10:40:43 - یکشنبه 21 جولای 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

احیای قلمزنی بشقاب مسی به سبک دوره سلجوقی

احیای قلمزنی بشقاب مسی به سبک دوره سلجوقی
ایلنا: بشقاب مسی قلع اندود شده، توسط امیررضا سیدی هنرمند کارگاه قلمزنی گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به سبک دوره سلجوقی قلمزنی شد.

بشقاب مسی قلع اندود شده، توسط امیررضا سیدی هنرمند کارگاه قلمزنی گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به سبک دوره سلجوقی قلمزنی شد. به گزارش ایلنا، سید عبدالمجید شریف زاده (رییس گروه پژوهشی هنرهای سنتی) با اشاره به احیای قلمزنی بشقاب مسی به سبک دوره سلجوقی گفت: این طرح در راستای حفظ، احیا و اشاعه هنرهای سنتی ایران انجام گرفت. طراحی نقوش این بشقاب که به شیوه (تکنیک) ریز قلم قلمزنی شده، برگرفته از گره‌های دوره سلجوقی است. او نقوش روی این بشقاب را از انواع نقوش هندسی، گیاهی وحیوانی عنوان کرد که بیشتر از این نقوش در پارچه‌های نفیس زربفت استفاده می‌شد و نمونه‌هایی از آن در موزه ملی ایران موجود است . شریف زاده خاطرنشان کرد: با ایجاد تغییراتی در طراحی، این نقوش برای اجرای قلمزنی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. وی با اشاره به اینکه قالب طراحی گره‌های این نقوش برگرفته از بشقاب برنجی موجود در موزه ملی اجرا شده تصریح کرد: در قلمزنی حاشیه‌ای دور کار، همراه با شمسه دوران، از نقوش آثار سلجوقی که عمدتا حکاکی بوده استفاده شده است. او در پایان گفت: تکنیک ریز قلم روشی از تزیین سطح فلز است که از دوره سلجوقی  و دوره‌های مختلف آثار بیشماری به این روش در موزه‌ها موجود است.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید
آدرس وبسایت منبع :: https://www.ilna.ir

خبر جدید  اسرائیل با ایجاد دپارتمان‌های باستان‌شناسی سعی دارد به خود مشروعیت دهد/ اشکانیان هم برای خود قبر پیش‌خرید می‌کردند/ بزرگترین شهرهای ساسانی در سیمره و لرستان هستند
0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد