به گزارش برنا، رامین حسینزاده رییس اداره محیط زیست رودبار با اعلام این خبر گفت: به دنبال اطلاع رسانی به موقع همیاران محیط زیست مبنی بر وقوع شکار یک قلاده پلنگ بالغ توسط شکارچیان متخلف و انتشار تصاویر آن، مامورین یگان حفاظت محیط زیست رودبار با پشتیبانی اطلاعاتی پلیس آگاهی ناجا ضمن کسب دستور از دادستان شهرستان رودبار، طی چند مرحله عملیات ویژه اطلاعاتی موفق به دستگیری متخلفین شدند.

وی افزود: بر اساس بازجوییهای به عمل آمده و اعترافات صریح متهم اصلی پرونده، محل وقوع تخلف، جنگلهای حدفاصل منطقه گلدیان و آغوزین از توابع بخش مرکزی رودبار است.

خبر جدید  جزئیات نشت آب از پایه‌های برج آزادی

حسین زاده ادامه داد: یک نفر در حال حاضر در بازداشت به سر میبرد و دو نفر متخلف دیگر که در این جرم معاونت داشتند تحت پیگرد قضایی قرار دارند.

وی تصریح کرد: پلنگ بزرگترین گربه سان ایران است که نسل آن به دلیل شکار بی رویه و تخریب زیستگاه آن به شدت در معرض تهدید است. تداخل محل زندگی انسانها با زیستگاههای طبیعی و قلمرو این حیوان باشکوه و زیبا باعث شده تا هرازگاهی پلنگ به منظور دفاع از قلمرو خود اقدام به شکار دام و یا حمله به انسان کند. از آنجایی که پلنگ اغلب شب شکار است به ندرت در دیدرس انسان قرار میگیرد و معمولا به صورت ناگهانی از بالای درخت روی طعمه خود میافتد و اقدام به خفه کردن آن میکند.

خبر جدید  بارش باران و برف در راه است

رییس اداره محیط زیست رودبار گفت: پلنگها در زمانی که زخمی هستند و یا توله به همراه دارند بسیار مهاجم هستند و لازم است تا افراد بومی یا گردشگران در زیستگاه این جانور احتیاط کنند و حتی المقدور از روبه رو شدن با پلنگ یا تحریک آن با برداشتن چوب و سنگ جدا خودداری کنند.

خبر جدید  هجوم گاندو‌ها به برکه‌ها ، مردم احتیاط کنند

وی افزود:چنانچه در جنگل یا کنار رودخانه با پلنگ مواجه شدید کاملا بی حرکت و بی توجه به حیوان باشید تا پلنگ از منطقه دور شود این نکات کلیدی در بیشتر مواقع میتواند جان انسان را نجات دهد.

حسینزاده خاطرنشان کرد: پلنگ به زیستگاه انسان وارد نمیشود بلکه این انسانها هستند که به قلمرو آن وارد شده و زیستگاه آن را تخریب میکنند.