به گزارش برنا، پیشبینی یخبندان در دی ماه را یک خبرگزاری به نقل از حسین اردکانی، استاد علم هواشناسی منتشر کرده است.

وی گفته است علت این پدیده، هجوم هوای بسیار سرد از روی دریای یخزده «پرنس» در حاشیه اقیانوس منجمد شمالی و در شمال کشورهای اسکاندیناوی بهطرف کشورهای اروپای شمالی و مسیری بهطرف اروپای مرکزی و دریای سیاه و نهایتاً شرق دریای مدیترانه است.

به گفته اردکانی پیامدهای این حادثه زمستانی در بازه زمانی ۱۵ تا ۲۵ دی ماه در تمام نواحی غربی، شمال غربی، سواحل دریای خزر، استانهای شمالی و جنوبی البرز و همچنین منطقه زاگرس، نواحی جنوبی، استانهای شرقی و شمالی کشور بهاستثنای جنوب شرق کشور به صورت ریزش برف و باران خواهد بود که در برخی نقاط، ریزش برف قابل ملاحظه است و پس از عبور این سامانه بارشی سرد، پیشبینی میشود در این مناطق در یک بازه زمانی ۱۰روزه یا 'cold spell' با دمای چند درجه زیر صفر و یخبندان متوسط مواجه شویم.

وی هشدار داده است که کشاورزان و همچنین مسئولان راهداری و رانندگی تمهیدات لازم را انجام دهند.

اما احد وظیفه، مدیریت پیشبینی و هشدار سازمان هواشناسی میگوید: موجی برای روز ۵ شنبه در پیش داریم که البته برف سنگینی در پی ندارد و مانند موج هفته گذشته در مناطقی مانند شمال غرب، ارتفاعات زاگرس و ارتفاعات البرز رخ داد و اینگونه نیست که کل کشور را در بر بگیرد.

وی ادامه داد: اما شنبه هفته آینده هوا سردتر میشود برای روز دوشنبه هفته دیگر، موج دیگری میآید که مقداری سردتر از موج هفته جاری است. البته از الان نمیتوان بهطور قطعی گفت در مناطقی علاوه بر جاهایی که به صورت معمول بارش برف صورت میگیرد شاهد برف خواهیم بود یا خیر.

وظیفه با بیان اینکه این پیش بینی برای ۱۵ تا ۲۵ دی ماه قابل استناد نیست گفت: همین سیستمی که برای روز ۵ شنبه کشور را تحت تاثیر قرار میدهد اوایل هفته نشان میداد که به شدت هوا سرد می شود و همه معتقد بودند برف خواهیم داشت اما از برف خبری نیست و جز مناطق معمول برفی اضافه نخواهد شد.

البته سامانه جوی که هفته آینده در راه است یکی دو درجه از سامانه کنونی سردتر است ولی اینکه بخواهیم از این نظر به آن استناد کنیم که یخبندان خواهیم داشت درست نیست.

وی با بیان اینکه تنها تا آخر هفته می توان با قطعیت در مورد وضعیت هواشناسی نظر داد تاکید کرد: طبق اطلاعیه سازمان هواشناسی از ۵ شنبه سیستمی به کشور وارد می شود که در شمال غرب و ارتفاعات غرب و زاگرس شاهد بارش برف خواهیم بود البته امکان بارش برف در نواحی شمال شرق نیز دور از انتظار نیست.