1:01:48 - دوشنبه 31 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

احیای دوباره مسجد هزار ساله پامنار زواره پس از ۳۸ سال

احیای دوباره مسجد هزار ساله پامنار زواره پس از ۳۸ سال
‌مسجد پامنار(بنکویه) زواره اصفهان که یکی از مساجد قدیمی و تاریخی ایران به شمار می‌رود پس از ۳۸ سال دوباره با همان سبک قدیمی خود ساخته شد.

به گزارش ایسنا، بخش‌هایی از این مسجد شامل گچ بری های نفیس در سال ۱۳۵۹ بر اثر بی توجهی تخریب شد و برجای آن سالن اجتماعاتی ساخته شد. این مسجد دارای هفت محراب زیبا تزیین شده با گچ بری های نفیس بود.

رئیس روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان در این باره گفت: کار احیای بنای مسجد پامنار زواره از سال گذشته پس از تخریب سالن نوساز و انجام کار باستان شناسی آغاز شد.
مرتضی میرانی افزود: با اختصاص یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال اعتبار بخش هایی از این مسجد به همان سبک قدیمی دوباره ساخته شد.
وی افزود: ساخت این بنا براساس عکس ها و نقشه های موجود از ساختمان قدیمی مسجد در حال انجام است.

خبر جدید  ویدئو / آتش‌سوزی در میدان تاریخی حسن‌آباد


میرانی گفت: تکمیل ساختمان مسجد پامنار زواره به اعتبارات ملی نیاز دارد.
مسجد پامنار یا مسجد بنکویه زواره یکی از گنجینه های ارزشمند وبی نظیری بوده که در دوران سلجوقیان به سال ۴۶۱ ه ق بنای آن به اتمام رسیده است.
گفته می شود در ابتدا این مسجد آتشکده بوده که با ظهور اسلام تخریب شده است.
آنچه از این مسجد به جای ماند تعدادی ایوان یک شبستان وچهار محراب و یک صحن است همچنین مناره ای که دومین مناره تاریخدار ایران به شمار می رود در ضلع جنوبی این مسجد با قامتی بلند به ارتفاع ۲۱ مترمزین به کتیبه‌ای برجسته با خط کوفی با اجر بر جدار خارجی این مناره قرار دارد.
این مسجد که قدمت آن به نزدیک به هزار سال می رسد در دوازدهم اسفند سال ۱۳۱۵ به شماره ۲۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خبر جدید  حق مسلم مردم شوش، محوطه جهانی یا تخریب ثروت ملی شهر؟!

انتهای پیام


منبع :: https://www.isna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد