3:30:00 - پنج‌شنبه 1 ژانویه 1970
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

امنيت سرمايه‌گذاري و کاهش تصدي‌گري دولت در صنعت گردشگري

امنيت سرمايه‌گذاري و کاهش تصدي‌گري دولت در صنعت گردشگري
خبرگزاري آريا- امنيت سرمايه گذاري و ارائه مشوقهاي لازم، کاهش تصدي‌گري دولت در صنعت گردشگري، برنامه جامع گردشگري از جمله موضوعات مورد بررسي در جلسه کميسيون گردشگري اتاق ايران بود.به گزارش خبرگزاري آريا، بيست و نهمين جلسه کميسيون گردشگري، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ايران با محوريت با محوريت ارائه راهبردهاي توسعه همکاري با […]

امنيت سرمايه‌گذاري و کاهش تصدي‌گري دولت در صنعت گردشگري

خبرگزاري آريا- امنيت سرمايه گذاري و ارائه مشوقهاي لازم، کاهش تصدي‌گري دولت در صنعت گردشگري، برنامه جامع گردشگري از جمله موضوعات مورد بررسي در جلسه کميسيون گردشگري اتاق ايران بود.
به گزارش خبرگزاري آريا، بيست و نهمين جلسه کميسيون گردشگري، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ايران با محوريت با محوريت ارائه راهبردهاي توسعه همکاري با کارگروه توسعه صنعت گردشگري مستقر در سازمان توسعه تجارت ايران برگزار شد.
در ابتدا احمدي اصغري با اشاره به اينکه موضوع گردشگري امر فرابخشي بوده و عملکرد سازمانها و نهادهاي متعددي برآن تاثير گذار است، گفت: بر اين اساس ارتقاء شاخص هاي گردشگري نيازمند ايجاد تعامل ، هماهنگي و همسوئي سازمانهاي مختلف با سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري  است.
رييس کميسيون گردشگري، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ايران اظهار کرد: براساس رويکرد و سياست گذاري جديد دولت تدبير و اميد، انتظار مي رود در اجراي هرچه بهتر طرح توسعه گردشگري داخلي و ارتقاء سطح کيفي و کمي خدمات قابل عرضه به مسافران وگردشگران کليه سازمانها و نهادهاي مرتبط با همدلي و تعامل موثر بين بخشي و فرابخشي ، امکانات رفاهي سفر را فراهم کنند.
*امنيت سرمايه گذاري و ارائه مشوقهاي لازم از جمله مهمترين دغدغه هاي صنعت گردشگري است
وي با اشاره به اينکه مهمترين بحث در تحليل وضع موجود گردشگري کشور، امنيت سرمايه گذاري و ارائه مشوقهاي لازم، تامين زيرساخت ها در بخش اقامتي و حمل ونقل اعم از هوايي، دريايي وزميني شامل جاده و ريل در داخل و بازاريابي در خارج از کشور است، ادامه داد: همگان مي دانند که توسعه صنعت گردشگري به عنوان يک بخش اقتصادي پويا و تاثيرگذار نيازمند تعامل سازنده ميان قانونگذاران، مجريان و بخش خصوصي است.
اصغري همچنين تصريح کرد: بخش قانونگذاري با تأمين قوانين، مقررات و بسترهاي حقوقي لازم، مجريان را در مسير برنامه ريزي و اجراي اقدامات لازم حمايت و پشتيباني مي کنند تا از طريق آن بخش خصوصي بتواند با کمترين دغدغه، چرخ اقتصاد گردشگري را به تحرک درآورد.
رييس کميسيون گردشگري اتاق ايران اظهارکرد: متاسفانه گزارش ها و آمارهاي داخلي و خارجي و شواهد و اظهارات فعالان بخش خصوصي حاکي از آن است که اين گروه به دليل چالش هاي موجود در بخش قوانين، دستورالعملها و فرايندهاي ناکارآمد و به روز نشده، از اثر بخشي و کارآيي لازم برخوردار نيستند.
انعقاد تفاهمنامه همکاري و يا تشکيل کميته مشترک ميان کميسيون گردشگري، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ايران با سازمان توسعه تجارت در حوزه صادرات گردشگري، ورزش و هنر، تاكيد بر برند سازي محصولات منحصربه فرد گردشگري و صنايع دستي و اقدام به صادرات آنها در بازارهاي جهاني و اعمال قوانيني جهت كاهش تعرفه هاي گمركي و مالياتي، تاكيد بر صادرات غير مستقيم خدمات گردشگري( ايجاد زمينه هاي آشنايي توريست ها با محصولات و خدمات ايراني به عنوان بهترين مبلغ و غيره از جمله پيشنهادات رييس کميسيون گردشگري اتاق ايران بود.
* استانداران به منظور معرفي ظرفيت هاي گردشگري ايران در کشورهاي خارجي حضور مي‌يابند
همچنين کياسري با اشاره به اينکه صنعت گردشگري يکي از عرصه هاي مهم براي توسعه اقتصادي محسوب مي شود، اظهار کرد: بر اين اساس استانداران به منظور معرفي ظرفيت هاي گردشگري ايران در کشورهاي خارجي حضور مي‌يابند.
رئيس مرکز اطلاع‌رساني وزارت کشور تصريح کرد: همچنين تجار ترکيه اعلام آمادگي کردند با محوريت گردشگري با ايران اسلامي همکاري داشته باشند.
*اشتغال ميليونها نفر در دنيا از طريق صنعت گردشگري/بررسي برنامه جامع گردشگري در شوراي عالي صادرات
خسروتاج نيز در ادامه با اشاره به اينکه بايد تراز تجاري کشور را از طريق ابزارهاي مختلف مانند بهره گيري از صنعت گردشگري افزايش دهيم، گفت: در اين بين بايد تلاش شود تا ورود گردشگران به ميهنمان نيز رو به رشد باشد.
رئيس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اينکه ميليونها نفر در دنيا از طريق اين صنعت اشتغال مستقيم و غير مستقيم دارند، افزود: بر اين اساس اگر برنامه ريزي صحيحي در کشورمان در حوزه گردشگري وجود نداشته باشد با مشکل مواجه مي شويم.
وي با اشاره به اينکه اقتصاد کشورمان بايد از تقاضا محوري به سمت عرضه محوري حرکت کند، ادامه داد: بر اين اساس بايد هرچه سريع تر برنامه جامع گردشگري در شوراي عالي صادرات بررسي شود تا بتوانيم شاهد رشد خوبي در اين عرصه باشيم.
خسروتاج اظهار کرد: مي توان با بهره گيري از ظرفيت کميسيون گردشگري، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ايران در صنعت گردشگري بيش از پيش به اهداف مدنظر دست يافت.
*ضرورت کاهش تصدي‌گري دولت و پررنگ شدن جايگاه بخش خصوصي در صنعت گردشگري
عليخاني نيز با اشاره به اينکه بايد طرح جامع گردشگري قبل از طرح در شوراي عالي صادرات در اتاق ايران نيز مورد بازبيني قرار بگيرد، گفت: گردشگري مي تواند سر فصل صادرات در برنامه هاي سازمان توسعه تجارت قرار بگيرد.
معاون امور فني و خدمات بازرگاني اتاق ايران با اشاره به اينکه ضرورت دارد شاهد کاهش تصدي‌گري دولت و پررنگ شدن جايگاه بخش خصوصي در صنعت گردشگري باشيم، اظهار کرد: امروزه صنعت گردشگري به عنوان سومين صنعت درآمدزا تلقي مي شود لذا مسئولان بايد تدبير ويژه اي در اين خصوص داشته باشند.
وي همچنين بر نقش مهم ديپلماسي در توسعه گردشگري تأکيد کرد و افزود: ديپلماسي نقش فراگيري در توسعه تعاملات سياسي و اقتصادي کشورمان با جهان دارد.
عيلخاني با اشاره به نقش مهم گردشگري در تحقق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي،  اظهار کرد: اتاق ايران، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و دانشگاه سه ضلع اقتصاد مقاومتي براي تحقق اين امر هستند.
*متاسفانه گردشگري بيشتر در ايام نوروز مورد توجه قرار مي گيرد
در ادامه مهدوي با اشاره به اينکه اداره‌کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان تهران آمادگي پذيرش ايده هاي بخش خصوصي براي توسعه گردشگري را دارد، گفت: بايد از نظر متخصصان و فعالان و حتي خبرنگاران در حوزه گردشگري بهره خوبي برده شود.
سرپرست اداره‌کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان تهران تصريح کرد: متاسفانه گردشگري بيشتر در ايام نوروز مورد توجه قرار مي گيرد لذا بايد همه دستگاه هاي کمک کنند اين مهم در طول سال مورد توجه باشد تا بتوان گردشگري کشورمان را شکوفا کنيم.
گفتني است، لزوم همکاري وزارت خارجه براي اجراي ديپلماسي گردشگري، ضرورت ارائه تسهيلات ارزان قيمت به فعالان بخش خصوصي گردشگري، ضرورت کاهش سود تسهيلات بانکي حوزه گردشگري، بايد قوانين دست و پاگير صنعت گردشگري اصلاح شود، امروزه تبليغات ظرفيت هاي گردشگري کشورمان در دنيا اهميت دوچندان دارد، لزوم تسهيل در صدور مجوزهاي مرتبط با گردشگري،مي توان بخشي از صدور مجوزها را به بخش خصوصي واگذار کرد، متاسفانه ضعف جدي در معرفي صنايع دستي کشورمان در بازارهاي هدف وجود دارد از جمله محورهاي انتقادات و نظرات کارشناسان و فعالان بخش خصوصي گردشگري در اين جلسه بود.

خبر جدید  نوورز امسال خراسان رضوی با جشن نوروزگاه به استقبال گردشگران می رود
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد