1:50:13 - یکشنبه 13 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بیش از ۶ میلیون گردشگر خارجی در ۹ ماه اول امسال به ایران آمدند

بیش از ۶ میلیون گردشگر خارجی در ۹ ماه اول امسال به ایران آمدند
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علیاصغر مونسان با اشاره به فرصتهای بینظیر گردشگری در کشور گفت: خوشبختانه در کشور ظرفیتهای بسیار خوبی در حوزه تاریخی و طبیعی داریم و برای رشد و توسعه گردشگری فرصتهای بینظیری در اختیار ما است. رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایعدستی و […]

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علیاصغر مونسان با اشاره به فرصتهای بینظیر گردشگری در کشور گفت: خوشبختانه در کشور ظرفیتهای بسیار خوبی در حوزه تاریخی و طبیعی داریم و برای رشد و توسعه گردشگری فرصتهای بینظیری در اختیار ما است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری افزود: ایران خوشبختانه جزو ۱۰ کشور اول دنیا از لحاظ برخورداری از ظرفیتهای طبیعی و تاریخی است و این در حالی است که در حال حاضر صنعت گردشگری به صنعت سوم در دنیا تبدیلشده و روند رو به رشدی را طی میکند.

مونسان گفت: در کنار توجه به حوزه میراث فرهنگی که هویت تاریخی ما را نشان میدهد، دو حوزه صنایعدستی و گردشگری بهطورجدی مورد توجه قرار دارد و هم در سازمان مرکزی و هم در ادارات کل استانی، هر سه حوزه سازمان مورد توجه قرارگرفته است که صنایعدستی و گردشگری میتواند به ایجاد اشتغال کمک کند.

وی افزود: با توجه بهضرورت افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور، تلاش کردیم مسیر ورود گردشگر به کشور را باز کنیم و تلاش کردیم با انجام تبلیغات، خصوصاً در فضای مجازی با پروژه ایران هراسی مقابله کنیم. در همین ارتباط هر گردشگری که به ایران میآید، در بازگشت تبدیل به یک سفیر فرهنگی برای ما میشود.

مونسان ادامه داد: برای جذب هرچه بیشتر گردشگر روی کشورهای هدف و برخی از کشورهای منطقهای تمرکز کردهایم و مجموعه این اقدامات باعث شده تا شاهد رشد ورود گردشگران خارجی به کشور باشیم. در همین ارتباط گردشگران کشورهای منطقهای ما که تا پیشازاین گردشگران زیارتی بودند، اکنون تبدیل به گردشگران ترکیبی شدهاند.

خبر جدید  استاندار خراسان رضوی دبیر کارگروه ملی زیارت شد

مونسان با تشریح آمار تعداد ورود گردشگران خارجی به کشور نیز تشریح کرد: در سال گذشته با ۴ درصد رشد شاهد ورود ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار گردشگر خارجی بودیم اما امسال از رشد خوبی برخوردار هستیم و خوشحالم که اعلام کنیم در ۹ ماهه اول امسال از عدد ۶ میلیون گردشگر خارجی عبور کردیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری گفت: عوامل مختلفی سبب این رشد شده است و یکی از دلایل آن افزایش نرخ دلار و ارزان شدن سفر به ایران است.البته در همین مدت گذشته با توجه به اعمال تحریمها، پروازهای مستقیم خارجی را از دست دادیم که البته چون از قبل در این خصوص تمهیدات لازم را اندیشیده بودیم و دولت محترم نیز از قبل دستورهای لازم را داده بود، باتدبیر و تمهیدات خوب توانستیم با همکاری دستگاههای مختلف ازجمله ناجا و وزارت امور خارجه به این رشد دستیابیم.

وی تصریح کرد: اقدامات مختلفی را با همکاری دستگاههای گوناگون انجام دادیم، ازجمله لغو روادید یکطرفه با برخی از کشورهای هدف، عدم درج مهر در گذرنامه و ویزای بدون برچسب، توسعه ویزای الکترونیک، عدم افزایش قیمت نرخ اقامت در هتلها و … همه و همه باعث شد تا شاهد افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور باشیم.

مونساندر ادامه و در پاسخ به سؤالی در خصوص توجه به گردشگری داخلی در کنار توجه به گردشگری خارجی نیز گفت: بازار گردشگری کشور ما اینقدر بزرگ هست که چند کشور همسایه از گردشگری ما انتفاع میبرند و حتی اگر ما هیچ گردشگر خارجی نداشته باشیم، فضای گردشگری داخلی ما اینقدر بزرگ هست که توجه به همین بخش میتواند به اقتصاد کشور کمک کند؛ضمن اینکه گردشگری محرک سایر بخشهای اقتصادی در کشور است و وقتی این صنعت توسعه یابد، در سایر بخشها نیز شاهد رشد خواهیم بود.

