11:48:07 - چهارشنبه 11 نوامبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

احداث مجموعه تله‌کابین برای تاق‌بستان ممنوع شد!

احداث مجموعه تله‌کابین برای تاق‌بستان ممنوع شد!
خبر کوتاه، اما خوب و امیدوار کننده است. براساس اعلام نظر محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور «احداث مجموعه تله‌کابین برای تاق‌بستان به همراه ساخت‌وساز‌های مرتبط با آن ممنوع است».

شعار سال: سرانجام بعد از مدت‌ها تلاش و پیگیری فعالان میراث فرهنگی بحث حاشیه‌دار احداث تله‌کابین به همراه مجموعه فرهنگی‌تفریحی در حریم محدوده تاریخی تاق بستان به نتیجه رسید و محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مخالفت خود را اعلام کرد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه‌ای با موضوع «پاسخ به مکاتبه مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد – ایجاد مجتمع تفریحی و توریستی تاق‌بستان» که با نامِ او امضا شده، این‌طور تاکید کرده است: «بازگشت به نامه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ در خصوص تایید کاربری مجموعه تفریحی، توریستی و گردشگری و اجرا پروژه تله‌کابین در محوطه تاریخی تاق‌بستان، با توجه به پیگیری‌ها و بررسی‌های به‌عمل‌آمده، نظر به این‌که محدوده‌ای که برای احداث جدید مجموعه تفریحی – توریستی در نظر گرفته شده، در حریم ویژه مجموعه طاق‌بستان واقع شده است، با استناد به ضوابط و مقررات حفاظت عمومی و حریم ویژه اثر مذکور، احداث مجموعه مذکور به همراه ساخت‌وساز‌های مرتبط با آن ممنوع است، لیکن در خصوص تعیین مسیر عبور تله‌کابین مقرر شده است، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با عنایت به وجود تعداد آثار تاریخی و فرهنگی موجود در محدوده، بررسی و در این خصوص صراحتا اعلام نظر کند که در تصمیمات آتی مدنظر قرار داشته و ملاک عمل خواهد بود.»

خبر جدید  هتل‌های زیرزمینی یا محبوب؟

گرچه این داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود و این انتظار وجود دارد که مدیران ارشد میراث فرهنگی در سطح کشوری با جدیت بیشتری نسبت به اصل موضوع احداث تله‌کابین در حریم تاریخی توجه داشته باشند، چرا که این اقدام خلاف قوانین میراث فرهنگی بوده تا جایی که موضوع ثبت جهانی این اثر تاریخی را با چالش جدی مواجه می‌کند. بر اساس قوانین و ضوابط کارشناسان یونسکو تنها اثری می‌تواند در فهرست آثار جهانی قرار بگیرد که عرصه و حریم آن از ساخت‌وساز‌ها مصون بماند. حالا این انتظار وجود دارد که نگاه تخصصی بر نگاه سودجویانه و منفعت‌طلبانه در حریم طاق‌بستان غلبه کرده و مانع آسیب به این سرمایه ملی و میراث جهانی شود.

خبر جدید  از ظرفیت پارکینگ‌های خارج از مرکز شهر در ایام نوروز استفاده می‌شود

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از اسکان نیوز، تاریخ انتشار:۲۰ آبان ۱۳۹۹، کدخبر:eskannews.com، ۳۱۵۲۳

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد