به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، دکتر محمدعلی شجاعی پس از بازدید از آیینه خانه و عمارت مفخم و بافت پیرامونی آن در نشستی که در محل عمارت مفخم و با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهری برگزار شد، با بیان اینکه این بنای تاریخی حاصل یک فکر بزرگ است، گفت: ما نیز امروز باید بتوانیم با همین نگاه آن را به یک مجموعه بزرگتر تبدیل کنیم.

دکتر شجاعی با تأکید بر لزوم آماده سازی طرحی قوی به منظور ساماندهی و توسعه مجموعه مفخم، اظهار کرد: ایجاد اثری ماندگار و بزرگ، مستلزم طرحی قوی است که در عین حفظ هویت فرهنگی و تاریخی، به صورت جامع تمام کاربری ها و نیازهای اجتماع های شهری را نیز در خود جای داده باشد.

وی افزود: اقدامات قانونی و شرح وظایف دستگاه های دخیل در طرح احصاء شود و مدیران این دستگاه ها در جهت طرح اقدام کنند، در بخش بعدی ما نیز برای تملک زمین و ساختمان های واقع در طرح، کمک خواهیم کرد.

وی با تأکید بر اینکه هر اقدامی در این مجموعه باید در جهت اجرایی شدن طرح انجام شود، عنوان کرد: فاز به فاز پروژه باید برآورد و نحوه تأمین مالی داشته باشد و اگر منابع به خوبی تعریف شود، نتیجه آن طرح فاخر و بزرگی خواهد شد که این مهم شدنی است.

خبر جدید  برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه

مقام عالی دولت در خراسان شمالی با تأکید بر اینکه استانداری در این طرح قطعا ورود دارد، از تشکیل ستادی قوی برای این مهم خبر داد و تصریح کرد: تهیه طرحی جامع، هم افزایی دستگاه ها، تملک املاک شخصی و خصوصی و تقسیم بندی و زمان بندی مناسب جهت اجرای پروژه، ذیل این ستاد به صورت جدی پیگیری می شود.

دکتر شجاعی با بیان اینکه محوریت مجری این طرح با شهرداری باشد، عنوان کرد: بر این اساس شهرداری باید علاوه بر حریم میراث فرهنگی، حریمی نیز برای مجموعه قائل و با تعریف کد ارتفاع، مانع بی نظمی های بصری شود.

وی افزود: همچنین شهرداری علاوه بر طرح اصلی که مربوط به خود مجموعه فرهنگی-تاریخی است، طرحی نیز برای خیابان های اطراف این مجموعه تهیه و اجرایی کند تا ساختمان و کاربری هایی متناسب با این فضا ایجاد شوند و پیوستگی فضای فرهنگی و سنتی حفظ شود.

استاندار خراسان شمالی در پایان با بیان اینکه ساز و کار تشکیلاتی طرح هرچه زودتر باید تعریف شود تا تمام دستگاه ها بتوانیم برای اجرایی شدن آن کمک کنیم، عنوان کرد: پس از تشکیل ستاد مربوطه، متولی این طرح که شهرداری است امور را پیگیری و شرح وظیفه هر دستگاه را مطالبه می کند.

خبر جدید  با تغییر ساعت رسمی ، ساعت پرواز‌ها و حرکت قطار‌ها تغییر نمی‌کند

شهردار بجنورد نیز در این نشست گفت: این آمادگی در شهرداری وجود دارد تا هرگونه مباحث مربوط به طرح را پس از تعیین تکلیف ستاد اجرایی، پیگیری و به سرانجام برساند.

براتیان با اشاره به اینکه اجرایی شدن این مهم، مستلزم هماهنگی های بین بخشی است، عنوان کرد: شهرداری به عنوان متولی مباحث اجرایی مربوطه را انجام خواهد داد.

وی با تأکید بر ضرورت تملک عرصه و زمین های واقع در طرح، همزمان با تهیه و تدوین طرح نهایی، افزود: کلیات طرح و حدود عرصه مشخص است و ما با محوریت مالکیت ۴ بخش شامل عرصه های متعلق به میراث فرهنگی، شهرداری، راه و شهرسازی و بهداشت و درمان آمادگی داریم تا کار را شروع کنیم.

وی همچنین به تدوین طرح مربوط به پیرامون و حریم مجموعه نیز اشاره داشت و گفت: این طرح نیز پس از تهیه باید در کمیسیون سیما و منظر به تصویب برسد تا ساخت و ساز و تعریف کاربری ها در سال های آینده مطابق با آن انجام شود.

خبر جدید  لایحه حمایت از حیوانات به مجلس می رود

شهردار بجنورد عنوان کرد: در اجرای این طرح بزرگ، کاربری های متفاوت، حتی مباحث درمانی و… با حفظ هویت تاریخی و فرهنگی فضا، در نظر گرفته می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی نیز در این نشست ضمن تشکر از رویکرد مثبت و ویژه استاندار نسبت به توسعه مجموعه فرهنگی-تاریخی مفخم، اظهار کرد: اجرای این طرح در آینده ای نزدیک و افزایش فضای فرهنگی و تاریخی این منطقه، باعث هویت بخشی به شهر بجنورد می شود.

حبیب یزدان پناه با ابراز امیدواری از اینکه توسعه مجموعه مفخم زمینه ساز حضور گردشگران و بالتبع رونق و پویایی اقتصاد شهر و توسعه گردشگری داخلی و شهری می شود، گفت: اکنون فضای حاکم در استان نسبت به بازآفرینی و تجدید حیات در این محدوده تاریخی بسیار مثبت است و ما به دنبال اجرایی شدن این طرح هستیم.

گفتنی است؛ این نشست با حضور استاندار خراسان شمالی، فرماندار بجنورد، شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر و جمعی از مدیران کل و مسئولان شهری در محل تالار عمارت تاریخی مفخم برگزار شد.