2:38:40 - سه‌شنبه 23 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

از کوه زندان تخت سلیمان چه می‌دانید؟

از کوه زندان تخت سلیمان چه می‌دانید؟
به گزارش خبرنگار حوزه سفر و گردشگری گروه اجتماعی خبرگزای آنا، تخت سلیمان اثر باستانی چندین هزار ساله در نزدیکی شهرستان تکاب واقعشده است و یکی از آثار باستانی کشور ما بهحساب میآید. این مجموعه باستانی از یک کاخ و چند آتشکده تشکیل شده است و در کنار آن دیوارههایی از یک مجموعه باستانی بهجامانده […]

به گزارش خبرنگار حوزه سفر و گردشگری گروه اجتماعی خبرگزای آنا، تخت سلیمان اثر باستانی چندین هزار ساله در نزدیکی شهرستان تکاب واقعشده است و یکی از آثار باستانی کشور ما بهحساب میآید.

این مجموعه باستانی از یک کاخ و چند آتشکده تشکیل شده است و در کنار آن دیوارههایی از یک مجموعه باستانی بهجامانده است که باستانشناسان از آن به زندان سلیمان و تخت بلقیس یاد کردهاند و معتقدند این آثار به دوره مادها و سکاها برمیگردد و مربوط به هزاران سال قبل از میلاد است.

خبر جدید  چگونه از امنیت مسافرخانه یا هتل مطمئن شویم؟

بررسیها نشان میدهد این آثار به دوره پارینهسنگی برمیگردد و تخت سلیمان دقیقاً در مرکز آن قرارگرفته و به عصر پارینهسنگی و مس و آهن برمیگردد.

بر اساس منابع تاریخی این منطقه زادگاه زرتشت بوده است و از این محل به مکان تاجگذاری پادشاهان ساسانی یاد میشود هرچند آثاری از دوره هخامنشیان نیز در این محدوده یافت میشود.

خبر جدید  افتتاح 6 پروژه میراث فرهنگی استان اردبیل در تابستان 98

اما یکی از زیباترین و عجیبترین آثار این منطقه کوه زندان است که مخروطیشکل است و میانه آن نیز خالی است. نکته جذاب در این کوه وجود بقایای معبد مقدسی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد در درون آن است.

باستانشناسان میگویند کوه زندان در ابتدا دریاچه بوده است و پس از خشک شدن به شکل کنونی درآمده است.

خبر جدید  بازداشت مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین

از شگفتیهای کوه زندان سلیمان میتوان به وجود چشمههای گازدار و گاز در داخل گودال اشاره کرد. جالب است بدانید که در حال حاضر نیز دیوارههای فرونشسته یک چشمه گازدار در کف حفره کوه زندان فعال است.

انتهای پیام/۴۰۸۷/


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد