0:49:41 - یکشنبه 13 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

از شوش تا بحث‌هایی درباره گردشگران عراقی

از شوش تا بحث‌هایی درباره گردشگران عراقی
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام این‌که بیش از ۶ میلیون گردشگر خارجی در ۹ ماه نخست امسال به ایران وارد شده‌اند، به شایعه‌های مربوط به گردشگران عراقی در مشهد پاسخ داد و دیدگاهش را درباره ساخت زیرگذر در شهر باستانی شوش بیان کرد.

به‌گزارش ایسنا به نقل از روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، علی اصغر مونسان با تشریح آمار گردشگران خارجی در کشور، اظهار کرد: در سال گذشته با ۴ درصد رشد شاهد ورود ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار گردشگر خارجی بودیم اما امسال این آمار رشد خوبی داشته است. خوشحالم که اعلام کنم در ۹ ماهه اول امسال از عدد ۶ میلیون گردشگر خارجی عبور کرده‌ایم.

وی افزود: برای جذب هرچه بیشتر گردشگر روی کشورهای هدف و برخی از کشورهای منطقه‌ای تمرکز کرده‌ایم و مجموعه این اقدامات باعث شده تا شاهد رشد ورود گردشگران خارجی باشیم. در همین ارتباط گردشگران کشورهای منطقه‌ای ما که تا پیش از این گردشگران زیارتی بودند اکنون تبدیل به گردشگران ترکیبی شده‌اند.

مونسان گفت: عوامل مختلفی سبب این رشد شده است، یکی از آن‌ها افزایش نرخ دلار و ارزان شدن سفر به ایران است. البته در مدت گذشته با توجه به اعمال تحریم‌ها، پروازهای مستقیم خارجی را از دست داده‌ایم که چون از قبل در این خصوص تمهیدات لازم را اندیشیده بودیم و دولت محترم نیز از قبل دستورات لازم را داده بود، با تدبیر و تمهیدات خوب توانستیم با همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله ناجا و وزارت امور خارجه به این رشد دست یابیم.

او اضافه کرد: اقدامات مختلفی را با همکاری دستگاه‌های گوناگون انجام داده‌ایم، از جمله لغو روادید یک طرفه با برخی از کشورهای هدف، درج نشدن مهر در گذرنامه وصدور ویزای بدون برچسب، توسعه ویزای الکترونیک و افزایش نیافتن نرخ اقامت در هتل‌ها که باعث شد تا شاهد افزایش ورود گردشگران خارجی به کشور باشیم.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به فرصت‌های بی‌نظیر گردشگری در ایران، یادآور شد: با توجه به ضرورت افزایش سفر گردشگران خارجی به ایران، تلاش کردیم مسیر ورود گردشگر به کشور را باز کنیم و با انجام تبلیغات خصوصا در فضای مجازی با پروژه ایران هراسی مقابله کنیم. در همین ارتباط هر گردشگری که به ایران می‌آید در بازگشت تبدیل به یک سفیر فرهنگی برای ما می‌شود.

شایعات مربوط به گردشگران عراقی در مشهد کار رسانه‌ها بود

مونسان درباره انتشار شایعاتی مربوط به گردشگران عراقی در مشهد، گفت: درست در شرایطی که روابط ایران و عراق بسیار خوب بوده، چنین موضوعی را راه می‌اندازند. یعنی زمانی که روابط دو کشور ایران و عراق در اوج است، این مسائل را به دروغ مطرح می‌کنند و جالب اینجا است که شبیه به این مسائل را در کشور عراق نیز مطرح می‌کنند. شک نکنید فضاسازی رسانه‌ای است. اتفاق بد ممکن است هرجایی بیفتد اما مسئله این است که این اتفاق به صورت یک جریان نباشد. همکاران من، استانداران و نیروی انتظامی به شدت روی این موضوعات حساس هستند. افرادی که این مسائل را مطرح می‌کنند به دنبال برهم زدن روابط خوب ایران و عراق هستند. هر وقت آمار گردشگران ما بالا می‌رود این مسائل مطرح می‌شود، اول که می‌گویند دروغ است، بعد هم مسائل دیگری را مطرح می‌کنند. من نمی‌دانم برخی با چه نیتی این موضوعات را مطرح می‌کنند؟ مثلا خرید زمین توسط گردشگران (خارجی) را مطرح می‌کنند. کشور قانون دارد اگر دولت و مجلس این اجازه را داده است پس هر گردشگری می‌تواند زمین و آپارتمان خریداری کند.

خبر جدید  ارزش‌های خانه شاملو به شهرداری ابلاغ شد

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: درباره این شایعات، منکر این نیستیم که اتفاقات کوچکی ممکن است وجود داشته باشد. همه جای دنیا ممکن است موردی، این گونه اتفاقات پیش بیاید که البته اگر حتی در کشور ما موردی هم باشد برخورد می‌کنیم. آدم خوب و بد همه جا وجود دارد اما این که این به صورت یک جریان باشد را قبول نداریم و به طور حتم یک فضاسازی رسانه‌ای است.

مونسان در باره احداث زیر گذر در شهر تاریخی شوش نیز گفت: ضمن احترام به همه مردم عزیزمان در شوش، همانطور که همه می‌دانیم شوش یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کشور است و جای جای آن دارای آثار تاریخی است و کاوش نشده است، چندی پیش متوجه شدیم که با تصمیم مسؤولان محلی و بدون هماهنگی با ما به فعالیت برای احداث زیر گذر اقدام کرده‌اند و به مردم به گونه‌ای گفته بودند که می‌خواهیم زیرگذری را ایجاد کنیم برای کاهش تصادفات اما میراث فرهنگی اجازه نمی‌دهد. من با توجه به رشته تحصیلی‌ام اعتقاد دارم می‌توان از روش‌های دیگری استفاده کرد؛ چرا که اصلا احداث زیرگذر خودش می‌تواند به افزایش تصادفات کمک کند. اکنون همکاران ما در شوش مستقر شده‌اند و در حال کاوش هستند که اگر آثاری وجود نداشته باشد این پروژه ادامه یابد و اگر وجود دارد اجازه بدهند تا کاوش و فعالیت ما آنجا انجام شود و آثار تاریخی را جمع‌آوری کنیم. من برای مردم خوب و عزیز شوش احترام قائلم و مدت‌ها در جنوب کشور کار کردم و می‌دانم که مردم عزیزی هستند و وابستگی دلی به آن‌ها دارم. خدای نکرده این فعالیت ما به هیچ عنوان باعث ایجاد مشکل برای آن‌ها نیست اما عرض می‌کنم که ایجاد زیرگذر به لحاظ مهندسی ترافیک امر پسندیده‌ای نیست. همکاران من در آن محل در حال کاوش هستند و به محض پایان یافتن این کاوش‌ها می‌توان این پروژه را ادامه داد.

خبر جدید  همه کارها را یک بخشنامه انجام می‌دهد!

گردشگری داخلی چقدر مهم است؟

این عضو هیات دولت که در یک برنامه رادیویی سخن می‌گفت، در ادامه به سوالی درباره توجه به گردشگری داخلی در کنار جذب گردشگران خارجی، پاسخ داد: بازار گردشگری کشور ما این قدر بزرگ است که چند کشور همسایه از گردشگری ما انتفاع می‌برند، حتی اگر ما هیچ گردشگر خارجی نداشته باشیم فضای گردشگری داخلی ما اینقدر بزرگ است که توجه به همین بخش می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند. ضمن این‌که گردشگری محرک سایر بخش‌های اقتصادی در کشور است و وقتی این صنعت توسعه یابد در سایر بخش‌ها نیز شاهد رشد خواهیم بود.

او ادامه داد: همه جای دنیا اثرات گردشگری را در تحرک اقتصادی می‌بینند، این بسیار مهم است. به عنوان مثال در تعطیلات نوروز بسیاری از بخش‌های دیگر به تحرک و رشد وا داشته می‌شوند و این نشان از اهمیت گردشگری داخلی دارد.

مونسان ادامه داد: از ابتدای فعالیتم در این سازمان، گردشگری داخلی را در صدر می‌دانستم، خوشبختانه زیرساخت‌های بسیار خوبی در کشور درحال فراهم شدن است و به دنبال تسهیل برای فعالیت سرمایه‌گذاران هستیم. سرعت افتتاح پروژه‌ها نیز افزایش یافته است. در حال حاضر بالغ بر ۱۲۰ هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری داریم.

وی گفت: اکنون در شرایط خوبی قرار داریم، شاید بزرگترین نقطه ضعفمان در حوزه اطلاع رسانی و تبلیغات باشد چرا که محدودیت بودجه داریم. شاید ما در صدر دستگاه‌هایی باشیم که توانسته‌ایم با حداقل بودجه و اعتبارات دولتی شغل ایجاد کنیم اما تبلیغات و اطلاع‌رسانی خوبی نشده است؛ چرا که به اعتبارات زیادی نیاز داریم. البته رییس سازمان صدا و سیما شخصا توجه خوبی به این حوزه دارد و رسانه ملی برای معرفی جاذبه‌های گردشگری کارهای خوبی را آغاز کرده است اما به طور حتم نیاز به تبلیغات و اطلاع‌رسانی بیشتری داریم.

خبر جدید  پایان عملیات مرمت کاخ سرهنگ آباد اردستان

معاون رییس جمهور ادامه داد: در این ارتباط تمرکزمان را بیشتر روی فضای مجازی گذاشته‌ایم و پورتال جامع گردشگری را visitiran.ir را راه‌اندازی کرده‌ایم. در این پورتال تمام جاذبه‌های گردشگری به تفکیک استان‌ها به گردشگران معرفی شده است که به زبان‌های مختلف نیز ترجمه خواهد شد. به مردم عزیزمان عرض می‌کنم که غرب کشور را از دست ندهند، جاذبه‌های گردشگری خصوصا گردشگری طبیعی در غرب کشور فوق‌العاده است.

مجوزهای شکار بدون حساب و کتاب داده نمی‌شود

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره صدور مجوز شکار به برخی از گردشگران خارجی نیز گفت: مجوز شکار برای گردشگران نیز در همه جای دنیا با تایید محیط زیست انجام می‌شود و این موضوع یکی از آیتم‌های گردشگری است که بدون حساب و کتاب نیست. افراد با مراجعه به محیط زیست مجوز دریافت می‌کنند، هم سازمان ما و هم محیط زیست به این موضوع توجه کافی داریم و مجوز ها بدون حساب و کتاب صادر نمی‌شود.

او که پیش از این مسؤولیت رییس سازمان منطقه آزاد کیش بوده، درباره استفاده از ظرفیت مناطق آزاد در گردشگری، بیان کرد: اعتقاد دارم سراسر کشور دارای جاذبه‌های زیبا و ظرفیت‌های مناسب برای گردشگری است. مناطق آزاد مدیریت ویژه خود را دارند ولی می‌توان از ظرفیت‌های این مناطق در حوزه گردشگری بیشتر استفاده کرد.

گردشگری با بودجه بسیار بسیار ضعیف می‌خواهد جایگزین نفت شود

مونسان در ادامه به وضعیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بودجه ۹۸ اشاره کرد و افزود: اگر می‌گوییم گردشگری باید جایگزین نفت باشد، باید به این حوزه توجه بیشتری کرد. اشتغال در تمام دنیا در حوزه خدمات اهمیت بیشتری دارد، از هر ۱۰ شغل یک شغل در دنیا به گردشگری مربوط است، بودجه ما بسیار بسیار ضعیف است. اگرچه به همت دولت محترم و نظر مثبت شخص رییس جمهور به این حوزه، در بودجه ۹۸ توجه خوبی به این حوزه شده است.

انتهای پیام


منبع :: https://www.isna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد