0:39:46 - دوشنبه 28 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آبگینه زیر ذره بین،کاوش بدون حفاظت ممنوع

آبگینه زیر ذره بین،کاوش بدون حفاظت ممنوع
تهران – ایرنا – تمام آثار شیشه ای موزه آبگینه در حوزه مرمت و حفاظت ،آسیب نگاری می شوند این در حالی است که کارشناسان مرمت و حفاظت معتقد هستند نباید کاوش های باستانی بدون حضور آنها انجام شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، پژوهشگران حوزه حفاظت و مرمت روز یکشنبه در نشست تخصصی پژوهشکده حفاظت مرمت آثار تاریخی – فرهنگی با تبادل نظر ،گفت وگو تجارب خود را به اشتراک گذاشتند.
مسئول حفظ و مرمت آثار شیشه ای پژوهشکده حفاظت و مرمت تاریخی درباره پروژه طبقه بندی
آسیب ها و تعیین اولویت های حفاظتی آثار شیشه ای موزه آبگینه که از سال ۹۶ آغاز شده، هدف از این پرژه را آسیب شناسی آثار شیشه ای در این موزه عنوان کرد که هنوز به اتمام نرسیده است.
نرگس دوستی با بیان این که اشیا تاریخی همچون شیشه در گذر زمان دچار آسیب های مختلفی می شوند، گفت: الویت بندی حفاظتی آثار از جمله مواردی است که در این طرح احصا می شود.
وی آسیب های آثار شیشه را رنگین کمانی، ریز ترک و بخاری شدن شیشه ها عنوان کرد و افزود: در این پروژه تمام آثار شیشه ای که در موزه آبگینه قرار دارد تک به تک مورد بررسی و آسیب شناسی قرار می گیرد.
این مسئول حفاظت از آثارشیشه ای در عین حال اظهار داشت: یکی دیگر از نتایجی که می توان از این طرح بدست آورد الویت های پژوهشی است.
دوستی ادامه داد: قدیمی‌ترین شیشه‌ در موزه آبگینه؛ لوله‌های شیشه‌ای به نام سیلندر شیشه است که از معبد چغازنبیل کشف شده‌ است و مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد است.
به گفته وی شیشه‌ها و سفال‌های طبقه اول نیز مربوط به دوره‌های پیش از تاریخ است که قدیمی‌ترین سفال دست‌ساز از دوره اشکانی، هزاره اول به دست آمده ‌است.

خبر جدید  طره گیسوی امپراطور اتیوپی در راه خانه

** اهمیت مرمت و حفاظت در باستان شناسی

همچنین در بخش دیگری از این نشست تخصصی پژوهشکده حفاظت مرمت آثار تاریخی – فرهنگی باستان شناسی دیگری از تجارب حفاظت حین کاوش در محوطه های سد للار سیمره ، تپه ریوی ، بازه هور سخن گفت.
فتح الله نیازی در بخشی از سخنان خود با اشاره به اهمیت مرمت و حفاظت در باستان شناسی گفت: برخی تصور می کنند مرمت و حفاظت آثار باید پس از کشف و کاوش انجام شود در حالی که برای نجات بخشی، حفاظت و مرمت اثر نیاز به حضور کارشناسان حوزه مرمت از ابتدا، حین و پس از کاوش آثار است.
نیازی افزود: به دلیل کمبود، بودجه باستان شناسان، هزینه حضور کارشناسان مرمت آثار باستانی را از ابتدای کاوش در نظر نمی گیرند، که ممکن است آثار زیانباری بجا بگذارد.
وی حضور کارشناسان مرمت و حفاظت در هنگام کاوش در محوطه های سد للار سیمره، تپه ریوی، بازه هور را بسیار تاثیر و خوب ارزیابی کرد و افزود: نحوه صحیح برداشتن این آثار از خاک و انتقال صحیح آن از محوطه باستانی از جمله مواردی است که با حضور کارشناسان مرمت و حفاظت انجام شد.
نیازی درباره کاوش ها در محوطه سد للار گفت: این محوطه از سال ۱۳۱۰در فهرست آثار ملی ثبت شده و بخشی از محوطه تاریخی به مرور زمان به زیر آب رفته بود.
وی افزود: اما کشف ستون های گچی که در کاوش هایی که از سال ۸۶ در این منطقه انجام شد، نشان داد این محوطه تاریخی به دوره و عصر آهن متعلق است.
نیازی درباره اقدامات حفاظتی که حین کاوش در محوطه تپه ریوی که در خراسان شمالی انجام شد، بناهای فرهنگی دوره هخامنشی کاوش و سپس مرمت و حفاظت شد.
فراهنگ ** ۳۳۷۷ ** ۱۳۵۵ **

خبر جدید  یزد یکی از بهترین مقصدهای گردشگران خارجی در ایران است


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

تبليغات
بانک پاسارگاد