11:18:23 - دوشنبه 21 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بنیاد در پی اجاره بها معوق، میراث فرهنگی در صدد حفظ آثار تاریخی

بنیاد در پی اجاره بها معوق، میراث فرهنگی در صدد حفظ آثار تاریخی
آن‌هایی که به شهر یزد سفر کرده‌اند، به طور حتم در کنار خانه‌های تاریخی و بافت زیبا یزد، نام موزه قصر آئینه را شنیده و از این موزه زیبا نیز بازدید کرده‌اند.

شعارسال: موزه‌ای زیبا در دل شهر که بنایی مربوط به دوره پهلوی در شهر یزد است. مالکیت این بنا در اختیار بنیاد مستضعفان بوده و در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسیده و از سال‌ها پیش بر اساس تفاهم‌نامه بین بنیاد مستضعفان و سازمان میراث فرهنگی، به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته است.

موزه قصر آیینه و روشنایی شامل اشیا روشنایی پی‌سوز (نصبی، آویز، پایه دار، دستی)، شمع سوز (نصبی، آویز، پایه دار، دستی)، نفت سوزها، گاز سوزها، برق سوزها، مجموعه آیینه‌ها است.

۱۲۴ شی در این موزه به نمایش گذاشته شده بود. قدیمی‌ترین شی موجود در موزه پی‌سوزهای متعلق به دوران ساسانی است.

گردشگران داخلی و خارجی که به کهن شهر یزد سفر می‌کنند، در بازدید از این موزه علاوه بر آشنایی با وسایل روشنایی قدیمی با سبک معماری بسیار زیبایی نیز روبه‌رو می‌شوند که لذت بازدید از این موزه را دو چندان می‌کند.

تصاحب موزه با تمام اشیا داخل آن!

با این حال، امروز خبر رسید که بنیاد مستضعفان به عنوان مالک این موزه، به خاطر طلبی که بابت معوق شدن اجاره بها ملک دارد، در اقدامی قابل تامل نسبت به تصاحب این موزه اقدام کرده است.

بنیاد مستضعفان بر اساس حکم تخلیه‌ای که در دست داشته است، تمام کارمندان موزه را از محل موزه بیرون و موزه قصر آئینه را با تمام اشیا تاریخی و ارزشمند داخل آن تصاحب کرده است.

این اقدام بنیاد مستضعفان، موجی از انتقادات را به دنبال داشت، چرا که موضوع میراث فرهنگی، موضوعی است که جنبه ملی دارد و افکار عمومی نسبت به این حوزه همیشه حساسیت داشته است.

از همین رو بلافاصله بعد از خبر تصاحب این موزه توسط بنیاد مستضعفان، خبرگزاری‌ها، سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی فعال در حوزه میراث فرهنگی خواستار بازگشایی مجدد این موزه شدند و مسئولان سازمان میراث فرهنگی نیز برای رفع این مشکل وارد عمل شده‌اند تا در فاصله زمانی اندک بتوانند این مشکل را حل کنند.

در همین ارتباط ابراهیم شقاقی، مدیرکل حقوقی و املاک سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به تصاحب موزه قصر آئینه توسط بنیاد مستضعفان گفت: این اتفاق به دلیل معوق شدن اجاره بها ملک مذکور اتفاق افتاده که البته موضوع در حال پیگیری و رسیدگی است.

شقاقی تصریح کرد: موزه قصر آئینه در تملک بنیاد مستضعفان است که البته ثبت ملی شده و بر اساس تفاهم‌نامه‌ای از چند سال پیش برای فعالیت‌های فرهنگی در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته و تبدیل به موزه شده است.

معاون حقوقی سازمان میراث فرهنگی افزود: متاسفانه به دلیل عدم تامین اعتبار، اجاره بها این ملک معوق شده و بنیاد مستضعفان نیز به همین خاطر اقدام حقوقی کرده و حکم تخلیه گرفته است.

او با بیان این‌که، هفته گذشته جلسه‌ای با حضور معاون میراث فرهنگی و معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی در خصوص تعیین تکلیف این موضوع برگزار شده است، افزود: در این جلسه درباره راهکارهای رفع این مشکل رایزنی شد و موضوعاتی نیز پیشنهاد شد، از جمله این‌که با توجه به تمایل شهرداری برای فعالیت در این اثر تاریخی، موزه قصر آئینه به شهرداری واگذار شود که متاسفانه این موضوع بنا به دلایلی تحقق نیافت.

شقاقی گفت: با این حال با توجه به اقدام بنیاد مستضعفان و تصاحب این موزه، موضوع از طریق معاونت توسعه مدیریت در حال پیگیری است و امیدواریم با تامین اعتبار مورد نیاز و پرداخت آن به بنیاد مستضعفان، این مشکل هرچه سریع‌تر رفع شود.

اگرچه گفته می‌شود، بنیاد مستضعفان از سه ماه پیش حکم تخلیه را گرفته و در این مدت نیز سازمان میراث فرهنگی به دنبال رفع این مشکل بوده است اما امروز بنیاد مستضعفان که به نظر می رسد کاسه صبرش سرآمده در اقدامی قابل تامل موزه قصر آئینه در شهر یزد را تصاحب می‌کند.

این در حالی است که این موضوع به طور جدی در دستور کار معاونت میراث فرهنگی و نیز معاونت توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته و به طور حتم در مدت زمان اندکی این مشکل رفع خواهد شد و مجدداد شاهد بازگشایی موزه خواهیم بود.

با این حال سئوال مهمی که این‌جا مطرح می‌شود این است که در دعوی حقوقی بنیاد مستضعفان، تکلیف اشیا تاریخی ارزشمند که بیانگر هویت تاریخی و متعلق به همه ملت است چه می‌شود؟ و بهتر این نبود که بنیاد به جا تصاحب مستقیم این ملک، ابتدا با همکاری مسئولان سازمان میراث فرهنگی فکری برای اشیا تاریخی می‌کرد، اشیایی که معرف هویت تاریخی و فرهنگ غنی ایران زمین است و تاریخ را روایت می کنند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری تحلیلی اسکان نیوز ، تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۷ ، کدخبر:۱۷۰۶۲ ،www.eskannews.com


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  سفر اتوبوسی ایرانی‌ها به آنتالیا بیشتر شد
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد