18:21:48 - یکشنبه 14 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بقعه ستی فاطمه یزد موریانه‌زدایی شد

بقعه ستی فاطمه یزد موریانه‌زدایی شد
ایلنا: عملیات اجرایی کنترل و پاکسازی موریانه‌های بقعه ستی فاطمه یزد زیر نظر گروه تحقیقات و کنترل عوامل بیولوژیک پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی یزد انجام شد.

عملیات اجرایی کنترل و پاکسازی موریانه‌های بقعه ستی فاطمه یزد زیر نظر گروه تحقیقات و کنترل عوامل بیولوژیک پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی یزد انجام شد.

به گزارش ایلنا، علی اصغر صمدیانی (سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان یزد) درخصوص موریانه زدایی بقعه ستی فاطمه یزد، گفت: نوع ساختار و همچنین مصالح به کار رفته در این بنا، محیط آن را مستعد و مناسب فعالیت انواع آفات کرده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان یزد یکی از مهمترین عوامل آسیب‎رسان در این بنا را عوامل بیولوژیک از جمله موریانهها عنوان کرد و گفت: کاه موجود در ساختار آن زمینه مناسبی برای تغذیه موریانههای زیرزمینی فراهم کرده و در دیوارها و همچنین لایههای سطح زیرین تزئینات، آثار خوردگی شدید موریانه دیده میشد. بسیاری از تزئینات در اثر سست شدن لایههای زیرین بر اثر فعالیت جستجوگری موریانههای زیرزمینی و همچنین تغذیه از کاه موجود در آن ریخته بود.

خبر جدید  هشدار ۱۵ بندی سفارت کشورمان در گرجستان به گردشگران و مسافران ایرانی

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: علاوه بر مواد غذایی مناسب برای موریانهها، ریز اقلیم موجود در بنا حاصل رطوبت به وجود آمده در آن از عوامل جذب موریانههای زیرزمینی در این اثر بشمار میآید.

این مقام مسئول در خصوص روش کنترل موریانهها در این بقعه گفت: با توجه به موقعیت بنا و و شرایط ریز اقلیمی حاکم در قسمت داخلی بقعه اجرای روش سد شیمیایی با محدودیتهایی همراه بود که در قسمت پیرامونی بنا با روش ایجاد سد سمی از ورود موریانههایی که کلنی هایی خارج از مجموعه بودند به داخل بنا جلوگیری شد و مراحل اجرای سد شیمیایی شامل دریل زدن، تزریق محلول سموم فسفره و نیکوتینوییدها به وسیلهی سمپاش موتوری، استفاده از ملات مناسب برای پر کردن سوراخها در قسمت بیرونی بنا انجام گرفت.

خبر جدید  امروز با بحران فهم مواجه هستیم/ زمان کنار گذاشتن قهرها است/ به دنیا نشان دهیم دوران هژمونی سرآمده است+فیلم

بقعه ستی فاطمه در ضلع شمالی میدان امیر چقماق قرار گرفته است که نمونهای شاخص از معماری دوره تیموری است و از لحاظ تزئینات و شیوه معماری در نوع خود بی نظیر است. این بنا دارای گنبد منحصر به فردی بوده است زیرا که این نوع گنبد منحصر به بناهای تیموری در آسیای مرکزی است و در ایران فعلی وجود ندارد.

خبر جدید  جزئیاتی شگفت‌انگیز درباره کارگران تخت جمشید/ زنان می‌توانستند رهبر یک گروه کاری باشند

این بقعه را فاطمه خاتون همسر امیر چقماق شامی برای مدفین خود ساخته است. این دو از بانیان مجموعه و مسجد امیرچقماق بودهاند.


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد