13:29:25 - چهارشنبه 11 نوامبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

اهدا ۱۴۰۸ دستبافت روستایی و عشایری به وزارت میراث‌فرهنگی

اهدا ۱۴۰۸ دستبافت روستایی و عشایری به وزارت میراث‌فرهنگی
استاد پرویز تناولی هزار و ۴۰۸ دستبافت روستایی و عشایری را به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اهدا می‌کند.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما، آیین امضای تفاهم‌نامه بین فرزند استاد پرویز تناولی (به‌نمایندگی از پدر) و محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور به نمایندگی از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در محل وزارتخانه برگزار و مقرر شد هزار و ۴۰۸ قطعه دستبافت روستایی و عشایری که طی ۶۰ سال توسط استاد پرویز تناولی از روستا‌ها و عشایر سراسر ایران جمع‌آوری شده است به وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اهدا شود.

آقای محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی با بیان اینکه بر اساس این تفاهمنامه هزار و ۴۰۸ دستبافت نفیس عشایری و روستایی ایران که ترکیبی از گلیم، گبه و فرش است از سوی استاد پرویز تناولی به وزارتخانه اهدا می‌شود، افزود: «اهدای این مجموعه نفیس و امضای تفاهمنامه با خانواده استاد تناولی اتفاق خوشایندی بود که امروز رخ داد. بخشی از این مجموعه به وزارتخانه تحویل داده شده است و بخش دیگر آن به زودی تحویل خواهد شد.»

خبر جدید  برگزاری جشنواره کافه مقصد گردشگری شهری

وی با اشاره به اینکه این مجموعه جزو اموال وزارتخانه خواهد شد، تصریح کرد: «این آثار به طور دائم تحویل وزارتخانه می‌شود که در سامانه جام و فهرست آثار موزه‌ای کشور به ثبت خواهد رسید.»

آقای طالبیان به برگزاری مراسم رونمایی از این مجموعه در موزه فرش ایران در آینده‌ای نزدیک اشاره کرد و گفت: «به زودی نمایشگاه موقتی در موزه فرش ایران برای رونمایی از این مجموعه نفیس، کمیاب و منحصربفرد انجام خواهد شد. همچنین برای راه‌اندازی موزه استاد تناولی و نمایش این مجموعه یکی از خانه‌های تاریخی شیراز در نظر گرفته شده که امکان‌سنجی این محل هفته آینده با حضور کارشناسان مربوطه و خانواده استاد انجام می‌شود و به عنوان نمایشگاه دائمی مجموعه‌ای از این هنرمند صاحب‌نام کشور افتتاح و دایر خواهد شد.»

معاون میراث‌فرهنگی کشور در خصوص زمان راه‌اندازی این مکان در شیراز توضیح داد: «تلاشمان این است که طی چند ماه آینده مرمت و تجهیز این خانه تاریخی انجام شود. از آنجا که نمایش فرش از حساسیت بالایی برخوردار است، باید در طراحی و تجهیزات اقدامات لازم صورت گیرد که مشکلی برای آثار پیش نیاید. راه‌اندازی موزه استاد تناولی در اولویت وزارتخانه قرار خواهد گرفت که تأمین اعتبار آن به زودی انجام می‌شود که این مشارکت به‌عنوان یکی از اتفاقات مهم این دوره ثبت شود.»
جمع‌آوری مجموعه طی ۶۰ سال از روستا‌ها و عشایر سراسر ایران

خبر جدید  تلاش وزارت میراث‌فرهنگی برای جلوگیری از حذف قانون مالیات‌های مستقیم

تندیس تناولی که به نمایندگی از پدر این تفاهمنامه را امضا کرد درباره این مجموعه نفیس گفت: «پدرم این مجموعه را طی ۶۰ سال از تمام روستا‌ها و عشایر ایران جمع‌آوری کرده است. بسیاری از نمونه‌ها و دستبافته‎های این مجموعه دیگر بافته نمی‌شود و بسیاری از عشایر هم دیگر وجود ندارند.»

او همچنین با اشاره به معروفیت و شهرت این مجموعه نفیس در سطح بین‌الملل افزود: «کتاب‌های متعددی درباره این مجموعه نوشته شده است و به اعتقاد پدرم این مجموعه متعلق به ایران است و باید در کشور بماند. این موضوع که در موزه‌های فرش، دستبافته‌های روستایی و عشایری حضوری نداشتند موجب ناراحتی پدرم طی سالیان گذشته بود.»

خبر جدید  بررسی ۴ پرونده ایران در کمیته میراث جهانی ناملموس

در پایان تندیس تناولی به مذاکرات انجام شده طی دو سال گذشته با معاونت میراث‌فرهنگی برای اهدای این مجموعه به مردم ایران و از طریق وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اشاره کرد.

بر اساس این تفاهمنامه مجموعه‌ای بالغ بر هزار و ۴۰۸ قطعه از دستبافته‌های نفیس عشایری و روستایی ایران، مطابق فهرست معرفی و منتشرشده در کتاب «دستبافته‌های عشایری و روستایی ایران» از طرف استاد پرویز تناولی به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌منظور نمایش عمومی و خصوصی داخلی و خارجی و ایجاد موزه‌ای تخصصی و دائمی با نام این هنرمند اهدا می‌شود. به علاوه تعداد ۹ قطعه خاص از این مجموعه نیز به موزه فرش ایران برای نمایش اهدا خواهد شد.

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد