1:13:14 - پنج‌شنبه 17 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بهره برداري هاي اقتصادي بر حفاظت از ميراث فرهنگي غلبه كرده است

بهره برداري هاي اقتصادي بر حفاظت از ميراث فرهنگي غلبه كرده است
معاون ميراث فرهنگی استان تهران گفت: چیزی که امروز شاهد آن هستیم این است که خطوطی ترسیم می‌شود که در برابر آن موضوع اصالت و چگونگی رفتار با اثر اگر نگوییم نادیده گرفته شده کمرنگ است و بهره برداری‌های اقتصادی غالب شده است.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری فارس، اولین گفت وگو از سلسه نشست‌های تخصصی میراث فرهنگی استان تهران با موضوع «میراث فرهنگی و توسعه فضاهای شهری» عصر امروز در سالن همایش‌های موزه فرش و با حضور دلاور بزرگ نیا، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران، محسن شیخ الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران، ابوالفتح شادمهری مدیر بافت و بناهای تاریخی و جمعی از کارشناسان میراث فرهنگی برگزار شد.

محسن شیخ الاسلامی، معاون میراث فرهنگی استان تهران در این مراسم اظهار داشت: موضوع میراث فرهنگی و نقش آن در بافت شهری موضوع ساده ای نیست و صحبت‌های زیادی در مورد آن شده اما همچنان جای اظهارنظرهای تخصصی در این زمینه خالی است.

وی افزود: در چند دهه اخیر شهر تهران و شهرهای بزرگتر با موضوع توسعه و تغییر کاربری دست به گریبان بوده و توسعه با گسترش معنا شده اما موضوع مهمتر موضوع توسعه پایدار شهری است که الزامات و تعاریف خاص خود را به دنبال دارد. 

خبر جدید  صدمات موازی‌کاری سلبریتی‌ها در حوزه ساماندهی حیوانات شهری

معاون میراث فرهنگی استان تهران بیان داشت: در موضوع بازآفرینی شهری با رویکرد توسعه پایدار همچنان شاهد توسعه فارغ از پیوست‌های فرهنگ و اجتماعی هستیم.

شیخ الاسلامی تصریح کرد: در بحث میراث یکی از عناوین مهم حفاظت است و آن را یک فرآیند تعریف کرده‌ایم که ابتدا و انتهایی دارد.

معاون میراث فرهنگی استان تهران ادامه داد: در بحث حفاظت موضوع اصالت، هویت و کارکرد جزو رویکردهای اصل است و در کلانشهری مثل تهران این موضوع جای بحث دارد.

وی ادامه داد: چیزی که امروز شاهد آن هستیم این است که خطوطی ترسیم می‌شود که در برابر آن موضوع اصالت و چگونگی رفتار با اثر اگر نگوییم نادیده گرفته شده کمرنگ است و بهره برداری‌های اقتصادی غالب شده است.

خبر جدید  ماجرای تخریب لوکیشن فیلم «محمدرسول الله« از زبان مدیر محیط زیست استان بوشهر

 شیخ الاسلامی گفت: با توجه به اینکه سال ٨٨ سازمان میراث فرهنگی ١٦٨محدوده بافت تاریخی را اعلام کرد باید بگوییم که ما در یک شهر تاریخی زندگی می‌کنیم و این باید به چارچوب قانونمندی برای ما تبدیل شود.

وی ادامه داد: اگر به طرح تفصیلی تهران نگاه کنیم می‌بینیم که پیوست‌های تاریخی و فرهنگی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

شیخ الاسلامی با بیان اینکه احیا آثار تاریخی در سنوات گذشته تا امروز از منظر کالبدی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، گفت: اینکه به یک ساختمانی فقط کاربری خدماتی و پذیرایی دهیم صرفا احیاست؟
معاون  میراث فرهنگی استان تهران خاطرنشان کرد: چندین و چند سال است که بحث گردشگری را یدک می‌کشد اما خیلی ارتباط معناداری ندارد، آیا قرار است  از میراث فرهنگی استفاده کنیم؟ چگونه؟ آیا موازین حفاظتی رعایت می‌شود؟

خبر جدید  واحد های صنعتی باید در محدوده استاندارد و ضوابط و مقررات زیست محیطی فعالیت کنند

وی افزود: آیا واقعا میراث در توسعه شهری مانع است یا به عنوان محرکی برای رسیدن به یک هدف پایدار با تمام الگوها شناخته می‌شود؟

شیخ الاسلامی گفت: در شهرداری تهران حداقل ١٢ سال پیش متولی جدی در مورد بناهای تاریخی وجود نداشت اما خوشبختانه الان وضعیت تغییر کرده و این را غنیمت می‌دانیم که به یک گفت وگوی مشترک برسیم و آن را تبدیل به یک راهکار عملی برای مواجه با بافت تاریخی برسانیم.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.farsnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد