0:43:54 - سه‌شنبه 1 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آغاز بررسی‌های تکمیلی باستان شناسی قزوین در بوئین زهرا

آغاز بررسی‌های تکمیلی باستان شناسی قزوین در بوئین زهرا
تهران- ایرنا- بررسی باستان شناسی تکمیلی در دهستان «زهرای پائین» شهرستان بوئین زهرا با هدف کمک به تکمیل نقشه باستان شناسی استان قزوین، ارزیابی مجدد گاه‌نگاری‌های ارائه شده در خصوص تطورات تاریخی، فرهنگی منطقه و… آغاز شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فرزاد مافی سرپرست هیات باستان شناسی گفت: جایگاه ویژه دشت قزوین در ادبیات باستان شناسی کشور و به ویژه یافته‌های باستان شناختی محوطه‌های مهم پیش از تاریخ از قبیل «زاغه»، «سگزآباد» و «تپه قبرستان» و … باعث به وجود آمدن این ذهنیت شده که گویا پژوهش های باستان شناسی این خطه از کشورمان در حد مطلوب انجام شده است.
این باستان شناس افزود : این درحالیست که بررسی تاریخچه مطالعات باستان شناختی دشت قزوین حکایت از آن دارد که به استثناء کاوش های آموزشی – پژوهشی دانشگاه تهران که در طول حدود نیم قرن گذشته تقریبا به صورت مستمر و هدفمند انجام شده، دیگر مطالعات صورت گرفته با وجود دستاوردهای ازرشمند علمی عمدتاً فاقد اهداف بلند مدت و نگاه گسترده بوده است.
وی تصریح کرد: بنابراین انجام پژوهش های هدفمند باستان شناسی با رویکرد درک و دریافت کلی وضعیت تطورات فرهنگی -تاریخی منطقه بسیار ضروری می نماید.
مافی گفت: در این راستا انجام بررسی های باستان شناختی به عنوان یکی از اولویت های پژوهشی استان قزوین در دستور کار قرار گرفته و پیش تر تمام شهرستان «آبیک» در چهار فصل کاری مورد بررسی واقع شد.
وی افزود : در تداوم این مطالعات و به عنوان گام نخست در شهرستان بوئین زهرا برنامه پژوهشی «بررسی باستان شناختی دهستان زهرای پائین بخش مرکزی شهرستان بوئین زهرا، استان قزوین» با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آغازشد.
او مهمترین اهداف این پژوهش را کمک به تکمیل نقشه باستان شناسی استان قزوین ، بازشناسی مکان ها و محوطه‌های باستانی منطقه به منظور تسهیل در تدوین برنامه جامع پژوهش های آتی و شناسایی، معرفی و فراهم نمودن اطلاعات لازم جهت تشکیل پرونده ثبتی اعلام کرد.
وی ادامه داد: ارزیابی مجدد گاه‌نگاری های ارائه شده در خصوص تطورات تاریخی-فرهنگی منطقه، مطالعه برهم کنش های احتمالی فرهنگی منطقه با مناطق مجاور و ارزیابی وضعیت محوطه‌های باستانی با هدف شناسایی آسیب ها و تهدیدات، با رویکرد ارائه راهکارهای حفاظت حداکثری نیز از اهداف این پژوهش است.
فراهنگ **۱۰۸۵**۳۰۰۹

خبر جدید  قطب گردشگری و فرهنگی کشور بدون موزه ای جامع


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد