به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا ، حبیب یزدان پناه با بیان اینکه طی ۹ ماهه ابتدای امسال ۶۰ هزار و ۸۹۲ گردشگر داخلی و خارجی از ارگ تاریخی بلقیس بازدید کردند، گفت: این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۵ درصد افزایش داشته است.

یزدان پناه افزود: در مدت مشابه سال گذشته ۳۹ هزار و ۳۳۷ نفر از این ارگ تاریخی بازدید کردند که امسال با توجه به اجرای برنامه هایی از جمله نوروزگاه و تبلیغاتی که انجام شد، مردم بیشتر برای بازدید از این بنای خشتی و تاریخی راغب شدند.

خبر جدید  لزوم پرهیز مردم از برخورد تهاجمی با گرگ‌

وی با اشاره به انجام ۹ فصل کاوش در ارگ تاریخی بلقیس، اظهار کرد: پروپوزال فصل دهم کاوش آماده شده است و در اردیبهشت ماه سال آینده عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

وی از ساماندهی و مطالعات زیرساخت های گردشگری در این محوطه خبر داد و افزود: با توجه به اینکه محوطه تاریخی بلقیس یک مجموعه ۲۰۰ هکتاری است، با هدف اجرا و ساماندهی ورود و خروج گردشگران در مجموعه و احیاء ساختار معماری مجموعه، با انجام مرمت برج و باروی شارستان و برج و باروی ارگ به طور همزمان در بخش زیرساخت ها نیز نسبت به ایجاد بلوک هایی برای ساخت سوئیت برای پژوهشگران، نمازخانه، سرویس بهداشتی، پژوهشگاه و موزه اقدام می شود.

خبر جدید  ابلاغ مراتب ثبت یک خانه تاریخی در اراک به استاندار مرکزی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با بیان اینکه محوطه تاریخی ریوی نیز در شهرستان مانه و سملقان از نوروز ۱۳۹۸ پذیرای گردشگران داخلی و خارجی خواهد بود، افزود: این محوطه تاریخی یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق محسوب می شود.

یزدان پناه تصریح کرد: با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی در شهرستان مانه و سملقان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با همکاری موسسه باستان شناسی آلمان، برنامه منظمی را تحت عنوان "پروژه باستان شناسی ریوی" برای کاوش و پژوهشهای باستان شناسی برنامه ریزی کرد

خبر جدید  یخ مراد؛ غاری چهار طبقه با استالاکتیت‌های زیبا