گسترده شده تصریح کرد: ضلع جنوب این تپه نیز دارای چنین وضعیتی بوده و گسترش محوطه به صورت طولی در راستای کوه گرگ است به طوریکه طول تپه ۶۰۰ متر و عرض آن تنها ۱۳۰ متر است.
او افزود: از بررسی سطحی انجام شده در بیگوش مواد فرهنگی (سفال ها) با پراکنش کم به دست آمد، که این امر به دلیل عدم حفر چاله قاچاق در سطح محوطه است.
به گفته باورسایی، این محوطه تقریباً دست نخورده باقی مانده و تنها قسمت شمالی آن در سال‌های اخیر توسط شهرداری تخریب شده است.
آقای باورسایی با توجه به سفال‌ها بدست آمده این محوطه در دوره مفرغ جدید و هزاره اول (که در منطقه شمال غرب معرف اورارتو است)، مورد استفاده و سکونت قرار گرفته است.
او سفال‌های بدست آمده را دارای خمیره نخودی و قرمز، پوشش گلی غلیظ، و با تکنیک ساخت، دست ساز و چرخ ساز عنوان کرد و افزود: در قسمت‌های تخریب شده توسط شهرداری (ضلع شمالی برجستگی اصلی بیگوش) شواهد تدفینی از قبل استخوان انسانی قابل مشاهده بود که متاسفانه بدلیل برخورد تیغه لودر به صورت کامل از بین رفته رفته اند.
سرپرست هیأت باستان شناسی گفت: با توجه به پراکنش شواهد فرهنگی و شکل محوطه بیگوش تپه، بهترین محل‌ها برای ایجاد گمانه‌ها مشخص و به طور کل در پروژه تعیین عرصه و حریم بیگوش تپه ۸ گمانه ایجاد شد که از این ۸ گمانه ۲ گمانه دارای لایه فرهنگی (بقایای معماری سنگی) و ۶ گمانه فاقد لایه فرهنگی بودند.
او خاطرنشان کرد: این گمانه‌ها بعد از اتمام کار و مستند نگاری مجدداً پر شدند.
وی در پایان تصریح کرد: برنامه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی بیگوش تپه، با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با حمایت اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان غربی به انجام رسید

خبر جدید  ۵۰۰ اثر تاریخی خراسان رضوی در حال ثبت ملی

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد