9:46:16 - چهارشنبه 26 ژوئن 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آنچه زائران کشورمان باید درباره حمل و نقل ایام حج بدانند

آنچه زائران کشورمان باید درباره حمل و نقل ایام حج بدانند
مسئول حمل و نقل حج تمتع ۹۸ با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام شده در حوزه حمل و نقل هوایی و زمینی زائران حج امسال، توضیحاتی را در خصوص قوانین فرودگاهی در مبداء و مقصد بیان کرد.

– اخبار اجتماعی – به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ کامران اکبری درباره برنامه‌های انجام شده برای زائران حج تمتع ۹۸ در حوزه حمل و نقل هوایی و زمینی اظهار کرد: عملیات حمل و نقل در حج تمتع با توجه به ابعاد و گستردگی که در یک بازه زمانی خاص و به صورت فشرده انجام می‌گیرد، یکی از بزگترین عملیات‌های اجرایی و ترابری به حساب می‌آید.

وی توضیح داد: انتقال بیش از ۸۶ هزار نفر از حجاج و دست اندرکاران حج از ایستگاه‌های پروازی ایران اسلامی به دو مقصد مدینه منوره و جده در بازه زمانی قریب به یک ماه و سپس جابجایی حجاج در بین شهرهای مدینه و مکه و بالعکس و همچنین نقل و انتقال در مشاعر مقدسه و پس از آن بازگشت به کشور، از جمله بزرگترین عملیات‌‌های حمل و نقل به شمار می‌رود که خوشبختانه با برنامه ریزی و تجارب حاصله این مهم در سنوات گذشته به نحو مطلوب و رضایت بخش انجام پذیرفته و در سال جاری نیز انشاالله بدون مشکل پیاده‌سازی و ارائه خدمت خواهد شد.

مسئول حمل و نقل عملیات حج تمتع ۹۸ در خصوص موضوع فرودگاه‌های مبدا و مقصد و توصیه‌ها لازم برای زائران اظهار کرد: زائران کشورمان امسال با ۳۶۱ پرواز و از ۱۷ ایستگاه پروازی به حج تمتع مشرف می‌شوند که بخشی از زائران مدینه قبل و بخشی دیگر مدینه بعد هستند.

وی تصریح کرد: زائران به منظور عزیمت از شهرهای مبدا به فرودگاه‌های کشور(ایستگاه‌های پروازی) برای اعزام به عربستان سعودی، به طور جد به توصیه‌های مدیر کاروان برای انتقال به صورت گروهی و جمعی به فرودگاه‌ها توجه داشته باشند.

اکبری ادامه داد: توصیه می‌کنیم که زائران بر اساس برنامه‌ریزی مدیر کاروان به فرودگاه‌ها عزیمت داشته باشند و از اعزام به صورت انفرادی خودداری کنند؛ زائران مراسم بدرقه را از شهر محل سکونت یا در محل های تعیین شده که از سوی مدیر کاروان تدارک دیده شده انجام دهند.

وی تاکید کرد: برای عملیات برگشت حجاج که انشالله از ۱۷ شهریور آغاز می‌شود نیز پیش بینی برگزاری مراسم استقبال از حجاج باید طبق توصیه‌ها و پیش بینی‌های قبلی در هر یک از ایستگاه‌ها به نحوی مدیریت و صورت پذیرد تا زائران این مراسم را در شهر محل سکونت و بر اساس برنامه ریزی‌های مدیر کاروان انجام دهند. این تمهیدات به منظور مدیریت بهتر در روانی فرآیند خروج زائران از فرودگا‌ه‌ها و تسهیل در عملیات فرودگاهی خواهد بود که البته تاثیرات زیادی نیز در ترافیک محدوده فرودگاه‌ها به دنبال دارد.

خبر جدید  راه اندازی یک کمپین متفاوت در ایران + جزئیات

مسئول حمل و نقل عملیات حج تمتع ۹۸ با بیان اینکه مسئولیت حمل و نقل هوایی امسال به عهده هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، گفت: زائران کشور می‌توانند هم اکنون از تاریخ‌های حدودی رفت و برگشت خود از طریق مدیران کاروان‌ها مطلع شده و برنامه ریزی لازم را با توجه به مدت اقامتشان در عربستان از هم اکنون معمول کنند و انشاالله طی چند روز آینده نیز ساعت و شماره پرواز آنها از طریق مدیران کاروانها اطلاع رسانی نهایی خواهد شد.

اکبری در خصوص تاریخ اعزام و بازگشت تصریح کرد: امیدواریم برابر برنامه ریزی‌‌ها و جداول پروازی که از مدت‌ها قبل از سوی نمایندگان شرکت مذکور در عربستان (ایران ایر) با مقامات ذیربط سازمان هواپیمایی کشور عربستان، توافق شده است به موقع نهایی و ابلاغ شود.

وی افزود: بعد از نهایی و ابلاغ شدن جداول پروازی، ساعت و شماره پرواز و تاریخ دقیق اعزام‌ها به مدیران کاروان‌ها برای اطلاع به زائران اعلام می‌شود.

اکبری با اشاره به مشخص شدن حدودی تاریخ سفر زائران گفت: زائران با توجه به مشخص شدن حدود تقریبی سفر و مدت اقامت در کشور عربستان برنامه ریزی لازم را برای بهره مندی حداکثری از این توفیق حضور که با هماهنگی روحانی و مدیر کاروان انجام می‌شود را داشته باشند؛ ضمنا یادآوری می‌شود رفت و برگشت هر زائر صرفا با کاروان مربوطه است و ازاین بابت باید جایجایی پرواز داشته باشند.

خبر جدید  اشتری: پاسخگویی درباره افزایش ترافیک و سوانح رانندگی نباید محدود به پلیس باشد

مسئول حمل و نقل عملیات حج تمتع ۹۸ همچنین به زائران کشورمان توصیه کرد که برابر کلیپ‌های آموزشی و موضوعات مطرح شده از سوی مدیران کاروان‌ها، به قوانین و مقررات فرودگاهی در فرودگاه‌های ایران و عربستان توجه ویژه‌ای داشته باشند تا تشریفات فرودگاهی و ورود و خروج آنها بدون معطلی و مشکل انجام پذیرد.

اکبری به عدم همراه داشتن برخی وسایل غیر ضروری تاکید کرد و گفت: انواع لپ تاپ ها، اشیا گرانبها، کتب غیر زیارتی، ارز مازاد بر سقف مصوب(هر زائر حداکثر ۵ هزار دلار)، داروهای ممنوعه و هر آنچه از سوی مدیران و دست اندرکاران اعلام می شود، توجه جدی کنند.وی در تشریح برخی قوانین ضروری در فرودگاه‌های عربستان گفت: زائران کشورمان در ورود به فرودگاه‌های عربستان ابتدا با استقرار در باجه‌های گذرنامه و کنترل مدارک، ضمن رعایت نظم و حفظ آرامش به انجام مراحل تعیین شده قوانین فرودگاهی که پیشتر مدیران کاروان‌ها در جلسات آموزشی توضیح داده اند، می پردازند.مسئول حمل و نقل عملیات حج تمتع ۹۸ با اشاره به مرحله انگشت نگاری و تصویربرداری که از همه زائران صورت می‌گیرد، گفت: انگشت نگاری و تصویربرداری در فرودگاه از ضوابط و مقررات همه کشورها است که زائران نیز باید این مرحله را انجام دهند؛ این اقدامات مختص تمامی حجاج کشورهای اسلامی است و فقط مختص به زائران ایرانی نمی‌‌شود.

اکبری ادامه داد: حجاج کشورمان پس از خروج از مراحل گذرنامه و کنترل مدارک، با انتقال بار خود به بخش گمرکی و طی کردن این مرحله، به سمت شهرهای محل استقرار خود (مدینه یا مکه) عزیمت خواهند کرد که این مهم نیز توسط اتوبوس‌های حمل و نقل بین شهری انجام می‌گیرد.

وی تصریح کرد: زائران باید توجه داشته باشند که انتقال بار آنها از بخش گمرک به اتوبوس‌ها توسط عمال و نیروهای فرودگاهی و با لباس‌های مشخص، با نظارت عوامل کاروان‌های کشورمان صورت می‌پذیرد و این مهم به منظور رفاه حال زائران اندیشیده شده است.

مسئول حمل و نقل حج تمتع ۹۸ در خصوص بار برگشت زائران اظهار کرد: حداکثر بار حجاح در قالب یک استاندارد مشخص تعریف شده است؛ در هر حال به زائران کشورمان توصیه می‌شود که در راستای کمک به رونق تولید و حمایت از کالای ایرانی تهیه سوغات را در ایران انجام دهند و بتوانند انشاالله سهم موثر وبسزائی با این گونه از اقدامات خود در جلوگیری از خروج ارز و حمایت از رونق تولید داشته باشند.

خبر جدید  تفاوت و برتری اقلیم ایران به اروپا چیست/تاثیر تاریخ مشترک شهرهای ایران در برابر مغولها چه بود

وی با بیان اینکه تسهیلاتی همراه با تخفیف در فروشگاه‌های مجازی برای تهیه سوغات پیش بینی شده است، گفت: در بسیاری از استان‌ها و بسیاری کاروان‌ها برنامه ریزی‌هایی برای تهیه سوغات از داخل و کاهش بازارگردی پیش بینی شده است که امیدواریم سایر زائران از اقدامات مثبت سازنده از اینگونه از کاروان‌ها الگو بگیرند. برابر اطلاع برخی از زائرین ایستگاه‌های پروازی از جمله مازندران و گلستان در یک طرح ابتکاری و حمایتی مقرر واعلام کرده‌اند که زائر انها در برگشت تنها یک ساک و یک کیف احرام و وسائل شخص را با خود همراه خواهد داشت و موضوع تهیه و تدارک سوغات را در ایران پیش بینی و مدیریت کرده‌اند.

مسئول حمل و نقل عملیات حج تمتع همچنین با بیان اینکه سازمان حج و زیارت بر اهمیت و اثرگذاری موضوع حمل و نقل برای زائران کشورمان واقف است، گفت: یکی از مهمترین اهداف ما بحث کسب رضایت مندی زائران در موسم حج است و حوزه حمل و نقل در این خصوص یکی از اولویت‌ها محسوب می‌شود.

به گفته اکبری، پیش بینی‌ها و تمهیدات لازم برای در اختیار داشتن سیستم حمل و نقل مناسب در عربستان سعودی اندیشیده شده و تمامی مقدمات لازم برای ایام پیش رو فراهم آمده است.آغاز پروازهای حج ۹۸ از ۱۷ تیر با ایرباس‌های ملکی ایران‌ایر/تأمین سوخت هواپیماها توسط عربستانی‌هاتوصیه‌های بهداشتی و تغذیه‌ای به زائران حج تمتع+تصاویرانتهای پیام/ 
منبع :: آنچه زائران کشورمان باید درباره حمل و نقل ایام حج بدانند

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد