12:29:20 - دوشنبه 31 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

ارگی به قدمت تاریخ/ معماری باشکوه را در ارگ کریم‌خان ببینیم

ارگی به قدمت تاریخ/ معماری باشکوه را در ارگ کریم‌خان ببینیم
به گزارش خبرنگار حوزه سفر و گردشگری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، زمانی که کریمخان زند تصمیم گرفت ارگ شیراز ملقب به ارگ کریمخانی را بسازد، از بهترین هنرمندان و معماران دعوت به کار کرد و این هنرمندان بنام و مشهوربه دلیل مهارتی که در کار داشتند، این ارگ را بهسرعت ساختند. هدف از ساخت این […]

به گزارش خبرنگار حوزه سفر و گردشگری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، زمانی که کریمخان زند تصمیم گرفت ارگ شیراز ملقب به ارگ کریمخانی را بسازد، از بهترین هنرمندان و معماران دعوت به کار کرد و این هنرمندان بنام و مشهوربه دلیل مهارتی که در کار داشتند، این ارگ را بهسرعت ساختند.

هدف از ساخت این ارگ، ساخت یک دژ نظامی بود و باستانشناسان معتقدند این دژ در سالهای ۱۷۶۶ تا ۱۷۶۷ میلادی ساخته شده است. در آن زمان کریمخان برای ساخت این بنا بهترین مصالح را از داخل و خارج ایران تهیه کرد.

خبر جدید  استاندار خراسان رضوی دبیر کارگروه ملی زیارت شد

ارگ کریمخانی ترکیبی از معماری مسکونی و نظامی است و در اطراف آن خندقی حفر شده بود که نقش دفاعی داشت اما بعدها این خندق پوشیده شد.

ارگ اندرونی، کاخ سلطنتی کریمخان و خانوادهاش بوده که در زمینی به مساحت حدود ۱۳ هزار مترمربع با حدود ۴ هزار مترمربع زیربنا در غرب میدان توپخانه قدیم واقع است.

معماری ارگ به شیوه هنرمندان اصفهانی است و بیشتر مصالح آن از سنگ و آجر است. در دورههای بعد هم آثاری به آن اضافه شد و تصویر رستم و دیو سفید که مربوط به دوره قاجاریه است، بعدها به این ساختمان اضافه شده است.

خبر جدید  دیدن الهه نمک جزیره هرمز را از دست ندهید

نکته جالب در داخل این ارگ، نقاشیهای دوره صفویه است که در ترسیم این نقاشیها از موادی مانند طلا، جیوه، شنگرف، گل اخرا و سایر مواد معدنی استفاده شده است.

کریمخان زند در سال ۱۱۶۳ هجری قمری حکومت غرب ایران را در دست گرفت و تمام بناهای دوران وی در طی ۱۴ سال حکومت او در شیراز ساخته شدهاند.

کریمخان به هنگام پایهگذاری حکومت در شیرازف تحت تأثیر معماری صفوی قرار گرفت. وی پس از بازدید از میدان نقشجهان اصفهان، تصمیم به ایجاد میدان وسیعی در شمال شیراز قدیم گرفت. این میدان به میدان توپخانه شهرت داشت.

خبر جدید  تجهیز کلیه بناهای تاریخی ثبت جهانی اصفهان به گیت بلیط فروشی

بعد از فتح شیراز توسط آقا محمدخان، وی بنا بر خصومتی که با کریمخان داشت، تصمیم به تخریب بناهای کریمخانی گرفت و بهدنبال این تصمیم، تعدادی از بناهای عصر زندیه تخریب شد، از جمله حصار شهر.

خوشبختانه بنای ارگ از تخریب محفوظ ماند و از آن بهعنوان دارالحکومه امراییکه از طرف حکومت مرکزی به امیری و استانداری فارس برگزیده شده بودند، استفاده میشد.

انتهای پیام/۴۰۸۷/خ


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد