۱۲:۰۲:۵۵ - پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
برای بازسازی نوتردام عجله نکنید
بیش از یک‌هزار معمار، حافظ محیط زیست و چهره‌های دانشگاهی از سراسر جهان از «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه خواستند در بازسازی کلیسای نوتردام پاریس عجله نکند.

شعارسال: مکرون قول داده است کلیسای نوتردام را که پس از آتش سوزی مهیب ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) تا حد زیادی ویران شد، ظرف پنج سال بازسازی کند.

در هفته‌های پس از آتش‌سوزی، لایحه‌ای ویژه تدوین شد که در صورت تصویب، به دولت امکان می‌دهد روند بازسازی این کلیسا را با دور زدن قوانین مربوط به میراث فرهنگی، سرعت بخشد.

اما عزم راسخ مکرون برای بازسازی نوتردام در سریع ترین زمان ممکن، بسیاری از کارشناسان را نگران کرده است.

به همین منظور، یک‌هزار و ۱۷۰ معمار، طرفدار حفاظت از محیط زیست و چهره های دانشگاهی از سراسر جهان با انتشار نامه ای سرگشاده از رئیس جمهوری فرانسه خواستند در این مساله، تعجیل نکند.

در این نامه آمده است: نوتردام پاریس، فقط یک کلیسا و یکی از بناهای معماری اصلی اروپا نیست؛ بلکه مکانی دیدنی است که ظرف تقریبا ۲۰۰ سال گذشته، در کانون تمهیدات محافظتی فرانسه و بین‌المللی از بناهای تاریخی بوده است. این کلیسا از سال ۱۸۶۲، تحت محافظت قوانین میراث فرهنگی فرانسه قرار داشته است.

سازمان یونسکو در سال ۱۹۹۱، کرانه های رود «سن» پاریس و نوتردام را به فهرست میراث جهانی خود افزود.

حال کارشناسان مذکور در نامه خود هشدار داده‌اند که بازسازی نوتردام با حذف بخشی از ترتیبات اداری که از این بنا ۸۵۰ ساله محافظت می کند، ممکن است تبعات بسیاری داشته باشد.

کارشناسان در این نامه از مکرون درخواست کردند برای ارزیابی عملیات بازسازی، زمان بگذارد و دولت فرانسه به نظریات کارشناسان گوش فرا دهد.

اتین امون، از امضاکنندگان این نامه، عجله در بازسازی نوتردام را با خطرات بزرگی همراه دانست که یکی از این خطرات، ندادن زمان کافی به کارشناسان برای ارزیابی خسارات وارده به کلیسا است.

وی گفت که تحقیق در مورد یک بنای قرون وسطایی، کار متخصصان متفاوتی است و باید این افراد را گردهم آورد تا مساله بررسی شود، زیرا سازه‌ای چون نوتردام به حدی پیچیده است که یک نفر نمی تواند از کاردانی لازم برای پرداختن به آن برخوردار باشد.

وی نگرانی دیگر در این زمینه را تضمین نشدن تداوم عملیات بازسازی عنوان کرد و گفت: ساخت یک بنا، مساله‌ای است که می‌توان به سرعت آن را انجام داد، اما مرمت و بازسازی یک بنا، امر پیچیده تری است.

با این حال، همه کارشناسان با مهلت پنج ساله تعیین شده از سوی مکرون به عنوان ایده ای بد، موافق نیستند.

اروه کازل، معمار میراث فرهنگی فرانسه گفت: در اصل موافقم که زمان برای ارزیابی مساله طولانی خواهد بود و نباید از آن غافل شد. اما این بدان معنا نیست که نمی توان در آن واحد در مورد این موضوع، تصمیم های سیاسی اتخاذ کرد.

وی که بیش از ۲۰ بنای تاریخی را مرمت کرده، یادآور شد که دلیل نگرانی از بابت تغییراتی است که دولت ممکن است در ظاهر نوتردام اعمال و از این بنا به سبکی معاصرتر رونمایی کند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت اسکان نیوز، تاریخ انتشار: ۱۰اردیبهشت۱۳۹۸ ، کدخبر: ۱۹۲۶۴: www.eskannews.com


منبع :: http://shoaresal.ir

تبليغات
بانک پاسارگاد