خبر جدید  تور فضای مجازی گردشگران را به پاسارگاد می‌کشاند

معاون رئیسجمهور خاطرنشان کرد: همه جای دنیا اثرات گردشگری را در تحرک اقتصادی میبیند، این بسیار مهم است. بهعنوان مثال در تعطیلات نوروز بسیاری از بخشهای دیگر به تحرک و رشد وا داشته میشوند و این نشان از اهمیت گردشگری داخلی دارد.

مونسان ادامه داد: از ابتدای فعالیتم در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری داخلی را در صدر میدانستم.خوشبختانه زیرساختهای بسیار خوبی در کشور در حال فراهم شدن است و به دنبال تسهیل برای فعالیت سرمایهگذاران هستیم که در همین ارتباط، سرعت افتتاح پروژههای ما افزایشیافته است. بد نیست مردم عزیز ما بدانند که در حال حاضر بالغبر ۱۲۰ هزار میلیارد تومان پروژه سرمایهگذاری در حوزه گردشگری داریم که عدد قابلتوجهی است.

وی ادامه داد: اکنون شرایط فراهم است و در شرایط خوبی قرار داریم.شاید بزرگترین نقطهضعفی که داریم، ضعف در حوزه اطلاعرسانی و تبلیغات است چراکه در این خصوص محدودیت بودجه داریم. در ماههای گذشته شاید ما در صدر دستگاههایی هستیم که توانستهایم با حداقل بودجه و اعتبارات دولتی شغل ایجاد کنیم اما تبلیغات و اطلاعرسانی خوبی نشده است چراکه نیاز به اعتبارات زیادی دارد.البته رئیس سازمان صداوسیما شخصاً توجه خوبی به این حوزه دارد و رسانه ملی برای معرفی جاذبههای گردشگری، کارهای خوبی را آغاز کرده است اما بهطور حتم نیاز به تبلیغات و اطلاعرسانی بیشتری داریم.

معاون رئیسجمهوری اظهار کرد: دراینارتباط تمرکزمان را بیشتر روی فضای مجازی گذاشتهایم و پورتال جامع گردشگری را به آدرس visitiran.ir را راهاندازی کردهایم و که در این پورتال تمام جاذبههای گردشگری به تفکیک استانها به گردشگران معرفیشده است که به زبانهای مختلف نیز ترجمه خواهد شد. من همینجا به مردم عزیزمان عرض میکنم که غرب کشور را از دست ندهند، جاذبههای گردشگری، خصوصاً گردشگری طبیعی، در غرب کشور فوقالعاده است.

خبر جدید  تعداد گردشگران خارجی در زنجان به 7 هزار نفر رسید

وی در ادامه به وضعیت سازمان میراث فرهنگی در بودجه ۹۸ نیز اشاره کرد و گفت: اگر میگوییم گردشگری باید جایگزین نفت باشد، باید به این حوزه توجه بیشتری کرد.اشتغال در تمام دنیا در حوزه خدمات اهمیت بیشتری پیدا میکند.از هر ده شغل، یک شغل در دنیا مربوط به گردشگری است.بودجه ما بسیار ضعیف است، اگرچه به همت دولت محترم و شخص رئیسجمهوری که به این حوزه توجه زیاد دارند، در بودجه ۹۸ توجه خوبی به این حوزه شده است.

مونسان در ادامه و در پاسخ به سؤالی در خصوص استفاده از ظرفیتهای مناطق آزاد در حوزه گردشگری نیز افزود: البته من اعتقاددارم سراسر کشور دارای جاذبههای زیبا و ظرفیتهای مناسب برای گردشگری است، مناطق آزاد مدیریت ویژه خود رادارند و اعتقادداریم میتوان از ظرفیتهای این مناطق در حوزه گردشگری بیشتر استفاده کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری در پایان صحبتهای خود درباره صدور مجوز شکار به برخی از گردشگران خارجی نیز گفت: مجوز شکار برای گردشگران نیز در همه جای دنیا با مجوز محیطزیست انجام میشود و این موضوع یکی از آیتمهای گردشگری است و این بدون حسابوکتاب نیست. افراد با مراجعه به محیطزیست مجوز دریافت میکنند.هم ما و هم محیطزیست، توجه کافی به این موضوع داریم و مجوزها بدون حسابوکتاب صادر نمیشود.

انتهای پیام/۴۰۸۷/خ


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد