۱:۱۸:۴۵ - چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اعلام آمادگی موسسه شرق‌شناسی شیکاگو برای تحویل ۱۷۸۰ لوح گلی هخامنشی
معاون میراث‌فرهنگی کشور با اشاره به این‌که سازمان میراث‌فرهنگی به‌طور جدی پیگیر بازگشت الواح هخامنشی به ایران است، گفت: موسسه شرق‌شناسی شیکاگو به‌تازگی آمادگی خود را برای تحویل مرحله اول الواح هخامنشی به ایران اعلام کرده است.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ محمدحسن طالبیان با اشاره به تلاشهای صورتگرفته برای بازگشت الواح هخامنشی از آمریکا به ایران گفت: فرایند ارسال الواح هخامنشی از آمریکا به ایران از مدتها پیش آغاز شده و حتی مجوزهای لازم برای ارسال ۱۷۸۰ لوح گلی هخامنشی از وزارت خزانهداری آمریکا اخذ شده است.

معاون میراثفرهنگی کشور خاطرنشان کرد: بعد از صدور مجوز ارسال ۱۷۸۰ لوح گلی هخامنشی از سوی وزارت خزانهداری آمریکا، اعتراضی درخصوص ارسال تمام الواح هخامنشی موجود در آمریکا، هم به موسسه شرقشناسی شیکاگو و هم از طریق وکلای ایران در امریکا به مراجع قضایی ارسال شد تا از بهانهجوییهای مختلف جلوگیری شود. اگرچه آنها موظف هستند تا کل الواح را فوری تحویل دهند، اما با توجه به احتمال زمانبر بودن صدور مجوز ارسال تمام الواح هخامنشی، مقرر شد مقدمات تحویل ۱۷۸۰ لوح هخامنشی به ایران فراهم شود وهمزمان فرایند اخذ مجوز افک برای تمام الواح مذکور توسط موسسه شرقشناسی از وزارت خزانهداری امریکا پیگیری و انجام شود.

طالبیان ادامه داد: در این میان راهکارهای نحوه ارسال و تحویل الواح هخامنشی مورد بررسی قرار گرفت و موسسه شرقشناسی شیکاگو بهانههایی مانند بیمه و تحریم را مطرح کرد که با توجه به جلساتی که با وزارت خارجه، مرکز حقوقی ریاستجمهوری و دستگاههای دیگر انجام شد، مقرر شد اول با رایزنی آنها متقاعد شوند که مجوز «افک» (OFAC) را کامل بگیرند و چنانچه نشد ایران مجدداً شکایت کند؛ اما بهدلیل احتمال طولانی شدن شکایت بعدی، با رایزنیهای مختلف، موسسه شرقشناسی پذیرفت که همزمان با ارسال مرحله اول، اقدام به اخذ مجوز ارسال بقیه الواح کند. ضمن اینکه مقرر شد، موضوع بیمه و ارسال الواح که قانوناً برعهده موسسه مذکور است و تحویل آنها به موزه ملی ایران نیز وظیفه آنهاست ـ از سوی موسسه شرقشناسی شیکاگو انجام شود.

معاون میراثفرهنگی کشور تصریح کرد: بهتازگی ایمیلی از سوی موسسه شرقشناسی شیکاگو به دستمان رسیده که در این ایمیل موسسه شرقشناسی آمادگی خود را برای تحویل الواح هخامنشی به ایران در تهران اعلام کرده است.

وی افزود: در پاسخ به این ایمیل ما نیز با هماهنگی وزارت امور خارجه کشورمان آمادگی خود را برای صدور روادید بهشرط پذیرفتن همه مراحل از بیمه تا ارسال اعلام کردیم.

طالبیان متذکر شد: ما آمادهایم تا برای موسسه شرقشناسی شیکاگو روادید صادر کنیم و اکنون منتظر پاسخ رسمی آنها هستیم. در رایزنیهای صورتگرفته و در توافق نهایی و بنا بر اعلام موسسه شرقشناسی شیکاگو، ۱۷۸۰ لوح تاریخی در تهران به ایران تحویل و به موزه ملی منتقل خواهد شد.

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

تبليغات
بانک پاسارگاد