1:11:37 - سه‌شنبه 1 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بررسی باستان‌شناسی بوئین زهرا آغاز شد

بررسی باستان‌شناسی بوئین زهرا آغاز شد
ایلنا: معاون میراث فرهنگی تهران با اعلام اسامی خانه‌های تاریخی تهران که در تصرف کارکنان میراث فرهنگی است، گفت: احتمام حضور دفتر بافت تاریخی شهرداری تهران در خانه…

بررسی باستان‌شناسی تکمیلی دهستان زهرای پائین بوئین زهرا با هدف کمک به تکمیل نقشه باستان شناسی استان قزوین، ارزیابی مجدد گاهنگاری‌های ارائه شده در خصوص تطورات تاریخی-فرهنگی منطقه و… آغاز شد.

به گزارش ایلنا، فرزاد مافی (سرپرست هیأت باستان شناسی) گفت : جایگاه ویژه دشت قزوین در ادبیات باستان شناسی کشور و به ویژه یافتههای باستان شناختی محوطههای مهم پیش از تاریخی از قبیل زاغه، سگزآباد و تپه قبرستان و … باعث به وجود آمدن این ذهنیت شده که گویا پژوهشهای باستانشناسی این خطه از کشورمان در حد مطلوب انجام شده است.

خبر جدید  ثبت جهانی سبلان کلید خورد

این باستان شناس افزود: این درحالیست که بررسی تاریخچه مطالعات باستان شناختی دشت قزوین حکایت از آن دارد که به استثناء کاوشهای آموزشی-پژوهشی دانشگاه تهران که در طول حدود نیم قرن گذشته تقریباً به صورت مستمر و هدفمند انجام شده، دیگر مطالعات صورت گرفته با وجود دستاوردهای ازرشمند علمی عمدتاً فاقد اهداف بلند مدت و نگاه گسترده بوده است.

وی تصریح کرد: بنابراین انجام پژوهشهای هدفمند باستان شناسی با رویکرد درک و دریافت کلی وضعیت تطورات فرهنگی – تاریخی منطقه بسیار ضروری مینماید.

خبر جدید  نگاه دولت و مجلس به حوزه گردشگری مثبت است/ در دو سال گذشته ۴۵۰۰ موافقت اصولی صادر شده است

مافی با اشاره به اینکه در این راستا انجام بررسیهای باستان شناختی به عنوان یکی از اولویتهای پژوهشی استان قزوین در دستور کار قرار گرفته و پیش تر تمام شهرستان آبیک در چهار فصل کاری مورد بررسی واقع شد تصریح کرد: در تداوم این مطالعات و به عنوان گام نخست در شهرستان بوئین زهرا برنامه پژوهشی «بررسی باستان شناختی دهستان زهرای پائین بخش مرکزی شهرستان بوئین زهرا، استان قزوین» با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آغازشد.

او مهمترین اهداف این پژوهش را کمک به تکمیل نقشه باستان شناسی استان قزوین، بازشناسی مکانها و محوطههای باستانی منطقه به منظور تسهیل در تدوین برنامه جامع پژوهشهای آتی و شناسایی، معرفی و فراهم نمودن اطلاعات لازم جهت تشکیل پرونده ثبتی اعلام کرد.

خبر جدید  مشارکت همه دفاتر مسافرتی در تهیه پکیج‌های ارزان سفری/ هیچ قرارداد میلیاردی برای تهیه برند گردشگری وجود ندارد

وی افزود: ارزیابی مجدد گاهنگاریهای ارائه شده در خصوص تطورات تاریخی-فرهنگی منطقه، مطالعه برهم کنشهای احتمالی فرهنگی منطقه با مناطق مجاورو ارزیابی وضعیت محوطههای باستانی با هدف شناسایی آسیبها و تهدیدات، با رویکرد ارائه راهکارهای حفاظت حداکثری نیز از اهداف این پژوهش است.


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد