به گزارش گروه اجتماعی برنا ، مجید خرازیان مقدم مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان محیط زیست در این رابطه گفت: در این جلسه ابتدا گزارش اقدامات درمانی و تشخیصی و نیز آخرین وضعیت پلنگ تندوره توسط پزشکان معالج حیوان از دانشکده دامپزشکی فردوسی مشهد ارایه شد.

آنچه توسط تیم معالج حیوان گزارش شد نشان می دهد که علایم بالینی و رفتاری حیوان از جمله بینایی، رفتارهای طبیعی، وضعیت عمومی حیوان و پاسخ به محرک های محیطی در روزهای اخیر، نسبت به علایم بالینی و رفتاری حیوان در زمان آغاز اقدامات درمانی، پیشرفت قابل توجهی را نشان داده اگرچه هنوز وضعیت حیوان تثبیت نشده است. سپس نتایج اقدامات تشخیصی انجام شده از جمله آزمایشات مربوط به بیماریهای ویروسی و انگلهای خونی، نتایج تصویربرداری و روند درمانی پلنگ مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

خبر جدید  محیط زیست سرمایه بین نسلی است

وی ادامه داد: در ادامه جلسه، ضمن قدردانی و تایید اقدامات درمانی و تشخیصی صورت گرفته توسط اساتید دانشکده دامپزشکی فردوسی مشهد و اقدامات اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، نظر به عدم تثبیت کامل وضعیت حیوان، بر ادامه مراحل درمانی و انجام آزمایشات تکمیلی شامل آزمایشات ملکولی، بیوشیمیایی و تصویربرداری MRI از مغز به دلیل احتمال ضایعات سیستم عصبی مرکزی و تائید یا رد برخی بیماریهای ویروسی از جمله دیستمپر تاکید شد.

خبر جدید  شعار ملی روز محیط زیست؛کاهش آلاینده ها و پسماند؛ آسمان آبی، زمین سب

همچنین درخواست شد آزمایشات فوق با نظارت تیم معالج حیوان و همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی انجام و نتایج در اسرع وقت برای بررسی به کمیته علمی مشورتی بیماری های حیات وحش سازمان گزارش شود.

البته در نظر گرفتن وضعیت پلنگ مذکور و به منظور پیشگیری از استرسهای مضاعف ناشی از حمل و نقل و نیز حضور متخصصین در تیم معالج، بعد از آزمایشات تکمیلی و تثبیت وضعیت حیوان، برای ادامه دوره بازتوانی تا بهبودی کامل حیوان تصمیم لازم گرفته شد.

خبر جدید  طرح ترافیک و زوج و فرد پنجشنبه‌ها اجرا نمی‌شود/ مجوز‌های طرح ترافیک ۹۷ همچنان اعتبار دارد