0:46:06 - جمعه 28 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ایران باید در ایجاد اسناد بین‌المللی سهم داشته باشد

ایران باید در ایجاد اسناد بین‌المللی سهم داشته باشد
تهران- ایرنا- سفیر و نماینده دائم ایران در یونسکو گفت: تاکنون مجری اسناد بین‌المللی بوده‌ایم اما باید به مرحله ای برسیم تا در ایجاد اسناد بین‌المللی نیز سهم داشته باشد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی کتابخانه ملی، احمد جلالی در نشستی که با حضور اشرف بروجرد رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و رئیس کمیته ملی حافظه جهانی و حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در تالار جلسات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، اظهار داشت: ما باید با استفاده از ظرفیت علمی و کارشناسی اعضای اندیشمند کمیته حافظه جهانی کتابخانه ملی برای تدوین پیشنهادهای کاربردی در بخش مرتبط یونسکو استفاده کنیم.
وی تاکید کرد: اینکه پس از چند دهه توانسته ایم عضو شورای اجرایی یونسکو شویم فرصت مغتنمی است که باید از آن برای حضور در تشکیل و تدوین اسناد اجرایی یونسکو بهره ببریم.
جلالی تصریح کرد: کار کارشناسی در کمیته ملی حافظه جهانی بر روی همه بندهای ارائه شده توسط یونسکو و متقابلا تدوین پیشنهادات کمیته برای ایجاد اسناد اجرایی یونسکو که توسط نماینده و سفیر دائم ایران ارائه خواهد شد، نشان دهنده پشتوانه غنی اندیشه ما برای حضور فعال در اسناد اجرایی یونسکو است.
وی افزود: بدین ترتیب ما باید بیش از گذشته به جای فکر کردن به فرآورده، به فرآیند فکر کنیم.
جلالی عنوان کرد: با طی شدن روند صحیح تولید فرآورده و حضور فعال و دلالت درست در تصویب اسناد و دستور العمل های یونسکو این سنت بدبینانه و سوء تفاهم که در گذشته فکر می کردیم دستگاه‌های بین‌المللی بدون اذن برای ما نسخه می پیچند تا در امور ما دخالت کنند، نیز مرتفع می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: با تدابیر و تعامل بیشتر و موثرتر میان کمیته ملی حافظه جهانی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کمیسیون ملی یونسکو ما خواهیم توانست در اصلاح آیین نامه ها و اسناد مهم یونسکو نقش جدی تری بازی کنیم.

خبر جدید  نقش حافظه جهانی در حفظ میراث

** کمیته حافظه ملی از ظرفیت طرح پیشنهادات در عرصه بین‌الملل استفاده کند
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز در این نشست تاکید کرد: تعامل بین کمیته ملی حافظه جهانی با کمیسیون ملی یونسکو باید تقویت شود.
وی افزود: ما باید بتوانیم درباره شیوه‌نامه جدید پیشنهادی کمیته اجرایی یونسکو به طور روشن اظهار نظر کنیم و موارد پیشنهادی و اصلاحی خود را عنوان کنیم.
بروجردی تاکید کرد: کمیته حافظه ملی باید از ظرفیت طرح پیشنهادات در عرصه بین الملل به طور مطلوب استفاده کند.
وی یادآورد شد: حضور حجت الله ایوبی در کمیسیون ملی یونسکو فرصت مناسبی را برای تعامل و همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران فراهم کرده است.

خبر جدید  موزه‌ها محل تعامل و مرکز آموزش فرهنگ هستند

** باید از ظرفیت معاون رییس جمهور و بزرگان علمی بهره برد
دبیر کمیسیون ملی یونسکو نیز اظهار داشت: جلالی به عنوان سفیر ما در یونسکو صاحب اعتبار، تجربه و دانشی است که در پیشبرد امور بسیار موثر است اما ما در کمیسیون ملی یونسکو و در کمیته ملی حافظه جهانی در تهیه بسته‌های پیشنهادی و خوراک فکری برای ایشان در خط مقدم، نباید غافل باشیم.
وی تاکید کرد: باید از ظرفیت معاون رئیس جمهوری و بزرگان علمی کمیته حافظه جهانی بهره بیشتری برد زیرا تجمیع چهره های علمی در این کتابخانه می تواند کمک فکری شایانی باشد.
ایوبی ادامه داد: این کمیته می تواند در جمع بندی برای پیشنهادات با نیروی کارشناسی خود یاری گر ما باشد.
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد که به‌ طور خلاصه یونسکو (UNESCO) نامیده می‌شود، یکی از سازمان‌های تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد است که در سال ۱۹۴۵ تشکیل شد. هدف این سازمان کمک به صلح و امنیت در جهان از راه همکاری بین‌المللی در زمینه‌های آموزشی و علمی و فرهنگی و تربیتی به منظور افزایش احترام به عدالت و قانون‌مداری و حقوق بشر، بر پایه منشور سازمان ملل متحد است.
۱۹۵ کشور عضو یونسکو هستند. مقر آن در پاریس پایتخت فرانسه است و دفترهایی در کشورهای مختلف دارد.
کمیسیون ملی یونسکو در ایران پس از پذیرش عضویت ایران در یونسکو، با تصویب مجلس شورای ملی وقت، در سال ۱۳۲۷ تشکیل شد. این اساسنامه پس از پیروزی انقلاب اسلامی مورد تجدید نظر قرار گرفت و اساسنامه اصلاحی در هفده ماده و چهار تبصره پس از تأیید شورای عالی کمیسیون، از سوی وزارت فرهنگ و آموزش عالی به هیئت دولت تقدیم شد و در بیست و نهم شهریور ۱۳۶۶ به تصویب رسید.
کمیته ملی حافظه جهانی کمیسیون ملی یونسکو به منظور شناسایی، حفاظت، کمک به دسترسی جهانی و افزایش آگاهی عمومی از میراث مستند ایران در سال ۱۳۸۴ شکل گرفت.
این کمیته با شرکت نمایندگانی از سازمان‌های مختلف در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می شود و هم اکنون ریاست آن بر عهده اشرف بروجردی است.
فراهنگ ** ۷۵۶۱ ** ۹۰۵۳

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  بناهای تاریخی واگذارشده نظارت دائمی می شوند
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد